Povežite se s nama

U fokusu

Na dionici brze ceste Varaždin – Cerje Tužno bit će nadvožnjak, podvožnjak i tri čvorišta

Objavljeno:

- dana

Gradnja brze ceste od Varaždina do Bednje spada među najvažnije projekte u narednom razdoblju za Varaždinsku županiju. Ista cesta bi s vremenom trebala imati svoj nastavak i kroz Krapinsko-zagorsku županiju te tako na najbrži način prometno povezati dvije županije.

Prva je na redu gradnja dionice od Varaždina do Cerja Tužnog koja samo što nije počela. Više detalja saznali smo od investitora Hrvatskih cesta.
– Radovi na ovoj dionici će započeti odmah po ishođenju građevinskih dozvola za Fazu A (odnosno izmještanje HEP ODS-a) i Fazu I (izgradnja sjevernog kolnika Varaždin – Cerje Tužno). Zahtjevi za građevinske dozvole predani su u svibnju 2024. godine nakon dugotrajnog rješavanja imovinsko pravnih poslova kako bi se prikupili dokazi pravnog interesa koji su neophodni za ishođenje građevinskih dozvola. Predviđeni rok za izvođenje radova dionice Varaždin – Cerje Tužno je 36 mjeseci. Točan dinamički plan izvođenja radova dati će izvođač, a ovisi o tehnologiji i raspoloživim resursima – uvodno su pojasnili iz Hrvatskih cesta.

Arheološki radovi

Ipak, prvo se moraju odraditi arheološki radovi koji se trenutno odvijaju na poljima uz jugozapadnu zaobilaznicu Varaždina na potezu od Poljane prema Nedeljancu.
– Ugovoreno je izvođenje probnih arheoloških istraživanja, odnosno probni rovovi, na trasi buduće brze ceste Varaždin – Ivanec – Krapina s tvrtkom Lupercal M.T. d.o.o. s rokom od jednog mjeseca. Radovi se izvode na Fazi I, odnosno budućoj dionici Varaždin – Cerje Tužno, točnije na sedam lokacija koje su definirane posebnim uvjetima Konzervatorskog odjela u Varaždinu – objašnjeno je iz Hrvatskih cesta, a iz Ministarstva kulture dodali su da temeljem prethodnog odobrenja djelatnici Instituta za arheologiju iz Zagreba proveli su arheološki površinski terenski pregled.

Arheološki radovi koji se trenutno odvijaju na poljima uz jugozapadnu zaobilaznicu Varaždina

Pri tom terenskom pregledu prikupljena je i obrađena 271 skupina pokretnih arheoloških nalaza s ukupno 3532 pojedinačna arheološka nalaza. Nađeni su ulomci keramičkih posuda, ulomci građevinske keramike (opeka/crijep), obrađeni kameni nalazi, željezni predmeti, šljaka (otpad od tehnoloških procesa) i staklo. Nalaze je kronološki moguće podijeliti od prapovijest (brončano doba) i antike (rimsko doba), preko kasnog srednjeg i novog vijeka do kasnog novog vijeka i recentnog doba (etnologija). Većinu prikupljenih ulomaka čine nalazi koje je moguće pripisati razdoblju od kasnog novog vijeka do recentnog doba. Prema onome što je nađeno, dodali su iz Ministarstva kulture, bilo je moguće izdvojiti sedam prostorno odvojenih položaja na kojima se pojavljuju površinski arheološki nalazi koje je moguće pripisati razdoblju prapovijesti, antike, kasnog srednjeg i ranog novog vijeka te je na tim lokacijama moguće očekivati očuvane arheološke strukture.

– Na tih sedam lokacija sada se provode arheološka istraživanje probnim rovovima, kako bi se jasnije definirao arheološki potencijal tih prostora te prostorni obuhvat pretpostavljenih arheoloških struktura (dubina slojeva, rasprostiranje arheoloških objekata te stratigrafija). Planirana površina istraživanja je oko 9000 m2, a traje od 27. svibnja do 5. srpnja 2024. godine. Ovisno o stvarnim nalazima prilikom tih istraživanja, Konzervatorski odjel u Varaždinu će za te lokacije utvrditi hoće li biti potrebno u potpunosti arheološki istražiti unutar obuhvata buduće brze ceste ili će prilikom izgradnje brze ceste biti dovoljno samo vršenje arheološkog nadzora. Za ostatak trase brze ceste propisano je provođenje arheološkog nadzora prilikom izvođenja zemljanih radova na terenu, zbog zaštite eventualne arheološke baštine. Sve to se radi prije početka gradnje i tijekom zemljanih radova na izgradnje ceste, kako bi investitor na vrijeme bio upoznat s eventualnim ograničenjima, pa arheološki radovi ne bi smjeli utjecati na izgradnju buduće brze ceste. Na lokaciji u Poljani Biškupečkoj površinskim pregledom utvrđeno je postojanje pokretnih arheoloških nalaza, mahom iz razdoblja antike te nešto manje iz razdoblja prapovijesti. Je li tu riječ doista o arheološkom nalazištu, pokazat će probna arheološka istraživanja koja su u tijeku, no do sada se nije naišlo na kulturne slojeve ispod površine. Također, u blizini ovih lokacija nisu poznata druga arheološka nalazišta – stoji u zaključku Ministarstva kulture.

Trasa

Za izvođača radova prve faze brze ceste izabrana je tvrtka Zagorje gradnja, a cijena radova je 25.467.119 eura (bez PDV-a).

Početak trase je u čvorištu Cerje Tužno nakon kojeg trasa minimalno zadržava smjer sjeveroistoka te skreće prema istoku, gdje se trasa brze ceste križa s lokalnom prugom. Nastavno trasa prati smjer istoka obilazeći naselje Tužno i Črešnjevo sa sjevera te se spaja na postojeću zapadnu obilaznicu Varaždina, istočno od naselja Poljana Biskupečka.

Cesta će biti građena za vožnju od 100 km/h te će zato imati dva vozna traka od 3.5 metara, te će biti napravljeni rubni trakovi i bankina i berma.

Na prvoj dionici bit će tri raskrižja. Prvo je čvorište Cerje Tužno gdje će biti napravljeno kombinirano raskrižje sa županijskom cestom kod Črešnjeva. Drugo čvorište je Vidovec, a tu će biti kombinirano raskrižje sa županijskom cestom kod Krkanca, a treće čvorište je Varaždin, odnosno spoj na obilaznicu i to će biti spoj tipa truba. Dionica od Varaždina do Cerja Tužnog imat će i dva nadvožnjaka. Prvi je nadvožnjak Vidovec koji će biti dugačak gotovo 239 metara te će ići preko pruge i ceste. Za obilaznicu Varaždina pak će biti napravljen podvožnjak Poljana dugačak 66 metara.

Očekuje se da će izgradnja prve dionice ceste ipak omesti u nekoj svojoj fazi prometovanje na postojećim cestama, ali tada će biti uspostavljena privremena regulacija prometa.

– Gotovi su glavni projekti za Fazu II, sjeverni kolnik dionice od čvorišta Cerje Tužno do čvorišta Ivanec, ovjereni su parcelacijski elaborati te je u tijeku prikupljanje dokaza pravnog interesa. Građenje će započeti po ishođenim građevinskim dozvolama te sukladno financijskom planu Hrvatskih cesta – završno pojasnili iz tvrtke investitora.

U fokusu

Palača Patačić predana na korištenje Gradskom muzeju Varaždin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ključeve palače Patačić, gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj predao je danas, u četvrtak, 26. lipnja 2024. godine ravnatelju Gradskog muzeja Varaždin Miranu Bojaniću Morandiniju. Odlukom Gradskog vijeća Grada Varaždina prizemlje i prvi kat uz pripadajuće dvorište palače Patačić dani su na upravljanje i korištenje Gradskom muzeju za potrebe obavljanja osnovne djelatnosti. Drugi kat palače Grad Varaždin i dalje će koristiti za rad upravnih odjela.

Gradonačelnik Grada Varaždin dr. sc. Neven Bosilj djelatnike muzeja proveo kroz prostore palače Patačić koje će iskoristiti za izlaganje vrijedne muzejske građe. Napomenuo je da će u dogledno vrijeme Grad Varaždin pokrenuti  također obnovu drugih muzejskih prostora koji godinama nisu obnavljani.

– Uoči velikog jubileja sljedeće godine, u kojoj Gradski muzej Varaždin obilježava 100. obljetnicu osnutka, zahvaljujem Gradonačelniku na velikom i značajnom poklonu – palači Patačić. Gradski muzej Varaždin, kao jedna od najvećih i najznačajnijih muzejskih institucija u Hrvatskoj, ovom novom akvizicijom otvorit će za javnost jednu od najljepših rokoko palača, ne samo u Varaždinu nego i u Hrvatskoj. U ovom reprezentativnom prostoru dinamičnim izložbenim sadržajima predstavit će se još jedan dio vrijedne građe iz fundusa GMV-a, zasad uglavnom pohranjene u muzejskim čuvaonicama.  Najsrdačnije zahvaljujem u ime svih zaposlenika Gradskog muzeja Varaždin na ovoj hvalevrijednoj donaciji Grada Varaždina – rekao je ravnatelj.

Grad Varaždin daje navedene prostore muzeju bez naknade, a muzej će snositi troškove održavanja i čišćenja.  Palača Patačić koja je izgrađena tijekom 17. stoljeća i kasnije kroz stoljeća bila nadograđivana i uljepšavana detaljima na fasadi, jedan je od najljepših i najpoznatijih primjera  arhitekture rokokoa i baroka. Najznačajniji je zahvat bila velika obnova 1764. godine, za naručitelje grofa Franju Patačića i suprugu Katarinu, rođ. Keglević, središnje ličnosti plemićkoga društvenog života u Varaždinu toga doba. Bogato je ukrašena štukaturama i zidnim slikarijama. Krajem devedesetih prošlog stoljeća palača je također obnovljena te  se godinama koristila kao poslovni prostor banke. Posljednjih godina u njoj su bili smješteni upravni odjeli Grada Varaždina u vrijeme obnove Gradske vijećnice na Trgu kralja Tomislava.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO U Murskom Središću otvoren obnovljen Sokolski dom, a na svečanoj sjednici GV-a najavljena izgradnja obilaznice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Svečanim otvorenjem obnovljenog i adaptiranog Sokolskog doma započela je ovogodišnja svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Mursko Središće. Održana je po prvi put u spomenutoj dvorani koja je izgrađena davne 1933. godine.

Međutim, ona je financiranjem putem mjere 7.4.1. pretvorena u novi – multifunkcionalni centar društvenog, kulturnog i sportskog života grada koji predstavlja sjeverna vrata Hrvatske.

Primjer drugima

S obzirom na to da Mursko Središće ima velik značaj i za cijelo Međimurje, svojim dolaskom su svečanu sjednicu Gradskog vijeća uveličali potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture, Oleg Butković, saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora te gradonačelnik Grada Preloga, Ljubomir Kolarek, župan Međimurske županije Matija Posavec, te saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Krapine, Zoran Gregurović. Među gostima i uzvanicima bili su još gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i načelnici međimurskih općina, gradova prijatelja iz Mađarske, Slovenije i Hrvatske, te čelnici javnih poduzeća.
Sve okupljene prvo je pozdravio predsjednik Gradskog vijeća Grada Mursko Središće Miljenko Cmrečak.

– Zahvaljujem svima se na dugogodišnjoj podršci, poglavito gradonačelniku. Grad je u potpunosti promijenio svoje lice u tom razdoblju i nema segmenta života u kojem nismo postigli značajniji napredak. Raduje me da sam i osobno tome doprinosio u suglasju s kolegicama i kolegama u Vijeću te zaposlenima u gradskim stručnim službama. Ovo je moja posljednja svečana sjednica na kojoj se javnosti obraćam kao politički aktivan građanin. Smatram da je vrijeme da ovaj ogroman posao i odgovornost preuzmu mlađi – rekao je Cmrečak između ostalog u svom emotivnom oproštajnom govoru.

Potom su prisutni pogledali projekciju kratkog dokumentarnog filma, nakon čega im se obratio gradonačelnik Dražen Srpak.



– Iza mene je već 17. godina služenja Murskom Središću, i ovo je prigoda da zahvalim svima koji su pomogli u realizaciji naših brojnih projekata. Posebno tu ističem Vladu RH koja osigurava sredstva i putem EU fondova – poručio je Srpak, najavivši ujedno kandidaturu za još jedan gradonačelnički mandat!

Okrenuti razvoju

Slijedila su obraćanja međimurskog župana, gradonačelnika Preloga i ministra Butković, koji je slavljenicima donio iznimno lijepu vijest i dar. Naime, u prigodnom obraćanju okupljenima osvrnuo se na obilazak radova projekta obilaznice Preloga i potpisivanje ugovora za izgradnju obilaznice Nedelišća i Pušćina, samo neke od trenutnih, i budućih, projekata koje Hrvatske ceste provode u Međimurskoj županiji, a kojima će se osigurati rasterećenje prometa i otklanjanje, odnosno izmještanje prometa iz samih središta, čime će se uvelike poboljšati sigurnost prometa, kao i njegova funkcionalnost.

Štoviše, u nastavku izlaganja najavio je skoru gradnju južne zaobilaznice Murskog Središće, čime bi sav promet prema industrijskoj zoni zaobilazio ulice u naselju. To bi, po njemu, ujedno bio i prvi korak prema velikom cilju – izgradnji zaobilaznice Murskog Središća i još jednog mosta na rijeci Muri.

Dodajmo da je uoči svečane sjednice Gradskog vijeća u organizaciji Grada Murskog Središća i tamošnjeg Ogranka Udruge dobrovoljaca i veterana Domovinskog rata svečano obilježena 33. obljetnica zaustavljanja tenkova JNA u Murskom Središću. Svečanost su pjesmom uveličali Tamara Korunek i gitarist Marko Žerjav (himna „Lijepa Naša“), te mješoviti pjevački zbor KUD-a Mura (himna „Središće grad“),  a slavljenici su prigodu iskoristili i za dodjelu javnih priznanja, nagrada i zahvalnica.

Javna priznanja

Stoga je sada i službeno počasnim građaninom Grada Mursko Središće postao Željko Medved, dok je nagrada za životno djelo “dr. Jakov Kostović“ uručena košarkašima KK Rudar. Povelja „Lapornik“ pripala je poduzetniku Branku Srpaku i Nogometnom klubu Hajduk iz Štrukovca, a nagrada „Magna cum laude“ dodijeljena je Davidu Pahoru i Ivanu Majsenu.

Zahvalnicu gradonačelnika primili su Dragutin Balaž, Vladimir Kukovec, Damir Vrančić, Društvo žena Hlapičina, Društvo žena Mursko Središće, Jurica Novak, Marija Sakač i Bojan Kodba.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje