Povežite se s nama

U fokusu

Jesu li uopće istaknuti varaždinski političari služili vojni rok?

Objavljeno:

- dana

Kad u vojsku pođem

Ovih se dana u Hrvatskoj aktualiziralo pitanje obaveznog služenja vojnog roka. Razmjenjuju se za i protiv teze, navode argumenti. Zagovornici vojnog roka svoje mišljenje uglavnom pravdaju potrebom učenja osnovnih vještina vojne obuke, protivnici u prvi plan ističu nepotrebno trošenje novca. 

Jer, prijedlog je da muškarci služe obavezni vojni rok od mjesec dana, a žene se mogu dobrovoljno javiti. Oponenti vele da se za mjesec dana ne može ništa naučiti, a sve bi to jako puno koštalo.

Zbog svega toga nas je zanimalo što o uvođenju obaveznog služenja vojnog roka misle vodeći varaždinski političari te jesu li oni, kad i gdje služili vojni rok?

Županovi vojni dani

Župan Predrag Štromar u vojsku je otišao 1987. godine u rujnu. Vojni rok je služio punih 12 mjeseci u Skopju i Subotici. Na pitanje što misli uopće o ideji uvođenja vojnog roka, župan Štromar je, između ostaloga, rekao: – …  Kako vojarna u Varaždinu godinama propada, a od Vlade ni p od prijedloga o rješavanju problema državne imovine, ne samo vojarne, nego i ostalih objekata o kojima država ne vodi brigu, imam prijedlog. Potpuno podržavam služenje vojnog roka, ali kao pilot projekt koji bi se provodio u varaždinskoj vojarni u Optujskoj … Predlažem da u pilot projektu sudjeluju samo dužnosnici prema Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika, a koji nisu do sad odslužili vojni rok radi raznih razloga. Mislim na one starije od 19 i mlađe od 64 godine. Dakle, ovog ljeta oni bi služili probni vojni rok svega četiri tjedna, i to krajem srpnja i početkom kolovoza. Obuka bi trajala dva tjedna, a dva tjedna bi ročnici obnavljali oronule zgrade vojarne za nastavak pilot projekta u idućoj godini… – ironizirao je župan prijedlog služenja vojnog roka. 

Blaženi studij

Ali, ako bi se poslušao županov prijedlog, vojarnu u Optujskoj bi uređivali njegov prvi suradnik, dožupan Alen Kišić i HDZ-ov Damir Habijan. Alen Kišić je odlučio iskoristiti pravo ići u vojsku nakon fakulteta, ali vojni rok je ukinut prije nego što je dožupan diplomirao na svoja dva fakulteta.  Misli da niti buduće generacije ne bi trebale ići u vojsku. – Hrvatska je premala da financira nešto takvo. Imamo NATO i dovoljna nam je mala profesionalna vojska.

Kad je došlo vrijeme da Damir Habijan bude regrut više nije bilo obaveznog vojnog roka. O aktualnom prijedlogu kaže: – Sve je to trebalo drukčije iskomunicirati. Ideja nije do kraja jasna. Koliko se toga može naučiti u mjesec dana? Struka bi prvo trebala reći svoje, a tek onda politika donijeti odluku. Trebali bi znati i koliko bi sve to koštalo.  

Potporučnik 

Gradonačelnik Goran Habuš nije bio te sreće da ne mora u JNA. On je vojsku služio u zadnjoj generaciji 1990/91. Školu rezervnih oficira je završio u Karlovcu, a onda su ga kao zemaljskog artiljerca premjestili dalje. Iz ŠRO-a je izašao kao vodnik, a već na prvoj vježbi je dobio čin potporučnika.

Godinu dana prije  Gorana Habuša u predzadnjoj generaciji ročnika je bio i  Ladislav Ilčić. On je godinu dana bio vojnik u Zaječaru, na bugarskoj granici. – Nije loša ideja da se u kratkom roku nauče osnove. U mjesec dana se nauči sve najpotrebnije – misli Ladislav Ilčić.

Izvor:
Foto: Arhiva

U fokusu

U Varaždinu obuka komunalnih redara, raspravljat će i o komunikaciji s “teškim strankama“!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

ilustracija

Varaždin će u četvrtak, 7. prosinca, od jutarnjih sati biti domaćin obuke komunalnih redara.

Obuka komunalnih redara, namijenjena je i drugim službenicima i/ili pročelnicima u čijem je “opisu posla” problematika komunalnog gospodarstva.

Stoga će sudionici skupa u Park Boutique hotelu raspravljati između ostalog o zakonskoj regulativi za postupanje komunalnog redarstva s naglaskom na gospodarenje otpadom, o Odluci o komunalnom redu i drugim aktima JLS važnima za postupanje komunalnog redarstva.

Programom je prije pauze za kavu Predviđena još jedna zanimljiva točka. Riječ je  o profesionalnoj komunikaciji s „teškim strankama“, što god to značilo.

Nastavite čitati

U fokusu

Strani radnik u hrvatskim građevinskim tvrtkama je 20 posto skuplji od domaćeg

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ilustracija

Nedostatak radnika s potrebnim znanjima i vještinama sve više će postajati ključni ograničavajući razvojni problem hrvatskoga graditeljstva, ali i gospodarstva u cjelini. Hrvatska gospodarska komora provela je indikativno istraživanje o zapošljavanju strane radne snage među svojim članicama.

Istraživanjem su bile obuhvaćene veće građevinske tvrtke koje su imale zaposlene radnike iz drugih država, njih 12 ukupno. Broj stranih radnika u tim se tvrtkama kretao od 20 do 350 radnika.

Rezultate istraživanja kao i osvrt na aktualnu situaciju u građevini s obzirom na radnu snagu predstavila je potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj na Hrvatskom graditeljskom forumu koji organizira Hrvatski savez građevinskih inženjera danas u Zagrebu.

Forum je zamišljen kao prilika za okupljanje i javnu diskusiju bitnih dionika u sektoru graditeljstva kako bi se raspravljalo o problemima u graditeljstvu i mogućim rješenjima tih problema.

Strani radnici zaposleni u građevini dolaze iz zemalja u okružju: BiH, Srbije, Kosova, Makedonije i Albanije, ali i iz nešto udaljenijih zemalja poput Ukrajine, Maroka, Egipta i Turske, a u posljednje vrijeme sve je više radnika koji stižu iz dalekih zemalja kao što su Uzbekistan, Nepal, Indija, Bangladeš i Filipini. Prema komentarima poslodavaca u građevini, najbolja iskustva imaju s radnicima iz Bosne i Hercegovine te dijelom iz Makedonije i Srbije – jezične barijere nema i radnici imaju potrebne vještine.

Što se zadržavanja u hrvatskim tvrtkama tiče, u najvećemu broju zadržavaju se radnici iz Bosne i Hercegovine, a zatim iz Makedonije, Srbije, Ukrajine i Bangladeša. Radnici iz dalekih zemalja zadržavaju se na radu u Hrvatskoj kraći period od radnika iz regije.

Čest je slučaj da određen broj tih radnika vrlo lako i brzo, bez objašnjenja, napušta posao u hrvatskim građevinskim tvrtkama.

– Iako je uvriježeno mišljenje da je strani radnik jeftiniji pa da zato domaći poduzetnici uvoze radnike, to ipak nije tako. Traženje radnika, trošak dozvola, prevoditelji, učenje i stručna obuka stvaraju određeni trošak koji nije zanemariv. Zbog svih tih dodatnih troškova strani radnik je oko 20 posto skuplji od domaćeg – ističe Čagalj.

Problem u privlačenju radnika građevinske struke u Hrvatsku su i neadekvatna primanja zaposlenih. Naime, prosječne mjesečne isplaćene neto plaće u građevinarstvu znatnije zaostaju za prosjekom.

Čagalj ističe da dugoročno rješenje problema stručne radne snage ipak ne leži u uvozu stranaca. S obzirom na to da nije izgledno kako će se u kratkome roku popraviti raspoloživost građevinskih stručnjaka na domaćemu tržištu, treba započeti s drugim mjerama radne politike.

Utjecaj stranih radnika može se promatrati i kroz produktivnost po zaposlenome koja se zadnjih godina povećava, ali je još uvijek dosta niža nego što je bila u 2008. Najslabija točka hrvatskoga građevinskog sektora svakako je produktivnost rada.

Broj zaposlenih u djelatnosti građevinarstva u drugome kvartalu 2023. iznosio je 115.000, što je više od sedam posto od ukupnog broja zaposlenih u RH.

U 2016. godini broj zaposlenih u graditeljstvu pao je na oko 86 tisuća, dok je na HZZ-ovu popisu bila oko 21 tisuća nezaposlenih građevinske struke. U građevinskome sektoru izgubljeno je više od 60 tisuća radnih mjesta. Nameće se zaključak da je upravo u tom periodu veliki broj domaćih radnika otišao raditi u inozemstvo.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje