Povežite se s nama

Kultura

Nagrađena knjiga napisana u pritvoru

Objavljeno:

- dana

MACBETH NA FAJRUJNTU ERNESTA FIŠERA

Nagradom Katarina Patačić za najbolju knjigu na kajkavskom jeziku, Ernest Fišer skepticima je dokazao da prve dvije ovogodišnje nagrade za istu knjigu, Macbeth na fajruntu, nisu tek laskanje novinarskom i književnom doajenu. Štoviše, tko zna kako bi prolazili njegovi književni uratci kad bi se kritika vodila kriterijem Fišerova lika i djela, o čemu su mišljenja u javnosti podijeljena.

Sudske tužbe i pritvor publiku su više intrigirali nego njegove knjige. Upravo je boravak u pritvoru Ernest Fišer iskoristio za pisanje ove višestruko nagrađivane knjige, kojom je, kako kaže, „zaokružio dosadašnji kajkavski pjesnički opus.“

– Pritvor je idealno mjesto za pisanje. Mir, ništa ne odvlači pažnju – počinje priču čovjek o kojem bi se u svakoj novinskoj rubrici našlo mjesta.

Nije puno pisao na kajkavskom – tek 66 pjesama.

– Uvijek su me u životu poticali problemi, neke sam stvari radio iz inata, što me psihički održavalo. Otpor. Naslov knjge je autobiografski. Jer fajrunt za Varaždince označava odmor, a ne kraj kao u drugim dijelovima zemlje. Može se tumačiti i kao „gotov“. Gotov je jedan dio mog života i počinje drugi. Otkad sam u mirovini, ne mirujem. Napokon sam se vratio literaturi i ne želim se opterećivati drugim stvarima. Na kraju krajeva, imam 70 godina, što nije tako puno. Znate li što je jedan papa rekao kad su mu na proslavi 95. rođendana svi poželjeli da doživi sto godina? Rekao je: „Draga djeco, nemojte ograničavati Božju milost“ – priča Fišer.

Angažirana poezija

Da Ernest Fišer voli promjene i preispitivanje samoga sebe na raznim područjima, pokazuje i to što nakon velikog priznanja za kajkavsku poeziju izdaje zbirku štokavskih pjesama.

– Bit će to još zanimljivija knjiga koja će izaći u proljeće. Moram iskoristiti svo zaostalo vrijeme tijekom kojega sam zanemario pisanje pjesama. Književnost je trpjela zbog novinarstva. Ostalo je nevjerojatno puno motiva i nezabilježenoga iskustva. Jedan kritičar je napisao da je to moj poetički protuudar u stvarnost. Riječ je o krajnje angažiranoj poeziji. Dovoljno je reći neke od naslova da bude jasno o kakvoj je poeziji riječ. Zbirka se zove Doba nevremena. U pravom smislu riječi, okrećem se stvarnosti. Vrlo prepoznatljivoj. Ima tu Tranzicijska pjesma, Na sjeverozapadu ništa novo… – nabraja Fišer, a ja ga prekidam i govorim da su naslovi primjereniji novinskim kolumnama i nije li to samozavaravanje da se više ne bavi novinarstvom nego poezijom.

– To je poetički iskorak unutar mog opusa. Najnovija se zove Preludij za anginu pektoris, pa Trbuhozborci, Pod terorom mediokriteta… – nabraja Fišer.

Osim što se posvetio pjesništvu, Ernest Fišer, koji je član Društva hrvatskih književnika od 1968. godine, uređuje i časopis Kolo.

– To me jako raduje. Posvetio sam se tome i obitelji. Obožavam svoje troje unučadi – Viktora, Matiju i Anu. To je Božji dar. Supruga Dragica i ja uživamo – govori Fišer, a odgovara i na primjedbu da sugovornici obično spomenu djecu i unuke, ali supruge nekako ostavljaju po strani.

– Da nije bilo moje supruge, ne bi bilo ove knjige kao niti vjerojatno ove koju sada pišem. Sve u svemu, zadovoljan sam što nakon desetogodišnje pauze od literature zbog novinarstva ipak mogu biti zadovoljan svojim dosadašnjim pjesničkim i književnim opusom. Nadam se da on nije završen – zaključuje.

Treća ovogodišnja nagrada Ernesta Fišera

Tri književne nagrade osvojila je Fišerova knjiga tijekom ove godine.

Dobio je Maslinov vijenac na Braču gdje se unazad 24 godine organizira svehrvatska jezično-pjesnička manifestacija Croatia rediviva ča, kaj i što. Fišer je ovjenčan i titulom “poeta oliveatus”, što znači da je nosilac Maslinovog vijenca.
Među dobitnicima te nagrade su i Dragutin Tadijanović, Vesna Parun, Tonko Maroević…

– Biti u takvom društvu je čast. Biraju vas trojica bivših laureata, dakle, struka, najkompetentniji ljudi – ističe Fišer. Drugu nagradu knjiga je dobila pred desetak dana u Koprivnici na 21. Galovićevoj jeseni. Nagrada je unazad nekoliko godina postala međunarodnom.

– Moja dva kratka kajkavska stiha uklesana su u brački mramor s mojim imenom i prezimenom, postavljena na jedan zid od poezije, kako ga oni zovu, na glavnom selačkom trgu. Dobio sam spomen-ploču, a još sam živ – uz osmijeh ističe dobro raspoloženi Ernest Fišer.

I onda neš klel

…Za ljudske sem črve dugo znal,
ali sem jenima i posel dal,
i zajdnu robaču za njih slekel.
I onda neš klel!?…

(Iz kajkavske zbirke “Macbeth na fajruntu”, Matica hrvatska, Zagreb 2013.)

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Kultura

Mladi talenti Glazbene škole predstavljaju se publici uz podršku Varaždinskog komornog orkestra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Koncert učenika uz Varaždinski komorni koncert svake se godine već tradicionalno održava na posljednji dan Varaždinskih baroknih večeri i na tradicionalnom, proljetnom koncertu, gdje su učenici Škole u prilici izvest nešto slobodniji program od onog na Festivalu.

Učenici Glazbene škole u Varaždinu posljednji su puta nastupali uz Varaždinski komorni orkestar na Varaždinskim baroknim večerima, a 16. svibnja 2024. godine predstaviti će se zainteresiranoj publici u Glazbenoj školi u Varaždinu i to ponovno uz podršku Varaždinskog komornog orkestra.

Na koncertu će biti zastupljeni gotovo svi odjeli Škole, a mladi umjetnici već s nestrpljenjem očekuju ovaj nastup.

– Nastupiti uz orkestar poseban je užitak i zasigurno događaj koji se pamti za cijeli život te mi je iznimno zadovoljstvo da ćemo i ovog puta biti u mogućnosti pružiti učenicima priliku za ovaj nastup – istaknuo je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.

Ne propustite priliku uživati u nastupu mladih talenta Glazbene škole u Varaždinu u četvrtak 16. svibnja 2024. godine s početkom u 19 sati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu. Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Alternator i varaždinski HNK donose dvije predstave na znakovnom jeziku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nastojeći omogućiti osobama sa senzornim poteškoćama ravnopravnu participaciju u kulturnom životu kroz konzumaciju umjetničkih sadržaja u prilagođenoj formi, Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti „Alternator“ tijekom svibnja u Varaždinu provodi inicijativu “Uključi me kulturno”.

Ovogodišnje izdanje projekta usmjereno je na osobe s oštećenjem sluha, a podrazumijeva izvedbe dviju predstava varaždinskog HNK prilagođenih na znakovni jezik i uz pratnju titlova.

Na Sceni Rogoz HNK-a u Varaždinu, 17. svibnja u 20 sati, moguće je pogledati poetsku dramu Ivone Marciuš pod nazivom “Kisela krv”. Predstava govori o povratku u traumatično djetinjstvo, a donosi obračun triju generacija žena – Mame, Bake i Unuke koje su žrtve patrijarhalnih obrazaca dovedenih do ekstrema te metaforično predočenih krvavim običajem jedne međimurske obitelji – svinjokoljom. Predstavu je režirala Marina Pejnović, a izvode Ljiljana Bogojević, Barbara Rocco i Dea Presečki.

Dva dana kasnije, 19. svibnja u 20 sati, također na Sceni Rogoz, slijedi izvedba nagrađivanog lutkarsko-dramskog projekta Tamare Kučinović za djecu i odrasle “Šapat duše”. Predstava se bavi izbjeglištvom i ksenofobijom kao jednima od ključnih političkih i etičkih problema ovog stoljeća, pritom otvarajući pitanje nejednakosti između protjeranih i onih koji slobodno oblikuju svoju egzistenciju. U predstavi igraju Filip Eldan, Nikša Eldan, Sunčana Zelenika Konjević, Sara Ipša i Marinko Leš.

Projekt “Uključi me kulturno” nastao je u suradnji s korisnicima Udruge gluhoslijepih osoba Varaždinske županije i HNK-a u Varaždinu, a dugoročno nastoji osvijestiti važnost prilagođavanja umjetničkih sadržaja osobama sa senzornim oštećenjima, potaknuti povećanje ponude i dostupnosti prilagođenog repertoara u kulturnim ustanovama te posljedično smanjiti diskriminaciju i potaknuti inkluzivnost i participaciju ranjivih skupina u kulturno-umjetničkim programima hrvatskih gradova.

Uključi me kulturno je na rasporedu 17. i 19. svibnja, 20 sati, Scena Rogoz (HNK u Varaždinu).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje