Povežite se s nama

Međimurje

I Ivica Kostelić dolazi u Čakovec biti dio „Najduže špage na svijetu“

Objavljeno:

- dana

Gost iznenađenja ovogodišnjeg izdanja projekta „Najduža špaga na svijetu“ u Čakovcu je proslavljeni hrvatski skijaš i olimpijac Ivica Kostelić. Uoči dolaska u Grad Zrinskih Kostelić je rekao da rado dolazi u Međimurje jer ovdje ima prijatelje.

– Dolazim dati podršku ovom odličnom projektu, ali i iskoristiti priliku da se vidim s dragim ljudima – poručio je Kostelić i dodao da će dolazak iskoristiti za obiteljski izlet jer će u Međimurju boraviti od petka do nedjelje sa suprugom i djecom.

Osvajač četiri olimpijske i tri svjetske medalje, vlasnik jednog velikog i pet malih kristalnih globusa svjetskog skijanja, u subotu će od 11 sati biti u čakovečkom gradskom središtu. U društvu još jednog olimpijca, gimnastičara Filipa Udea, prvo će se družiti s građanima i sportašima iz Čakovca i okolice, a nakon toga priključiti se brojnim sudionicima i biti dio ljudskog lanca u „Najdužoj špagi na svijetu“.

Predviđeno je da sama špaga bude postavljena točno u 12 sati, a početak će označiti Zrinska garda pucnjem iz topa. Iako samo držanje špage traje dvije minute priprema za nju će trajati oko pola sata.

„Najduža špaga“ je projekt najave Svjetskog gimnastičkog kupa u Osijeku, a osim Čakovca u isto vrijeme bit će održana u još šest hrvatskih gradova: Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, Rijeci, Zadru i naravno, Osijeku. Namjera je izvesti što veći broj djece, gimnastičara, rekreativaca i građana na otvoreno i poredati ih jedan za drugim u položaj gimnastičke špage, a oni koji ne mogu napraviti špagu mogu stati u raskoračni stav.

Organizatori iz Gimnastičkog kluba „Marijan Zadravec Macan“ već su markirali dionicu u čakovečkom središtu postavivši oznake na svakih deset metara, a najavljuju i zabavan glazbeni program za subotnje prijepodne.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje