UGODNO I KORISNO
Za Kraljev rođendan su u Kraljevom vrtu održane Kraljeve radionice.
Muzej Međimurja Čakovec je povodom 126. obljetnice rođenja velikoga međimurskog slikara Ladislava Kralja održao sedam kreativno-edukativnih radionica.
Učilo se crtežu, boji, kiparstvu, analizi likovnih djela, fotografiji, zvuku i kompoziciji. Svemu onome o čemu je ovaj slikar, grafičar i likovni pedagog podučavao svoje učenike.
Vrt pun kreative
Kreativni tjedan je počeo s mladom međimurskom umjetnicom Lidijom Matulin, koja se u Radionici crteža fokusirala na rane grafičke prikaze Ladislava Kralja Međimurca. – Polaznici su obrađivali odnose svjetla i sjene crtajući iz različitih pozicija, koristeći jednu liniju koja predstavlja njihov osobni karakter. Na kraju radionice, usporedbom svih radova mladi kreativci su dobili uvid u različite interpretacije iste teme – ispričala je ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan.
Radionica zvuka: upoznavanje s bubnjevima, sviranje afričkih ritmova
Rusa Trajkova je pak svoje učenike poučavala tajnama slikanja pejzaža. Skiciralo se u dvorištu slikareve kuće pa su se kasnije, u Galeriji Ladislava Kralja, kombinirale boje. Što su i kako polaznici naslikali došli su pogledati i učenici I. OŠ Čakovec kako bi na licu mjesta vidjeli stvaranje likovnog djela na slikarskom platnu. – Radionica je doprinijela ambijentalnom ugođaju s emocionalnim promatranjem – kaže ravnateljica. Radionicu plastike/kiparstva došli su pogledati i učenici Graditeljske škole Čakovec – smjer dizajn unutarnje arhitekture i dizajn keramike. Učilo se o mogućnostima kreativnog oblikovanja predmeta od gline pod, kako je opisao naš sugovornik, budnim okom akademske umjetnice Matilde Lepoglave. Polaznici radionice Analiza likovnog djela mogli su čuti sve o Kraljevom slikarstvu i grafici, zatim analizirati likovna djela i na kraju primjeniti analizu na vlastitim kompozicijama. – Bazirali su se na apstrakciji, u tehnici grafike, koju je Ladislav Kralj Međimurec primjenjivao na svojim djelima. Od kartona su izrezivali razne geometrijske oblike koje su potom lijepili na matricu. Gotove reljefne kompozicije utiskivali su u crnu temperu pomiješanu s glicerinom, kojim se sprečava prerano sušenje, te matricu otisnuli na papir i dobili željeni grafički otisak – govori ravnateljica o radionici akademskog grafičara Krešimira Hlebeca. Iz Radionice fotografije Davora Žerjava izašle su zanimljive fotografije – uhvaćena kapljica vode u trenutku padanja u tanjur pun vode. Za to je trebala iznimna preciznost, a zahvaljujući svjetlosnim efektima nastale su atraktivne fotografije.
Kap vode u tanjuru
Učile su se i druge tajne umjetnosti fotografije i fotografskog zanata – o osnovama fotografije, o važnosti svjetlosti te o sličnostima i razlici sa slikarstvom međimurskog umjetnika. Različita od svega toga je bila Radionica zvuka, pod vodstvom Nikole Švende. – Naše mlade nade upoznale su se s različitim vrstama bubnjeva, a zatim su odsvirali nekoliko afričkih ritmova. Sviranjem različitih melodija pokušali su uskladiti vlastitu motoriku tijela i govora vježbom pitanje – odgovor – govori Maša Hrustek Sobočan.
Radionica pejzaža: skiciranje u vrtu pa dodavanje boja u Galeriji. Ambijentalni ugođaj.
Sve radionice je spojila ona zadnja: Radionica kompozicije akademskog slikara suvremenih metoda Bojana Miljančića.
Bio je to zanimljiv tjedan u Kraljevom vrtu. Upoznavanje s opusom najpoznatijeg međimurskog umjetnika dvadesetog stoljeća Ladislava Kralja Međimurca i osobno kreativno izražavanje. Ova kombinacija zadovoljila je očekivanje velikog broja polaznika radionica. – Posjećenost, ambijentalni ugođaj i stvorena umjetnička djela pokazali su se iznimno uspješnim, stoga se radujemo svim budućim priredbama u sve popularnijem Kraljevom vrtu – zaključuje.




Izvor:
Foto: