Steven Gerrard o dojmovima iz Međimurja: Toliko mi se svidjelo da moram ovdje dovesti svoju obitelj
Na trotjednim pripremama u Svetom Martinu na Muri boravila je nogometna momčad saudijskog kluba Al Ettifaq koju odnedavno trenira nogometna...
STAV
Predsjednica Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović kao posljednju ovogodišnju destinaciju izmještanja svog ureda iz Zagreba odabrala je Međimursku županiju, u kojoj se neposredno susrela s više od 2.000 ljudi, koji su je dočekali ozarena lica.
Pritom je odradila sastanke s predstavnicima brojnih udruga, gradova i općina, te pojedinačne s građanima i gospodarstvenicima. Tako je nakon posjeta Čakovcu, administrativnom središtu Međimurja, predsjednica svoj drugi dan izmještanja Ureda na sam sjever zemlje iskoristila za posjet u preostala dva grada, Murskom Središću i Prelogu. Na šetnici uz Muru dočekali su je u petak župan Matija Posavec, gradonačelnik Dražen Srpak, župnik vlč. Tomislav Antekolović i središćanski rudari uz mnoštvo građanki i građana te mališana iz Dječjeg vrtića “Maslačak“ odjevenih u narodne nošnje. Nakon što je prošetala rivom, gradonačelnik i župan upoznali su predsjednicu na radnom sastanku u Vijećnici s projektom gradnje obilaznice i mosta te prekograničnom suradnjom.
– Razgovarali smo o strateškim projektima bitnim za Međimurje. Između ostaloga i o mostu preko Mure, koji je važan za prometno rasterećenje Murskog Središća. Naime, njegovim centrom svakog mjeseca prođe 16.000 kamiona, pa pokušajte zamisliti što to znači za život i sigurnost u gradu – izjavila je Kolinda Grabar-Kitarović.
Dodala je da se o tome mostu u Vladi govorilo još 2006. godine, kad je ona bila ministrica. – Vrijeme je da aktualna Vlada poduzme sve potrebno kako bi se realizacija ovog strateškog projekta podržala uz financiranje iz sredstava Europske unije. Inače, dobivam mnogo upita i inicijativa s mađarske strane vezanih uz otvaranje granica, a projekt poput ovog mosta u Murskom Središću, ali i Kotoribi, su upravo oni koji spajaju i povezuju, što je iznimno važno posebno u ovom trenutku kada imamo žicu na granicama – istaknula je predsjednica.
Kolinda darivana uređajem za zaštitu od svih štetnih zračenja
U Prelogu su je pak prvo dočekali razdragani umirovljenici, koji su oduševljeno komentirali i njezin izgled.
– Imamo prekrasnu predsjednicu, na izmaku ove godine nismo dobili božićnice, ali smo se zato osobno upoznali i rukovali s Kolindom – rekli su Priločanci, koji su se usput potužili predsjednici da jedva preživljavaju s 1.600 kuna mirovine.
No, u Prelogu se potvrdilo da je u Međimurju predsjednicu RH ipak dočekalo više ideja i inicijativa nego problema.
– Dani provedeni ovdje s vama, upoznajući vaše iskustvo i znanje, vrijede mi više nego ijedan dan proveden u Zagrebu, kada je tema gospodarstva u pitanju – ustvrdila je Grabar-Kitarović u poruci s kojom se obratila međimurskim gospodarstvenicima okupljenima u dvorani Muzeja Croata Insulanus u Prelogu, gdje ju je uz zaposlenike gradske uprave dočekao tamošnji gradonačelnik Ljubomir Kolarek. Spomenutom radnom sastanku prisustvovali su još savjetnik i glasnogovornik predsjednice RH, suradnici gradonačelnika, predsjednik Gradskog vijeća Goran Gotal, bivši gradonačelnici, župnici s područja Grada, saborski zastupnik Darko Horvat te istaknuti gospodarstvenici i poduzetnici. Slijedio je posjet industrijskoj zoni i tvrtki Šestan – Busch, gdje su predsjednicu RH dočekali vlasnik Alojzije Šestan, tehnički direktor tvrtke Božo Bujanić i Snježana Mikec.
Uz predstavljanje svih uspjeha i napretka u tehnologijama tvrtke, prvi je put gošći predstavljena nova multifunkcionalna kaciga koja obuhvaća kamere i vizir-naočale za noćno gledanje.
– Vaši proizvodi nisu agresivni. Oni štite zdravlje i čuvaju živote, stoga vas pozivam da mi se pridružite na putovanju u zemlje zaljeva, koje kupuju velike količine različitih kaciga – rekla je predsjednica Šestanu, koji ju je darivao osebujnim uređajem za zaštitu od svih štetnih elektromagnetskih valova.
Zabrinjava me činjenica da je prosjek plaća u sjevernim županijama niži nego u ostatku Hrvatske. Moramo otvarati nova radna mjesta koja su bolje plaćena, rekla je predsjednica, koja zna kako se štedi novac poreznih obveznika. Naime, u Prelogu je ustvrdila da njezin ured nije nikakav gubitnik kad su u pitanju sredstva iz državnog proračuna.
– Sami smo od Vlade tražili manje novaca jer smo u protekloj i 2015. godine uspjeli dosta uštedjeti u odnosu na iznos odobrenih sredstava za funkcioniranje Ureda predsjednice RH – rekla je i potom uputila zamjerku poreznicima i inspekcijama. Pojasnila je da je riječ o nedopustivom trendu, o kojem sluša već dvije godine svog mandata. – Nažalost, neke državne službe, poput porezne, i druge koje bi trebale kontrolirati rad poduzetnika i djelovati preventivno, često se prema njima odnose represivno. Poduzetnike se kažnjava i za najmanju grešku u poslovanju zatvaranjem njihovih tvrtki – naglasila je Grabar-Kitarović.
Doznala je i za takav primjer u Međimurju, u kojem, dodala je, postoji tvrtka koja pred Božić neće moći isplatiti plaću radnicima jer su je poreznici zatvorili iako su vlasnici ponudili rješenje nastalog problema.
– Ne smije se to dopuštati, jer se u konačnici kažnjavaju zaposlenici i članovi njihovih obitelji koji žive od prihoda iz radnog odnosa. Ne treba a priori poduzetnicima prilaziti s uvjerenjem kako oni nekoga žele prevariti. Ljudi ponekad neke stvari ne znaju, dogodi im se greška i s njima treba redovito raditi na sprječavanju propusta. Takvi ekscesi odvraćaju sve investitore – zaključila je predsjednica.
Izvor:
Foto:
Međimurska zaklada dr. Vinko Žganec, osvježena novim stručnim snagama u Upravnom odboru te vođena upraviteljicom Sandrom Breka Ovčar, prof., ravnateljicom čakovečke Gimnazije Josipa Slavenskog, započinje uzlet u cilju promicanja izvrsnosti u Međimurskoj županiji i nagrađivanja najistaknutijih učenika, studenata i poslijediplomanata, odnosno doktoranada.
Ponos zbog novog vrela podrške koja će poteći iz Zaklade dr. Vinko Žganec istaknuo je župan Matija Posavec, naglasivši da je riječ o specifičnoj zakladi u Hrvatskoj, osnovanoj prije više od deset godina, koja radi na promicanju izvrsnosti uz uvažavanje socijalnih kriterija.
– Zaklada dr. Vinko Žganec potrebna je našoj zajednici kao vid pomoći i podrške mladima tijekom obrazovana, ali ona predstavlja i dio sveobuhvatnog program potpora Međimurske županije od vrtićke dobi od fakulteta. Međimurska županija jedina osigurava asistente i u vrtićima, a kada govorimo o predškolskom odgoju, spomenimo da u suradnji s općinama i gradovima provodimo veliki socijalni i kapitalni projekt u okviru kojeg ćemo dograditi, graditi ili adaptirati ukupno 19 vrtića, kako bi mjesta bilo za svako dijete. Prvi smo u Hrvatskoj krenuli u besplatne udžbenike i prijevoz za sve učenike, a uskoro će i svi naših srednjoškolci, kojih je više od 3000, dobiti jednokratnu potporu, gotovo 30 posto višu nego ranije. Zaključno, ne zaboravimo i naše studente kojima Županija, uz jednokratnu potporu, osigurava besplatan, neograničen prijevoz vlakom po cijeloj Hrvatskoj, a neki od njih uživaju i stipendije druge zaklade – Zaklade Mikec – koja također godinama pomaže studente iz Međimurja – rekao je župan.
Upraviteljica Međimurske zaklade dr. Vinko Žganec Sandra Breka Ovčar istaknula je da je obrazovanje brend Međimurske županije.
– Zaklada želi nastaviti tim putem s težnjom promicanja izvrsnosti koja je od velike pomoći u probijanju profesionalnim putom. Javnim pozivom koji je raspisala Međimurska županija, nagradu može ostvariti svaki učenik, student, ali i poslijediplomant, s time da ćemo posebno bodovati poslijediplomske, odnosno doktorske radove koji su od posebnog interesa za gospodarski, kulturni, obrazovni i znanstveni razvoj Međimurske županije – naglasila je Sandra Breka Ovčar, dodavši da je ovo prilika i gospodarstvenicima te svim drugim građanima međimurskoga kraja koji žele uplatama na račun Zaklade djelovati u zajedničkom cilju – nagrađivanja i čuvanja znanja kao vrhunske vrijednosti jedne zajednice.
– Naša Županija prednjači na mnogim poljima, stoga nagradimo i najbolje među nama, pokazujući koliko ih cijenimo – dodala je upraviteljica Zaklade.
Javni poziv ostaje otvoren do 3. studenoga kako bi kandidati mogli prikupiti potrebnu dokumentaciju za kandidaturu, a maksimalni iznos nagrade je 700 eura.
Uz ocjene, bodovat će se i rezultati državnih i međunarodnih natjecanja, kada je riječ o srednjoškolcima, pojasnila je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Nives Kolarić Strah.
U subotu, 30. rujna, su članovi DVD-a Domašinec bili ispunjeni ponosom i cijelo mjesto je slavilo otvorenje novog vatrogasnog doma, izgrađenog u samo godinu dana.
Na prošlogodišnjoj svečanoj sjednici povodom Dana općine Domašinec, postavljen je kamen temeljac, da bi 30. rujna 2023. novi objekt, u cijelosti podignut sredstvima europskih fondova, bio centar proslave otvorenja. Nije moglo biti ljepšeg poklona predanim vatrogascima koji će stotu obljetnicu svoga društva, za četiri godine, dočekati u novom vatrogasnom objektu.
Međimurski vatrogasci predani su čuvari najvrjednijeg nasljeđa naših predaka – humanosti i solidarnosti – vrlina koje su misao vodilja dobrovoljnog vatrogastva. Utoliko je postizanje adekvatnih uvjeta za rad naših vatrogasaca, poput izgradnje novog doma, važan zadatak za cijelu zajednicu.
U ime 90-ak aktivnih članova DVD-a Domašinec predsjednik Robert Filipović rekao je da je riječ o modernoj zgradi koja nudi optimalne uvjete a za smještaj vozila i opreme te će rezultat ove investicije sigurno biti motivacija mladim generacijama da se priključe radu DVD-a: “Novi vatrogasni dom znači i višu razinu sigurnosti za mještane Domašinca i okolice. Projekt, vrijedan više od devet milijuna kuna, završen je na našu radost i ponos u rekordnom roku i dokaz je da Međimurje živi vatrogastvo“, rekao je predsjednik Filipović te dodao kako novi dom ima kome ostati na čuvanje i korištenje jer u redovima DVD Domašinec ima 32 mladih i djece, u ukupnom broju od 96 članova.”
Čestitke na novom vatrogasnom domu uputili su i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske i državni tajnik Slavko Tucaković te načelnik Općine Domašinec Mario Tomašek koji je kazao kako ovo velebno izdaje vatrogasnog doma krasi centar Domašinca te je na ponos svih mještana: „Ovo je rezultat rada vrijednih vatrogaskinja i vatrogasaca kao i vodstva DVD-a kojima pripadaju najveće zasluge za izgradnju ovog vatrogasnog doma, čestitam vam na tome.“
Župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je prisustvovao i polaganju kamena temeljca prije godinu dana, izrazio je zadovoljstvo zbog kvalitetno i unutar ugovorenog roka obavljenih radova: „Dobili ste lijep i prekrasan objekt koji neka vam bude svima na ponos. Kao što ste vi vatrogaskinje i vatrogasci naš ponos, vi zavrjeđujete veliko poštovanje jer vatrogastvo nije poziv već način života. Međimurje se s pravom ponosi svojim vatrogascima, postižete izvanredne rezultate na svim razinama natjecanja, a svojom organiziranošću primjer ste i pokretači društvenog života i srce mnogih mjesta”. Također je srdačno i toplo pozdravio jednog od najstarijeg vatrogasca u Domašincu, Stjepana Katanca starog 94 godine.
Svečanom otvorenju uz brojne mještane nazočili su zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije Robert Meglić, predsjednik Vatrogasne zajednice MŽ Mario Medved, zapovjednik JVP Čakovec Mladen Kanižaj, načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi, načelnik Općine Mala Subotica Valentino Škvorc kao i brojna prijateljska vatrogasna društva.