Povežite se s nama

Kultura

Krajolici u staklu kao preslika razvoja života

Objavljeno:

- dana

IZLOŽBA

Krajolik zaštićenoga Međunarodnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav i razni kadrovi fotografija minimal pejzaža koje izrađuje posljednjih godina inspirirali su međimursku umjetnicu Kristinu Pongrac na otvorenje izložbe “Mikrokrajolici: transplantacije života” u Galerijskom centru Varaždin. 

Ova izložba, napravljena u obliku poliptiha, odnosno karakterističnih okvira u kojima se odvija razvoj krajolika, prezentira vrstu samoodrživog sustava, a same transplantacije, objašnjava Kristina Pongrac, naznačuju prijelaznu sferu života: duhovnu i fizičku.

Razvoj krajolika

– Mikrokrajolici nose poruku o inkubaciji, odnosno razvoju života počevši od sjemena, preko hranjenja, pa sve do ponovnog razmnožavanja novim sjemenom. To mogu biti kukci, puževi, biljke ili pak bakterije. To su okviri, a možemo ih zvati i kanalima u kojima nam je dana mogućnost da promatramo razvoj mikro, pa i makro svijeta – rekla je Kristina Pongrac, koja je završila dizajn unutrašnje arhitekture u Graditeljskoj školi Čakovec i diplomirala primijenjenu umjetnost na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

Ovo joj je prva izložba u Galerijskom centru Varaždin, a dosad je sudjelovala na četrdesetak izložbi u Hrvatskoj, Srbiji, Italiji, Egiptu i Izraelu.
Kako se do suradnje s galerijama ili drugim izlagačkim prostorima dolazi preko natječaja ili poziva na izlagački program u nadolazećoj godini, tako se i ova međimurska umjetnica prošle godine u kolovozu prijavila za izlaganje u Galerijskom centru. Lani je i krenula s radom o mikrokrajolicima, koji su se osim varaždinskoj publici, predstavili i Koprivničancima u AK galeriji u Koprivnici.

Ponosna je, kaže, na svaki svoj rad koji nosi neko značenje i na cijeli proces razvijanja vlastitog stila izražavanja i biranja problematike.
– Zasad sam najzadovoljnija s radovima koji su povezani s ekologijom i radovima intrapersonalne prirode – rekla je Kristina Pongrac, koja se bavi i dizajnom interijera, grafičkim dizajnom, a nastavlja i s mozaikom, instalacijama i vođenjem radionica za djecu i odrasle.

Uz to, članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika, Hrvatskog društva likovnih umjetnika Međimurja, Zaštitarsko-ekološke udruge “Senjar” i ALMUNI kluba Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci.
 

Izvor:
Foto: Privatna arhiva

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje