Povežite se s nama

U fokusu

I to je moguće: Općina Jalžabet ima samo 88 nezaposlenih, a i njih će zaposliti

Objavljeno:

- dana

A PRIREZ NEMAJU

Općina Jalžabet proslavila je rođendan: na svečanoj sjednici Općinskog vijeća povodom Dana Općine je u petak bilo puno čestitara.

Načelnik Mirko Magić je u kratkom govoru istaknuo sve što je obilježilo proteklu godinu u Općini, koja je još jednu godinu završila s plusom na računu.

Poslovna zona Jalžabet jedna je od najuspješnijih u Županiji. Tri velika investitora – Press Glass, Ducal i Wollsdorf – zapošljavaju više od tisuću ljudi. Zahvaljujući tome broj nezaposlenih pada iz godine u godinu pa je u Jalžabetu bez posla 88 radno sposobnih, što je 20 osoba manje nego lani. Investicije u zonu se nastavljaju pa se očekuju i novi ulagači. Za desetak dana će početi izgradnja cestovnog priključka iz Poslovne zone na državnu cestu, koji će koštati 1,3 milijuna kuna.

– Općina završava i nekoliko velikih projekata ukupne vrijednosti sedam milijuna kuna, od čega je čak 4,9 milijuna europskih novaca. Dovršena je kanalizacija u Kelemenu i Leštakovcu, a uskoro počinje izgradnja pročistaća otpadnih voda vrijednog 7,5 milijuna kuna – rekao je načelnik Magić.  

Goste na sjednici je pozdravio i predsjednik Općinskog vijeća, saborski zastupnik Josip Križanić. I on se osvrnuo na mali broj nezaposlenih te rekao kako će se Općina pobrinuti i za njihovo zapošljavanje. Istaknuo je da Jalžabet između 28 jedinica lokalne uprave i samouprave u Županiji zauzima visoko šesto mjesto po prihodima i izvozu.

– Jalžabet jedini nema prirez, komunalno je opremljen kao i veći urbani centri, djeca idu u školu u jednoj smjeni, dok u vrtićima nema čekanja  – rekao je Križanić i za predstojeću godinu najavio izgradnju modernog trgovačkog centra i benzinsku postaju.

Jedino s čim u Jalžabetu nisu zadovoljni je iseljavanje mladih. Zato je najavljen set općinskih mjera koje će pridonijeti boljem životu i ostanku mladih u Općini.

Na sjednici su dodijeljena i javna priznanja Općine.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje