Povežite se s nama

U fokusu

Marofčanka Božica Miketek: “Vraćamo se u po život opasnu ruševinu, nitko nam nije osigurao zamjensku kuću ili stan”

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

Nakon što je obitelji Miketek još 2018. godine veliko klizište u Strmcu Remetinečkom nepopravljivo uništilo kuću u kojoj su živjeli od 1968. godine, izgleda da će se ovih dana morati useliti u zdanje za koje nadležne inspekcije tvrde da je opasno po život!

Ni na nebu ni na zemlji

Naime kako doznajemo od Božice Miketek, njezina četveročlana obitelj ovih dana mora napustiti kuću u Podevčevu koju su koristili za privremeni smještaj, jer je istu njihov najmodavac prodao.

– Kada sam se vjenčala 2009. godine ova kuća s velikom okućnicom bila je savršena za obiteljski život. Nažalost, iznimno kišovito vrijeme dovelo je 2018. godine u ovom kraju do poplavljivanja terena i aktiviranja klizišta. Temelji naše katnice uskoro su počeli propadati u tlo i na cijelom objektu nastale su brojne pukotine. Na kraju se stručna komisija predstavnika Grada Novog Marofa izlaskom na teren uvjerila da nalaz i mišljenje stalnog sudskog vještaka za graditeljstvo Mearine Cesar – Kelemen točno opisuje katastrofalno stanje građevine – objasnila je ova 39-godišnjakinja.

Iako to zvuči nevjerojatno, zbog sporosti državne administracije, propuštena je prilika da se obitelji Miketek osigura zamjenska kuća ili pak stan od strane Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje dosad ništa nije poduzimalo oko problema stambenog rješavanja obitelji Miketek.

– Još sredinom rujna 2018. godine resornom ministarstvu predali smo “Prijavu za ostvarenje prava na stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanje ostataka porušenih obiteljskih i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području RH” sa svim pratećim dokumentima. Nažalost, naš problem godinama nije rješavan, a onda su se nakon zadnjih potresa očigledno stvorili novi prioriteti. Nikakvi naši pozivi, dopisi Hrvatskom saboru, zamolbe i požurnice spomenutom ministarstvu, nisu urodili plodom. Jedino nam je Grad Novi Marof do kraja 2021. godine izlazio u susret plaćanjem najma kuće u Podevčevu 89. Od tog časa prepušteni smo sami sebi. Treba znati da smo dozvolili da se na našem imanju obave građevinski radovi za odvodnju i drenažu tla koji zapravo spašavaju od klizanja zgrade koje su u nižem dijelu naselja Strmec Remetinečki. Ta sanacija klizišta i obližnje nerazvrstane ceste našoj obitelji nije donijela ništa dobroga. Zabranjeno nam je na našem imanju graditi bilo kakav pa ni montažni prizemni objekt za stanovanje, a ne smijemo postaviti ni kontejner za stanovanje – govori Miketek o situaciji koja je ovu vrijednu obitelj srozala na status “beskučnika”.

Od njezine pak svekrve, Terezije Miketek doznajemo i to da su u Gradu Novom Marofu dobro upoznati s problemima koje je klizište uzrokovalo obitelji.

– Svi koji trebaju znati kakva je nemoguća situacija ovdje na terenu, dobro su s njom upoznati. Međutim, nema odgovora ni kada će se ni kada riješiti naše stambeno zbrinjavanje. Ovo imanje nemoguće je nekom prodati, ništa s kućom ne smijemo raditi, ne smije se ni rušiti dok ne dobijemo pisani naputak – rješenje. Dovedeni smo do ruba, a nemamo novaca za kupnju kuće ili stana. Nema ministarstva kojem se nismo javili, o problemu je upoznat i varaždinski gradonačelnik…, a mi kao da ne postojimo. I sada se vraćamo na područje klizišta, u objekt kojeg smo zbog sigurnosti morali napustiti još 2019. godine – veli ogorčena baka kojoj je nepojmljivo da im gradski službenici i oni u ministarstvima poručuju “zovite sim – zovite tam”, bez da decidirano navedu tko je taj koji ima čarobni štapić za rješavanje problema poput njihovog.

Strava i užas

Na kraju dodajmo da u jednoj od službenih zabilješki o oštećenjima na kući Miketekovih piše da su na svim vanjskim i unutarnjim zidovima te na stepeništu vidljive pukotine koje su na mjestima veće od 5 centimetara! Došlo je do pomicanja cijele građevine te slijeganja jednog dijela i tako je došlo i do puknuća podne ploče u podrumu. Također, oštećeni su konstruktivni dijelovi građevine, narušena je mehanička stabilnost te građevina ne ispunjava temeljne zahtjeve za građevinu. Konstatirano je da je do navedenih oštećenja došlo uslijed klizanja tla te da stambena zgrada u koju se vraćaju Miketekovi odavno nije sigurna i prikladna za stanovanje.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje