FOTO: Započela obnova istočnog zida varaždinskoga groblja
Bilo je samo pitanje vremena kada bi se urušio istočni zid varaždinskoga groblja, koji izjeda vlaga. Nakon potresa koji je na...
Briga za pse
Kinološko društvo Varaždin 1181 organizira proljetni tečaj poslušnosti i agility tečaj, a provodit će se prema dogovoru s polaznicima, dva do tri puta u tjednu.
Što se tiče tečaja poslušnosti naglasak se daje pravilnom kontaktu vlasnika i njegovog psa, ponašanju pasa u blizini drugih ljudi i pasa, pokušavaju se promijeniti loše navike ako postoje, te se uče slijedeće vježbe: praćenje na opuštenom povodniku, kretanje kroz grupu ljudi, vježbe sjedi i lezi, dolazak na poziv, te ostavljanje psa u ležećem položaju uz ometanje drugih pasa. Na kraju tečaja polaznici savladane vježbe pokazuju na ispitu.
Agility je pak sport u kojem je komunikacija između vođiča i psa najbitnija. Vodič usmjerava psa kroz stazu koja se sastoji od prepreka postavljenih određenim redoslijedom. Zadatak je prepreke savladati točnim redoslijedom u što kraćem vremenskom periodu. Pas je bez povodnika, a vodič ga, bez poslastica ili igračaka vidljivih psu, usmjerava glasom, pokretima ruku i govorom tijela.
Uvjeti za upis na tečaje: zdrav i čipiran pas, cijepljen protiv bjesnoće i zaraznih bolesti.
Starost psa za tečaj poslušnosti cca. 6 mjeseci.
Starost psa za agility: 8 mjeseci i znanje osnova poslušnosti.
Svi zainteresirani za tečaj poslušnosti se pozivaju u nedjelju 5. ožujka u 9 sati da dođu na teren Društva (Trg Pavla Štoosa 39a, Varaždin) na neobvezujući informativni sastanak na kojem mogu saznati sve detalje o tečajevima i za dogovor oko početka tečaja, a za dodatne informacije upitati na [email protected]. Na informativni sastanak vlasnici dolaze bez pasa. Osobe zainteresirane za agility tečaj (ne dolaze na sastanak) neka se jave na [email protected] za upite i dogovore.
Izvor:
Foto:
Zaklada za pomoć djeci VITA je, unatoč pandemiji, u 2020. godini prikupila rekordnu svotu od 172.075,74 kuna.
Iako protekle godine Zaklada nije bila u mogućnosti organizirati humanitarne aktivnosti i prikupljati financijska sredstva uživo, u odnosu na 2019. godinu, zabilježen je porast prihoda od čak 130 posto, istaknuto je u godišnjem izvješću o radu koje su prihvatili županijski vijećnici na ovotjednoj sjednici Županijske skupštine.
Upraviteljica Zaklade Natalija Martinčević zahvalila je svim donatorima koji omogućavaju redovito osiguravanje potrebnih sredstva djeci oboljeloj od rijetkih, teških i malignih oboljenja.
– U 2020. smo, nažalost, imali i porast broja korisnika za 17 %, stoga nam je povezivanje s donatorima bilo jako važno. Na “Kajkavskoj večeri” u Stuttgartu prikupili smo 60.000 kuna, podržao nas je Sportsko i rekreativni klub Sparta s 40.000 kuna, potpisali smo ugovor o sponzorstvu sa Zagrebačkom bankom d.d. u iznosu od 30.000 kuna, a hvala i Autolakirnici Kocijan i MDV centru na donacijama, kao i svim građanima koji su nas podržali. Drago nam je da je naša misija prepoznata, iako radi pandemije nismo bili aktivni na terenu kao i prijašnjih godina. S optimizmom gledamo u ovu godinu, vjerujemo da ćemo imati mogućnosti organizirati više toga i dodatno promovirati važnost našeg djelovanja te ponovo imati rekordnu godinu, u smislu realiziranih donacija – pojasnila je Martinčević.r
Prošli tjedan je održana i prva sjednica Upravnog odbora u 2021. godini na kojoj je s 3.000 kuna potpore za svakog od deset korisnika osigurana pomoć za sufinanciranje logopedskih i defektoloških terapija, radnih terapija te lijekova, terapijsko penjanje, fizioterapiju, radnih i senzornih terapija, održavanje slušnih aparatića te podmirenje dijela putnih troškova i odlaska na kontrole.
Riječ je o djeci koja boluju od hodgkinovog limfona, epilepsije, autizma i razvojnog poremećaja, zloćudnog tumora u predjelu malog mozga, razvojnih teškoća, razvojnih anomalija mozga, razvojnog zaostajanja, cerebralne paralize, tumora zametnih stanica testisa, gubitka sluha, dijabetesa melitus 1 i autoimunih bolesti.
U prošloj godini je novčana pomoć dodijeljena 41 korisniku.
Od kolijevke i đačkog doba, preko srednjoškolskog i visokog obrazovanja pa do duboke starosti općina Breznički Hum skrbi o svojim žiteljima na način da svake godine novorođene bebe i njihove roditelje pomaže s tisuću kuna kod prvog i drugog djeteta te s dvije tisuće kod trećeg i svakog narednog novorođenčeta.
Potom mališani polaze dječju igraonicu, odnosno općinski vrtić Čarobna šuma, što općina sufinancira sa po 700 kuna po djetetu mjesečno. Osnovnoškolcima osiguravaju bilježnice i radne bilježnice, srednjoškolcima putem Županije učenički prijevoz, a studentima s područja Huma i s prosjekom ocjena 3,5 daju studentske stipendije.
O starima i nemoćnim žiteljima općine brinu gerontodomaćice obilazeći staračka domaćinstva i pomažući pri nabavi namirnica.
– Pomoć je najpotrebnija u situaciji kada netko od naših žitelja oboli, tada općina također uskače u granicama svojih mogućnosti jer znademo da je u bolesti svaka pomoć dobrodošla – ističe načelnik Hegedić.
Danas su dodijeljene financijske potpore novorođenim bebama s područja općine u iznosima od po tisuću ili dvije tisuće kuna, ovisno je li riječ o prvoj ili drugoj, odnosno trećoj bebi u obitelji, a od 11-tero novorođenih Humljaka u 2020. godini dvije su bebe blizanci čime i treće i četvrto dijete u istoj obitelji.
– Ova vijest posebno veseli jer je prosjek novorođenih u općini proteklih godina bio jedanaestero djece, a od prošlogodišnjih 11 prinova 5 je djevojčica i 6 dječaka – zaključio je Hegedić.