Obilježen Dan zimnice na Varaždinskome placu, slijede Dani Varaždinskog placa
Dugo, toplo ljeto podarilo je bogatstvo jesenskih plodova koji su već postali dio šarene ponude na štandovima Varaždinskog placa, a...
Medicinska škola Varaždin predstavila je projekt pod nazivom „Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin“.
Projekt je vrijedan 48.799.878,03 kuna, a u potpunosti je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda. Time je označen još jedan iskorak prema novoj organizacijskoj strukturi i unapređenju provedbe redovitog strukovnog obrazovanja i programa obrazovanja odraslih.
Ovim projektom Medicinska škola Varaždin postaje jedno od najmodernijih središta za obrazovanje budućih medicinskih sestara i tehničara, farmaceutskih, sanitarnih, zdravstveno-laboratorijskih, dentalnih i fizioterapeutskih tehničara, primalja, dentalnih asistenata i gimnazijalaca prirodoslovnog smjera.
Bit će otvorena za obrazovanje odraslih, ali i za dodatne edukacije koje će biti potrebne profesorima i strukovnim nastavnicama u medicinskim školama u Hrvatskoj, pa i srednjoj Europi.
– Medicinska škola Varaždin krupnim koracima ide prema ostvarenju svog cilja, a on je najsuvremenije dostupno obrazovanje za buduće zdravstvene djelatnike. Ovo je projekt od velikog značaja ne samo za Varaždinsku županiju, nego i za cijelu Hrvatsku jer će omogućiti razvoj punog potencijala naših polaznika. Tijekom svog školovanja buduće medicinske sestre i tehničari, farmaceutski, sanitarni, zdravstveno-laboratorijski, dentalni i fizioterapeutski tehničari, primalje, dentalni asistenti educirat će se u uvjetima najsuvremenije opremljenih zdravstvenih ustanova, što će značiti prekretnicu u obučavanju i njihovo usavršavanje u pojedinim područjima – izjavila je ravnateljica Medicinske škole Varaždin Mirjana Grabar Kruljac.
A da je poznato da je Varaždinska županija – županija znanja, istaknula je zamjenica župana Silvija Zagorec.
– U ovaj Regionalni centar, koji je strukovni centar izvrsnosti u području zdravstva, bit će uloženo ukupno 90 milijuna kuna u sklopu dvaju EU projekta. Projekt uspostave centra vrijedan je 48 milijuna kuna i u potpunosti se financira novcem Europske unije, a vrijednost projekta rekonstrukcije i dogradnje Medicinske škole je 42 milijuna kuna.. Uvjerena sam da ćemo na kraju projekta imati iznimno visoki standard u obrazovanju zdravstvenih kadrova, da ćemo imati učenike koji će znati odoljeti izazovima 21. stoljeća. U ovom centru će se provoditi i cjeloživotno obrazovanje, a isto tako će nastavni kadar steći sve potrebne kompetencije i vještine da svoje znanje mogu kvalitetno prenositi na učenike. Medicinska škola Varaždin je najbolja škola u sektoru zdravstva u Hrvatskoj. Znamo da su se više puta selili iz jednog u drugi prostor, puno puta možda i neadekvatan, no to ih nikada nije spriječilo da imaju kvalitetan i vrhunski obrazovni program – istaknula je Silvija Zagorec.
Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin je projekt koji pozdravlja i Ministarstvo zdravstva.
– Nemjerljiv je doprinos koji medicinske sestre i tehničari daju našem zdravstvenom sustavu. I u ovim izvanrednim uvjetima pandemije sustav funkcionira zahvaljujući i njihovoj predanosti, radu i znanju. Inovacije koje donosi ovaj projekt svrstavaju Medicinsku školu Varaždin uz bok najboljim europskim strukovnim medicinskim školama – izjavila je dr. Vera Katalinić-Janković, posebna savjetnica ministra zdravstva.
Putem video-veze obratio se državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Tomislav Paljak.
– Podizanje ljestvice u kvaliteti obrazovanja, inovativnosti i pružanju šanse za osobni razvoj mladim ljudima samo je početak u stvaranju novih vrijednosti koje je omogućio ovaj projekt. Vjerujem da će Medicinska škola Varaždin biti centar izvrsnosti u kojemu će svoje potencijale izraziti generacije mladih ljudi – rekao je Paljak.
Regionalni centar kompetentnosti Medicinske škole Varaždin opremit će se specijaliziranom opremom za teorijsku i praktičnu nastavu, laboratorijske i kliničke vježbe. Ideja projekta je postizanje agilnosti odgojno-obrazovnog sustava RCK naspram potreba tržišta rada u zdravstvu i profiliranja budućih radnika s praktičnim znanjima.
Završetak projekta je planiran za kraj 2023. do kada trebaju biti implementirani svi njegovi dijelovi.
Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije provodit će mjere sustavne deratizacije na području Grada Varaždina od 19. do 30. rujna.
Deratizacija je 19. rujna na rasporedu u Hrašćici, idući dan Gojanec i Jalkovec, potom 23. rujna Jalkovec i Poljana Biškupečka, idući dan Črnec Biškupečki i Zbelava, pa Donji Kućan i Gornji Kućan, 26. rujna Gornji Kućan, a idući dan Kućan Marof. Deratizacija završava 30. rujna u Kućan Marofu.
– U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, početak sustavne deratizacije se odgađa. Deratizacija će se vršiti antikoagulantnim rodenticidima na bazi bromadiolona za koje je antidot vitamin K-1 (Presol plus pšenica i Megalon parafinski blok). Deratizacija će se provoditi prema „Programu mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Grad Varaždin u 2024. g.“ te sukladno Provedbenom planu provođenja preventivne i obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao posebne DDD mjere na području Grada Varaždina i prema Pravilniku o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (NN 35/07) – ističu iz Grada Varaždina.
Iako su svi vodostaji u Hrvatskoj trenutno ispod razina za proglašenje mjera obrane od poplava, prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a i Hrvatskih voda, velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država, uzrokuju povećani protok rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekuju se visoki vodostaji rijeka Mure i Drave, dok bi vodostaji rijeke Dunav kod Batine tijekom idućeg tjedna mogli bi dosegnuti razine iznad +700 cm što će dovesti do uvođenja izvanrednih mjera obrane od poplava. To može dovesti do ugroza od poplava prvenstveno nebranjenih područja, poput vikend naselja Zeleni Otok kod Batine i vikend naselja na ušću Drave kod Aljmaša.
– U cilju smanjenja rizika od poplava, Ravnateljstvo civilne zaštite u dogovoru s čelnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave na rizičnim područjima, stožerima civilne zaštite, žurnim službama i operativnim snagama poduzima sve potrebne preventivne mjere kako bi se zaštitili građani i imovina te pravovremeno reagiralo u slučaju izlijevanja rijeka ili poplava na područjima s visokim rizikom. Operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite na rizičnim područjima, stavljeni su u pripravnost. Pozivaju se građani na područjima sklonima poplavama da budu posebno oprezni, da se pripreme na moguće velike vode, izmjeste vrijednu imovinu na sigurno, prate vijesti i preporuke nadležnih tijela te pravodobno poduzmu potrebne sigurnosne mjere – pojasnili su iz Ravnateljstva.
Mura je u Murskom Središću danas u 9:15 sati bila visoka 287 cm, a pripremno stanje obrane od poplave proglašava se na 330 cm. Drava u Varaždinu u 9 sati bila je 190 cm. Na ovoj lokaciji ona je svoj maksimum dosegla 1965. godine kada je bila 424 cm.
– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u opadanju s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave na hidrološkoj postaji Botovo su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a nizvodno do Donjeg Miholjca su u porastu s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u stagnaciji s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavio je DHMZ danas u svom dnevnom hidrološkom biltenu.