Povežite se s nama

Kultura

Najljepše skladbe MEF-a odjeknut će iz atrija čakovečke drevne palače

Objavljeno:

- dana

Organizacijski odbor Međimurskog festivala „Ljubo Kuntarić“ u finalnim je pripremama za novo izdanje međunarodne glazbene manifestacije koja dulje od dva desetljeća sa sjevera naše zemlje, iz Čakovca, odjekuje te doziva izvođače i autore odane i predane glazbi.

Izvođači će, po 22. puta, 14. lipnja od 21 sat, zapjevati u zagrljaju drevnih zidina Staroga grada u Čakovcu, scene kakvom se može pohvaliti malo koja sredina u našoj zemlji. Atrij palače Zrinskih pretvara se u pozornicu kojoj ne treba dodatnih ukrasa. Drevno zdanje samo po sebi je tron i uzdiže svakog izvođača koji se ovdje pokloni publici.

Stručna komisija Međimurskog festivala „Ljubo Kuntarić“, među više od 80 novih skladbi pristiglih na ovogodišnji natječaj, odabrala je 19 najboljih koje će biti interpretirane u završnoj večeri glazbene manifestacije. Za svoje mjesto na ovoj spektakularnoj pozornici natjecali su se brojni izvođači iz Hrvatske i šire, što svjedoči o ugledu koji MEF „Ljubo Kuntarić“ uživa na domaćoj glazbenoj sceni, kojom pronosi odjek djela legendarnog skladatelja bezvremenskih nota.

MEF od 2017. čuva spomen na Ljubu Kuntarića, skladatelja koji je u hrvatskoj riznici ozbiljne i popularne glazbe ostavio najljepše bisere.

Ljubo Kuntarić rođen je u Čakovcu 20. lipnja 1925. godine, a Međimurski festival –  koji od 2017. godine nosi njegovo ime – i ove godine će, ususret ljetu, pronijeti priču o Kuntarićevoj zakletvi danoj glazbi, o njegovom notnom rukopisu kojim je osvajao srca publike i kojim je čuvao i melos međimurske popevke, dragulja s UNESCO-vog popisa blaga čovječanstva. Zato je i ove godine stručna komisija MEF-a, pri odabiru pjesama dodatno vrednovala elemente međimurskog melosa i izvedbe na kajkavskom dijalektu.

Zlatni glas Međimurja – Marija Küpper Jambrošić – predsjedat će žirijem 22. Međimurskog festivala „Ljubo Kuntarić“, uz Filipa Horvata, člana sjajnog Scifidelity Orchestra, te Tamaru Korunek Lesar, magistricu solo pjevanja. Njihov sluh, znanje i iskustvo odlučit će o pobjedniku, te dodatnih šest festivalskih nagrada.

U atriju impozantne palače, kulturno-povijesnog spomenika najviše kategorije, 19 izvođača natjecat će se za veliku nagradu MEF-a „Ljubo Kuntarić“ 2024., za Grand Prix koji otključava mnoga vrata u svijetu glazbe. Pjevačice i pjevače pratit će festivalski orkestar.

Festivalsku večer, 14. lipnja, vodit će popularni radijski i TV-voditelj i glumac Mario Petreković, čija će vedrina ohrabriti natjecatelje i zabaviti publiku. I u revijalnom dijelu programa, publiku očekuju glazbene poslastice u izvedbama Scifidelity Orchestra i Sashe Cui.

Najbolje iz njedara Međimurja

Uoči samog Festivala „Ljubo Kuntarić“, u četvrtak, 13. lipnja, stare zidine će oživjeti u pratećem dvodnevnom programu nazvanom Međimurje pjesmom i vinom dočekuje ljeto, kojim organizator predstavlja dom marljivih ljudi sa sjevera naše zemlje – domaćina Festivala.

U četvrtak počinje Sajam obrtništva, priča o poduzetnicima okupljenima u Obrtničkoj komori Međimurja, kojima će se pridružiti članovi Društva vinogradara i vinara Međimurja „Hortus Croatiae“ s glasovitim međimurskim vinima, a i domaća Pivovara “Lepi dečki” također ima što za ponuditi. Taj sajam vina i vrlina imat će i glazbenu kulisu istkanu glasovima domaćih izvođača i interpretacijama kulturno-umjetničkih društava.

Međimurje vas u goste zove pjesmom i vrhunskom zlatnom kapljicom, da vas razgali i uvede u dugo, toplo ljeto!

Poslušajte pjesme!

Sve pjesme s 22. MEF-a „Ljubo Kuntarić“ možete poslušati putem YouTube kanala https://www.youtube.com/results search_query=me%C4%91imurski+festival+ljubo+kuntari%C4%87+2024, ili na nosaču zvuka, u izdanju Arija-Menarta, koji će biti dostupan na sam dan Festivala, 14. lipnja u atriju Staroga grada u Čakovcu.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje