Povežite se s nama

Kultura

Novim festivalom u Varaždinskim Toplicama obilježen ljetni solisticij

Objavljeno:

- dana

Varaždinske Toplice ponose se slavnom poviješću i lječilišnom tradicijom dugom više od dvije tisuće godina, od doba Ilira i Rimljana, o čemu svjedoče i danas rado posjećivane rimske iskopine i ostaci hramova Jupitera, Junone i Minerve na autentičnom arheološkom lokalitetu, Aquae Iasae.

U tom čarobnom prostoru u subotu, 24. lipnja, među zidinama nekadašnje bazilike održan je prvi međunarodni festival ”Nocturnus COOLture vestigia lasae/Dodir s umjetnošću”. Radi se o novoj, poetsko–slikarsko-glazbeno-terapeutskoj manifestaciji povodom obilježavanja ljetnog solsticija na arheološko, ekološko, lječilišno turistički atraktivnoj destinaciji.

Vođeni povijesnim tragom i željom da se umjetnost ponovno smjesti u prostor u kojem je obitavala u davnini organizatori su objedinili različite grane umjetnosti u jedinstvenu cjelinu predstavivši mnogobrojnoj publici poeziju, glazbu i slikarstvo autora iz Slovenije i Hrvatske.

U Ivanjskoj noći, kad krijesnice pronose svjetlost, posebna je svjetlost večeri bilo gostovanje poetskog velikana, profesionalnog glumca i književnika Enesa Kiševića sa suprugom Asjom Kišević. Oni su svojim poetskim interpretacijama uzburkali tišinu, zaustavili dah i probudili osmijeh. Prostorom su odzvanjali stihovi poput prvog pjevanja Eneide, jedno od najpoznatijih Vergilijevih djela, kojima je probudio prošlost, uskovitlao vrijeme. Veliki glumac i pjesnik, Enes, uz svoju poeziju govorio je stihove njemu dragih pjesnika fra Bonaventure Dude, Maka Dizdara i drugih.

Uz glavnog gosta ovogodišnjeg prvog festivala publika je uživala u poeziji još troje suvremenih pjesnika Nenada Slukića iz Varaždina, slovenske pjesnikinje iz Velikog Mraševa, Nuše Tičar i pjesnikinje Vlatke Bošnjak iz Samobora.

U glazbenom dijelu festivala virtuoznošću sviranja harfe očarala je mlada višestruko nagrađivana, zagrebačka harfistica Tara Franjić, učenica na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor te mladi profesor glazbe iz Hraščine Trgovišća, Mihael Plantak, klavijaturista i gitarista, za ovu priliku pripremio je kantautorske skladbe uz gitaru.

Osim poezije i glazbe, poklonici umjetnosti uživali su u slikarskom performansu, koji se odvijao u hodnicima (labirintu) iskopina. Na platna su boje nanosili, bračni par Đurđica Nemec i Ivica Nemec iz Brezničkog Huma, te slikarica Snježana Novotny iz Kneginca, mlada autorica Snježana Novotny, svoj rad, teme voda, darovala je bardu hrvatske poezije, Enesu Kiševiću.

Na festivalu je po prvi puta pročitana pjesma inspirirana lokalitetom i temom festivala “Oda za najade”, pjesnikinje i liječnice Anke Dorić iz Varaždina, začetnice ideje o pokretanju ovakvog umjetničko-terapeutskog projekta, koja je, proučavajući povijesnu i legendarnu građu o topličkim nimfama – čuvaricama izvorskih voda i njihovom iscjeliteljskom utjecaju na ozdravljenje rimskih legionara i visokih vojnih i civilnih dostojanstvenika pronašla inspirativnu nit.

Boje svjetlosti su kroz svoj spontani osmijeh i igru darovali voditelji: pjesnici i životni suputnici Ljubica Ribić i Milan Novak te Ružica Kišur Šafranec i Josip Šafranec. Ispred TZ Varaždinske Toplice, prisutnima se riječima zahvale obratila Lana Husnjak, suorganizatorica samog projekta.

Ljepotu festivala kojeg je prepoznao Grad Varaždinske Toplice, a organizacijski iznijele Udruga za promicanje kulture Ritam misli iz Varaždina , Udruga za književnost i kulturu Humščak iz Brezničkog Huma i Turistička zajednica Varaždinskih Toplica, publika je prepoznala i nagradila svojom brojnošću i velikim pljeskom sve izvedbe prisutnih umjetnika.

Sam program išao je i uživo putem Fb kanala, što je omogućila ljubiteljica poezije Renata Kožić, a fotografijama su događaj vješto popratili Damir Mrvčić i Miroslav Tičar.

Na malom domjenku nakon programa, organizatori su uz osmjeh zadovoljstva obećali prisutnoj publici ponovni susret za godinu dana te se nadaju kako će se iz godine u godinu ljepota umjetnosti ugnijezditi u stare iskopine te uz pomoć svih devet muza umjetnosti i života širiti i preko granica Hrvatske. Jer, umjetnost ne poznaje granice, a njena ljekovitost neka je spomen na slavnu lječilišnu povijest stanovnika topličkoga kraja koja je obilovala visokom zdravstvenom tradicijom i kulturom.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje