Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Silvije Kolar-Fodor: navodnjavanje i okrupnjivanje zemljišta nisu održivo rješenje!

Objavljeno:

- dana

Iako se danas navodnjavanje i okrupnjivanje često spominju kao trendovi u poljoprivredi koji bi se trebali slijediti, ovo su mjere koje dugoročno čine veliku štetu, kako biosustavu, tako i ljudima.

Oko 70 posto svjetske pitke vode danas se koristi u poljoprivredi. Iako prema prinosima odmah vidimo pozitivne učinke natapanja, navodnjavanje je neodrživo i nije dugoročno rješenje za uzgoj hrane. Posljedice su ispiranje hranjivih tvari iz tla, zbijanje tla, zaslanjivanje tla i irigacijska erozija.

Neracionalno korištenje

Prema Hrvatskoj enciklopediji, zaslanjivanje tla događa se jer i svaka kopnena voda sadrži otopljene soli (kalcijeve, magnezijeve, kalijeve i natrijeve sulfate, karbonate i kloride), pa se tako intenzivnim navodnjavanjem, uz vodu, u tlo dodaju velike količine soli, koje tijekom godina čine tlo sve manje plodnim, a na kraju i potpuno neplodnim.

Voda se koristi neracionalno. „Kultura“ koja se najviše navodnjava u SAD-u je – trava na kućnim travnjacima. Redovitim zalijevanjem ili navodnjavanjem u vrtu biljke naučimo na našu stalnu potporu i one nikad ne razviju duboko korijenje kojim mogu same do dubljih zaliha vode u tlu i tako odolijevati suši. Pretjeranim navodnjavanjem gubimo i neobnovljive podzemne zalihe pitke vode.

Dobre organske prakse zadržavanja gujavica i humusa u tlu alternativa su navodnjavanju – tuneli gujavica i humus zadržavaju višak vode od padalina u tlu i tako čine tlo otpornijim na sušu. Kod mene u biovrtu zbog malčiranja i dobrih organskih tehnika zalijevanje nije potrebno ni za vrijeme suša.

Gubitak zemljišta

Svjetski i hrvatski trendovi okrupnjivanja zemljišta idu u prilog industrijskom modelu koji velikim površinama monokultura i korištenjem velikih količina agrokemikalija uništava bioraznolikost te pogoduje akumuliranju zemlje i kapitala u rukama nekoliko velikih. To istovremeno znači gubitak zemljišta za mnoštvo malih obiteljskih gospodarstava koji bi mogli uz dobru poljoprivrednu politiku preživjeti od rada na svojoj zemlji i uzgajati zdravu organsku hranu. Velike površine pod intenzivnom poljoprivrednom površinom istiskuju prirodne ekosustave i bioraznolikost.

Ovo su modeli koji ne razmišljaju u o budućnosti, nego samo trenutnom povećanju proizvodnje i profita. Dugoročno ugrožavamo buduće generacije kojima će se ovakvim tehnikama uništiti i tlo i bioraznolikost.

“Zemlju nismo naslijedili od svojih predaka, nego smo je posudili od svojih potomaka!“, napisao je indijanski poglavica Seattle američkom predsjedniku Franklinu Pierceu.

www.biovrt.com

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje