Povežite se s nama

Međimurje

I urednica National Geographica, Kim Hubbard, glasala je za Sabolovu fotografiju “Kingfisher” kao najbolju

Objavljeno:

- dana

VRHUNSKO

Trebalo je samo četiri godine da Petar Sabol od novaka na fotografskim natječajima postane najnagrađivaniji hrvatski fotograf.

Čakovčanin je 2012. godine na nagovor tadašnjeg predsjednika Fotokluba Čakovec Davora Dolenčića poslao prve fotografije na međunarodni natječaj. Njegova fotografija “Natural abstract” – koja je bila i jedna od 10 najboljih na Sony World Photography Awards – danas je pohranjena u pariškoj Nacionalnoj biblioteci, a Sabol je nedavno ponio i titulu ambasadora Sonyja. U Čakovcu je prošlog tjedna promovirana knjiga “Kreativna makrofotografija”.  

Strpljenje

Petar Sabol se bavi makrofotografijom. Njegovi modeli su uglavnom ptice i leptiri, snimljeni takvom preciznošću da će laiku jedino na pamet pasti fotošop. Ali sve su snimljene u prirodi s vrhunskom opremom, koju je Sabol osvojio kao pobjednik Sony world photography awardsa u kategoriji National award 2015. godine. Na pitanje jesu li njegove fotografije snimljene nekom posebnom tehnikom, Petar Sabol veli: – Posebna tehnika je u tome da se treba naoružati strpljenjem, entuzijazmom, voljom, ranim ustajanjem… ostalo čine talent, kreativnost, sposobnost opažanja detalja, umijeće kadriranja, poznavanje i pravilna primjena tehnike. Kako bi snimio svoje vrhunske fotografije, Petar Sabol nije morao ići daleko. – Sve ove fotografije napravio sam u rodnom kraju, nedaleko kuće, dovoljno je prošetati do obližnjeg potoka, bare, šume ili livade, i nađe se pregršt zanimljivih motiva – govori.

S obzirom na to da su ga motivi iz prirode najviše zaokupljali, Petar Sabol nikad nije dvojio o izboru motiva za svoje fotografije. – Fotografirao sam sve i svašta, ali prirodi sam se uvijek vraćao – kaže. Petar Sabol je samouki fotograf. – Isprobavajući fotoaparat na terenu te čitajući razne forume po internetu, štošta sam naučio i pridružio se Fotoklubu Čakovec. Ali najviše sam napredovao radeći sam. Jednostavno sam sa svojim fotoaparatom bio povezan u jednu cjelinu i vrlo brzo ovladao tehnikom – govori Sabol.

Zlato

Povezanost Petra Sabola i njegova fotoaparata očigledno je velika, jer uskoro su počele stizati jedna nagrada za drugom. Samo je na FIAP-u, Federation Internationale de l’Art photgraphique, osvojo više od 300 nagrada. Puno je nagrada osvojenih pod pokroviteljstvom PSA, Photographic Society of Amerika, te nagrada s ostalih specijaliziranih fotografskih natjecanja. Petar Sabol je nositelj počasnoga fotografskog zvanja EFIAP/S, Excellence Federation Internationale de l’Art Photographique Silver, i EPSA Excellence Photographic Society of America.

Sve fotografije Sabol je snimio na lokalnom potoku, u šumi ili na livadi

Krajem 2012. je zbog fotografije “Natural abstract” pozvan na svečanu dodjelu nagrada u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gdje je osvojio FIAP zlatnu medalju, popraćenu izdašnom novčanom nagradom koju mu je dodijelio Sheik Sultan Bin Tahnoon Al Nahyan. Osvajao je nagrade u Engleskoj, Nizozemskoj, dobitnik je prestižne nagrade 1X za 2015. godinu te je za fotografiju “The Kingfisher” nagrađen s 10.000 dolara. Riječ je o umjetničkoj galeriji fotografija isključivo najvišeg standarda. U stručnom žiriju koji je nagradio Sabola sjedila je i Kim Hubbard, urednica National Geographica. Njegove radove često objavljuju časopisi i portali kao što su Mirror, The Daily mail, The Sun, Telegraph, Meridijani…

FOTOGRAF


“Fotograf mora biti vizualno pismeni perfekcionist, jer samo se tako može izdvojiti iz gomile osrednjih fotografa.“

Knjiga Petra Sabola i Davora Žerjava

Prošli tjedan je promovirana knjiga Petra Sabola i Davora Žerjava “Kreativna makrofotografija”. Siniša Golub je u predgovoru napisao da je riječ o jedinstvenoj knjizi kakve dosad nije bilo ni na globalnim jezicima, a kamoli na malom jeziku poput hrvatskoga.
 – Ništa ne skrivajući, autori nam pružaju uvid u sve aspekte makrofotografije: od potrebne opreme, preko korištenja svjetla, snimanja žive i nežive prirode pa do završne obrade snimljenoga. 

Ova je knjiga nesebično djelo i više neće biti izgovora kako je za nastanak odličnih (makro)fotografija potrebno znanje koje majstori sebično čuvaju u strogoj tajnosti.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Međimurska zaklada dr. Vinko Žganec nagrađuje izvrsne učenike, studente i poslijediplomante

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimurska zaklada dr. Vinko Žganec, osvježena novim stručnim snagama u Upravnom odboru te vođena upraviteljicom Sandrom Breka Ovčar, prof., ravnateljicom čakovečke Gimnazije Josipa Slavenskog, započinje uzlet u cilju promicanja izvrsnosti u Međimurskoj županiji i nagrađivanja najistaknutijih učenika, studenata i poslijediplomanata, odnosno doktoranada.

Ponos zbog novog vrela podrške koja će poteći iz Zaklade dr. Vinko Žganec istaknuo je župan Matija Posavec, naglasivši da je riječ o specifičnoj zakladi u Hrvatskoj, osnovanoj prije više od deset godina, koja radi na promicanju izvrsnosti uz uvažavanje socijalnih kriterija.

– Zaklada dr. Vinko Žganec potrebna je našoj zajednici kao vid pomoći i podrške mladima tijekom obrazovana, ali ona predstavlja i dio sveobuhvatnog program potpora Međimurske županije od vrtićke dobi od fakulteta. Međimurska županija jedina osigurava asistente i u vrtićima, a kada govorimo o predškolskom odgoju, spomenimo da u suradnji s općinama i gradovima provodimo veliki socijalni i kapitalni projekt u okviru kojeg ćemo dograditi, graditi ili adaptirati ukupno 19 vrtića, kako bi mjesta bilo za svako dijete. Prvi smo u Hrvatskoj krenuli u besplatne udžbenike i prijevoz za sve učenike, a uskoro će i svi naših srednjoškolci, kojih je više od 3000, dobiti jednokratnu potporu, gotovo 30 posto višu nego ranije. Zaključno, ne zaboravimo i naše studente kojima Županija, uz jednokratnu potporu, osigurava besplatan, neograničen prijevoz vlakom po cijeloj Hrvatskoj, a neki od njih uživaju i stipendije druge zaklade – Zaklade Mikec – koja također godinama pomaže studente iz Međimurja – rekao je župan.

Upraviteljica Međimurske zaklade dr. Vinko Žganec Sandra Breka Ovčar istaknula je da je obrazovanje brend Međimurske županije.

– Zaklada želi nastaviti tim putem s težnjom promicanja izvrsnosti koja je od velike pomoći u probijanju profesionalnim putom. Javnim pozivom koji je raspisala Međimurska županija, nagradu može ostvariti svaki učenik, student, ali i poslijediplomant, s time da ćemo posebno bodovati poslijediplomske, odnosno doktorske radove koji su od posebnog interesa za gospodarski, kulturni, obrazovni i znanstveni razvoj Međimurske županije – naglasila je Sandra Breka Ovčar, dodavši da je ovo prilika i gospodarstvenicima te svim drugim građanima međimurskoga kraja koji žele uplatama na račun Zaklade djelovati u zajedničkom cilju – nagrađivanja i čuvanja znanja kao vrhunske vrijednosti jedne zajednice.

– Naša Županija prednjači na mnogim poljima, stoga nagradimo i najbolje među nama, pokazujući koliko ih cijenimo – dodala je upraviteljica Zaklade.

Javni poziv ostaje otvoren do 3. studenoga kako bi kandidati mogli prikupiti potrebnu dokumentaciju za kandidaturu, a maksimalni iznos nagrade je 700 eura.

Uz ocjene, bodovat će se i rezultati državnih i međunarodnih natjecanja, kada je riječ o srednjoškolcima, pojasnila je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Nives Kolarić Strah.

Nastavite čitati

Međimurje

Svečano otvoren vatrogasni dom Dobrovoljnog vatrogasnog društva Domašinec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Međimurska županija

U subotu, 30. rujna, su članovi DVD-a Domašinec bili ispunjeni ponosom i cijelo mjesto je slavilo otvorenje novog vatrogasnog doma, izgrađenog u samo godinu dana.

Na prošlogodišnjoj svečanoj sjednici povodom Dana općine Domašinec, postavljen je kamen temeljac, da bi 30. rujna 2023. novi objekt, u cijelosti podignut sredstvima europskih fondova, bio centar proslave otvorenja. Nije moglo biti ljepšeg poklona predanim vatrogascima koji će stotu obljetnicu svoga društva, za četiri godine, dočekati u novom vatrogasnom objektu.

Međimurski vatrogasci predani su čuvari najvrjednijeg nasljeđa naših predaka – humanosti i solidarnosti – vrlina koje su misao vodilja dobrovoljnog vatrogastva. Utoliko je postizanje adekvatnih uvjeta za rad naših vatrogasaca, poput izgradnje novog doma, važan zadatak za cijelu zajednicu.

U ime 90-ak aktivnih članova DVD-a Domašinec predsjednik Robert Filipović rekao je da je riječ o modernoj zgradi koja nudi optimalne uvjete a za smještaj vozila i opreme te će rezultat ove investicije sigurno biti motivacija mladim generacijama da se priključe radu DVD-a: “Novi vatrogasni dom znači i višu razinu sigurnosti za mještane Domašinca i okolice. Projekt, vrijedan više od devet milijuna kuna, završen je na našu radost i ponos u rekordnom roku i dokaz je da Međimurje živi vatrogastvo“, rekao je predsjednik Filipović te dodao kako novi dom ima kome ostati na čuvanje i korištenje jer u redovima DVD Domašinec ima 32 mladih i djece, u ukupnom broju od 96 članova.”

Čestitke na novom vatrogasnom domu uputili su i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske i državni tajnik Slavko Tucaković te načelnik Općine Domašinec Mario Tomašek koji je kazao kako ovo velebno izdaje vatrogasnog doma krasi centar Domašinca te je na ponos svih mještana: „Ovo je rezultat rada vrijednih vatrogaskinja i vatrogasaca kao i vodstva DVD-a kojima pripadaju najveće zasluge za izgradnju ovog vatrogasnog doma, čestitam vam na tome.“

Župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je prisustvovao i polaganju kamena temeljca prije godinu dana, izrazio je zadovoljstvo zbog kvalitetno i unutar ugovorenog roka obavljenih radova: „Dobili ste lijep i prekrasan objekt koji neka vam bude svima na ponos. Kao što ste vi vatrogaskinje i vatrogasci naš ponos, vi zavrjeđujete veliko poštovanje jer vatrogastvo nije poziv već način života. Međimurje se s pravom ponosi svojim vatrogascima, postižete izvanredne rezultate na svim razinama natjecanja, a svojom organiziranošću primjer ste i pokretači društvenog života i srce mnogih mjesta”. Također je srdačno i toplo pozdravio jednog od najstarijeg vatrogasca u Domašincu, Stjepana Katanca starog 94 godine.

Svečanom otvorenju uz brojne mještane nazočili su zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije Robert Meglić, predsjednik Vatrogasne zajednice MŽ Mario Medved, zapovjednik JVP Čakovec Mladen Kanižaj, načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi, načelnik Općine Mala Subotica Valentino Škvorc kao i brojna prijateljska vatrogasna društva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje