Povežite se s nama

U fokusu

Kako rano identificirati darovitu djecu moglo se doznati u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

– Očito je da su pogledi iz cijelog svijeta danas upereni u Varaždinsku županiju i da u cijelom svijetu znaju da se ovdje održava konferencija o radu s darovitom djecom – istaknula je danas u Varaždinu, uoči 3. Međunarodne konferencije „Rana identifikacija darovite djece“, prof. Lianne Hoogeveen sa Sveučilišta Radboud iz Nizozemske, predsjednica Europskog vijeća za darovite (ECHA).  

Treću po redu i dosad najveću međurodnu konferenciju posvećenu radu s darovitom djecom u Areni Varaždin organiziraju Europski talent centar Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije u suradnji s Ustanovom za obrazovanje odraslih i Sveučilištem Radboud iz Nizozemske.

– Ovogodišnja tema, rana identifikacija darovite djece, te eminentni predavači pobudili su veliko zanimanje tako da na našoj konferenciji uživo ili online sudjeluje više od 700 sudionika iz čak 31 države s četiri kontinenta. Predavači na konferenciji redom su vrhunski stručnjaci, a dolaze iz sedam zemalja: Australije, Hrvatske, Nizozemske, Njemačke, Škotske, Slovenije i Mađarske. Zahvaljujem im što su se odazvali, kao i svim sudionicima – istaknuo je pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslav Huđek.

Predavanja su pratili sudionici iz Argentine, Australije, SAD-a, Brazila, Čilea, Izraela, Irske, Indije, Kine, Velike Britanije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Danske, Njemačke, Španjolske, susjednih Slovenije, Mađarske, BiH i Srbije te niza drugih zemalja, kao i brojni uzvanici iz hrvatskih županija te susjednih zemalja.

Ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti i obrazovanja Momir Karin je napomenuo da iskustva i rad s darovitim učenicima u Varaždinskoj županiji žele prenijeti na cijeli sustav. – Darovita djeca i učenici su budućnost svakog naroda, pa tako i našeg, a svako ulaganje u darovite je ulaganje u našu budućnost. Ministarstvo znanosti i obrazovanja je objavilo smjernice rada s darovitom djecom i učenicima, a iz samog naziva je vidljivo da se smjernice odnose i na predškolski odgoj. Današnja tema, a to je rana identifikacija darovite djece, vrlo je bitna tako da će Ministarstvo i kroz zakonodavni okvir svakako otvoriti prostor što kvalitetnijeg rada s darovitom djecom – rekao je Karin.

Prof. Lianne Hoogeveen sa Sveučilišta Radboud, predsjednica Europskog vijeća za darovite (ECHA), istaknula je da je sretna i ponosna što je dio ove međunarodne konferencije. – Prvi put sam u Varaždinskoj županiji bila prije pet godina i već tada sam bila impresionirana kako je u Centrima izvrsnosti organiziran rad s darovitom djecom. Tada smo počeli s provođenjem edukacija u sklopu Programa usavršavanja za rad s darovitima RITHA, a s ponosom mogu reći da pet polaznika te prve edukacije danas rade kao mentori u našem RITHA programu, uz što su dobili i titulu ECHA specijalista. Svake godine sam sve više impresionirana time kako je u Varaždinskoj županiji organiziran rad s darovitom i visokomotiviranom djecom. Činjenica da danas cijeli svijet prati ovu konferenciju znači da svi znaju što se ovdje događa, a uvjerena sam da će se sve i dalje razvijati – istaknula je prof. Hoogeveen.  

Uz nju i Zvjezdanu Prohasku iz AZOO-a, predavači na 3. međunarodnoj konferenciji su: prof. David Cropley sa Sveučilišta Južne Australije, prof. Albert Ziegler i Johanna Pfeuffer sa Sveučilišta Erlangen-Nuremberg, Nürnberg, Njemačka, dr. Szilvia Fodor sa Sveučilišta Eötvös Loránd u Budimpešti, Mađarska, prof. Margaret Sutherland sa Sveučilišta u Glasgowu, Škotska, Velika Britanija, prof. Mojca Juriševič sa Sveučilišta u Ljubljani, Slovenija, dr. Balazs Klein, ravnatelj Testara LLC, Mađarska te gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.  

Konferencija je bila i prilika za promociju treće generacije polaznika programa usavršavanja za rad s darovitima RITHA Hrvatska. Program je uspješno završila i Ana Detoni, nastavnica u Srednjoj strukovnoj školi Varaždin. 

– Budući da radim i kao mentorica u Centru izvrsnosti za likovnu umjetnost, potrebno je bilo proći ovakvu edukaciju koja je uistinu kvalitetna. Da biste mogli raditi s nadarenom djecom, morate biti itekako za to spremni. Ova edukacija dala nam je uvid u svijet darovite djece, koja su različita. Nisu to samo djeca koja su izvrsna u svemu, nego i djeca koja imaju teškoća što se tiče, primjerice, samopouzdanja i socijalizacije. U ovom programu usavršavanja dobili smo strategije i metode koje će nam pomoći u radu s njima – rekla je Ana Detoni. 

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje