Povežite se s nama

Međimurje

Istraživanje Udruge Zora: mladi žele mogućnost za bolji razvoj svojih potencijala!

Objavljeno:

- dana

Udruga Zora je u okviru projekta „Mladi kao pokretači društvenih promjena“ tijekom veljače provela istraživanje o potrebama i problemima mladih u Međimurskoj županiji, a u utorak, 9. travnja, predstavljeni su rezultati na Okruglom stolu u Maloj vijećnici Međimurske županije.

Voditelj projekta bio je Vinko Okreša, a istraživanje je proveo Obrt za edukaciju i savjetovanje Konekta s vanjskim suradnicama Lucijom Matjačić Kovačić i Martom Vugrinec Pivčević, magistrama psihologije.

U istraživanju je sudjelovalo 418 učenika i mladih s područja Međimurske županije, pri čemu je 55,5 posto bilo ženskih, a 44,5 posto muških ispitanika. Glavni ciljevi istraživanja bili su analizirati potrebe mladih u Međimurskoj županiji vezane uz aktivno djelovanje u zajednici i rješavanje društvenih problema te definirati tri prioritetne potrebe, odnosno tri problema. Tako su ispitani stavovi i zadovoljstvo mladih trenutnom društvenom situacijom, pogledi mladih na probleme današnjeg društva, njihove potrebe te načini razvoja potencijala kojima mogu doprinijeti kvalitetnijem razvoju društva.

Potrebe mladih

Istraživanje je pokazalo da 70,33 posto mladih ima želju za promjenama, ali socioekonomske mogućnosti i ograničenja koja utječu na život mladih znatno su povezana i s njihovim građanskim angažmanom i inovativnošću, stoga nije realno očekivati optimalan razvoj potencijala mladih ukoliko im nisu osigurani neki drugi preduvjeti. Ipak, više od polovice ispitanika smatra da mladi ne provode kvalitetno svoje slobodno vrijeme (55,5 posto), dok njih 37,79 posto misli da nisu dovoljno poduzetni.

Nadalje, pokazalo se da je većina mladih zadovoljna informiranošću o događanjima u Međimurskoj županiji, dok su nezadovoljstvo iskazali u vezi podrške lokalne zajednice u području održavanja tribina i okruglih stolova o temama koje ih zanimaju, ponude besplatnih radionica i mogućnosti individualnog savjetovanja. Čak 64,6 posto ispitanika navodi da su im potrebne dodatne edukacije iz područja profesionalnog usmjeravanja, odnosno pomoć pri odabiru budućeg zanimanja ili obrazovanja. Osim toga, nešto više od polovice ispitanika potvrdilo je da su im potrebne dodatne edukacije iz područja samopouzdanja i samopoštovanja mladih te edukacije kojima se potiče razvoj komunikacijskih i prezentacijskih vještina.

Iz područja zdravog stila života, 58 posto mladih je iskazalo zadovoljstvo ponudom mjesta za sport i rekreaciju, no najmanje su zadovoljni ponudom zdrave prehrane na mjestima gdje se kreću mladi. Također, mišljenja su da je ponuda učeničkih i studentskih poslova vrlo mala, kao i mogućnosti zapošljavanja nakon završetka obrazovanja.

Glavni problemi

Najviše ispitanika kao tri glavna problema u današnjem društvu vidi ovisnosti (kojima pripada i prekomjerno korištenje raznih vrsta tehnologija) – 30,4 posto, iseljavanje u inozemstvo – 27,5 posto i nedostatak životne perspektive – 25,4 posto. Pritom čak više od polovice ispitanika, njih 54,3 posto, smatra da je položaj mladih u društvu i promicanje potreba mladih odgovornost svakog od nas, ali velikim dijelom i obrazovnih institucija te predstavnika Međimurske županije.

Na pitanje na koje bi se načine mladi voljeli osobno angažirati i sudjelovati u životu lokalne zajednice, polovica ispitanika (50,2 posto) kao način vlastitog uključivanja vidi volontiranje, dok preko 40 posto ispitanika smatra da se angažirati mogu i preko organizacija mladih i raznih udruga koje se bave njima prihvatljivim aktivnostima. Interes za volontiranje ima 71,3 posto ispitanika, no samo 35,4 posto ih dosad ima iskustva u volontiranju. Kao najveći razlog neiskustva u volontiranju navodi se nedostatak vremena i organizacijskih mogućnosti, dok ih manje misli da nema dovoljno informacija o mogućnostima volontiranja, a najmanje ih kao razlog navodi nezanimljivost područja volontiranja.

Dakle, rezultati istraživanja pokazali su da su ključne potrebe mladih unapređenje sustava profesionalnog usmjeravanja, promicanje zdravije i kvalitetnije prehrane, besplatna savjetovališta i radionice za mlade, organizirana pomoć u učenju te približavanje volontiranja mladima kao mogućnost usavršavanja i osobnog razvoja. Budući da mladi trebaju i žele promjene, suradnjom institucija i udruga mladih s jedinicama lokalne samouprave potrebno im je omogućiti ispunjenje potreba da bi mogli ostvariti sebe i razvijati svoje sposobnosti te se osposobljavati za kvalitetno i produktivno korištenje slobodnog vremena.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje