Povežite se s nama

U fokusu

Od Habuša traže smjenu ravnatelja JUGS-a

Objavljeno:

- dana

Opet prosvjedovali kupci POS stanova u V. Novaka

Ispred varaždinske Gradske vijećnice opet su prosvjedovali kupci stanova koji se grade u novom varaždinskom POS naselju u Ulici Vilka Novaka. Dvadesetak okupljenih izrazilo je svoje nezadovoljstvo devetomjesečnim kašnjenjem dovršetka stanova, a izrazili su i sumnju u način trošenja sredstava uplaćenih za stanove i njihovu prodaju, zbog čega su ponovili svoj raniji zahtjev za smjenu ravnatelja JU Gradski stanovi Vladimira Kukeca.

– Tražili smo i nadamo se da će danas biti konačno objavljene sve liste reda prvenstva za kupnju stana po POS programu jer sumnjamo u nepravilnosti, odnosno da su neki dobili mogućnost kupnje mimo te liste. Početna točka nam je to što sin ravnatelja ima stan u jalkovečkom POS naselju. Ne znamo kako mu je to uspjelo jer u vrijeme kupnje nije bio zaposlen, niti je bio na listi koja je javno objavljena – rekao je Tomica Drvar-Trtinjak, predsjednik Udruge kupaca POS stanova.

Među prosvjednicima bila je Petra Lazić koja nije uspjela dobiti stan u jalkovečkom POS naselju, iako je to za rukom pošlo desetorici koji su na listama bili ispod nje, pa se na kraju morala zadovoljiti stanom u V. Novaka čiji je dovršetak neizvjestan.

– U Gradskim stanovima i dalje tvrde da će jedna od triju zgrada biti gotova do 30. rujna, kao što je najavljivano uoči lokalnih izbora. Međutim, teško je da je to moguće u deset dana ako se pogleda stanje na gradilištu gdje su još skele, izvode se i unutarnji radovi, treba urediti okoliš i proći tehnički pregled i dobiti uporabnu dozvolu – upozorio je Tomica Drvar Trtinjak.

Ni druga zgrada, kako je dodao, neće biti gotova do 30. studenog, kako je obećano, već vjerojatno sredinom iduće godine, dok vrijeme dovršetka treće zgrade ne zna ni ravnatelj Kukec koji je obećao da će biti useljena zadnjeg dana ove godine.

– Žalosno je da su ovdje okupljeni kupci, od kojih su neki dovedeni na rub egzistencije, već dali 60 posto vrijednosti stanova u kojima su trebali biti još od početka ove godine.  Sada moraju plaćati podstanarstvo, kredite i snalaziti se na svakojake načine, dok su se istovremeno za neke čuvali stanovi, kao što je slučaj s onim za koji je interes pokazao suvlasnik Univerzala Kovačić. Iako ga je namjeravao otplatiti u šest godišnjih obroka, cijelo vrijeme navodilo se da je taj stan već prodan, tako da se u njega nisu mogli privremeno useliti oni koji su već dali novac za stanove kojih nemaju – rekao je Drvar-Trtinjak, koji od gradonačelnika očekuje jasan stav po pitanju sumnji u zlouporabe u JUGS-u.

Zbog devetomjesečnog kašnjenja dovršetka stanova, kako je upozorio, neki kupci već su raskinuli ugovore o kupnji i traže povrat novca putem suda.

– Ako stanovi ne budu dovršeni do 30, rujna, odnosno 30. studenog, još neki kupci će raskinuti kupoprodajne ugovore, dok će drugi pokrenuti sudskim putem pitanje penala koje su neki već naplatili. Koliko je točno tih slučajeva, trebalo bi pitati Gradske stanove koji o svemu šute. Na sve to želimo upozoriti gradonačelnika od kojeg očekujemo da pokrene pitanje odgovornosti ravnatelja Kukeca koji je odgovoran za milijunske štete koje trpi i trpjet će Grad Varaždin kao osnivač JUGS-a. Vjerujemo i smatramo da Kukec nije kompetentan voditi JUGS i tražimo njegovu smjenu i postavljanje osobe koja će kupcima i javnosti davati informacije te transparentnije raditi – naglasio je predsjednik UPOS-a dodavši da osoba poput Kukeca ne zavređuje da i dalje bude ravnatelj.  

Na središnjem varaždinskom trgu našao se i član Upravnog vijeća Gradskih stanova te nezavisni gradski vijećnik prof. dr. Robert Podolnjak koji se osvrnuo na zahtjeve prosvjednika.  

– U godinu i pol dana koliko radi Upravno vijeće u ovom sastavu nisu uspjeli poloviti sve bitne stvari oko poslovanja JUGS-a. Postoji dosta nerazjašnjenih okolnosti u odnosima između Gradskih stanova i izvođača radova – Coninga i Zagorje-Tehnobetona. Zapravo, ni danas ne znamo koje su obveze pojedinih sudionika u poslovima izgradnje POS stanova, kolika su dugovanja i tko kome duguje. U tom trokutu ima jako puno nepoznanica. Nama, nažalost, ni izvođači nisu rekli zašto kasne radovi kada smo bili na gradilištu iz čijeg se stanja vidjelo da zgrade neće biti dovršene u predviđenim rokovima – rekao je Podolnjak.

Zbog ovakve situacije oko JUGS-a, odnosno nepravilnosti u poslovanju koje je utvrdila i državna revizija, kao i sudskih tužbi zbog kojih se treba izdvajati novac za troškove odvjetnika, član Upravnog vijeća također smatra da mora doći do promjene ravnatelja.

– Uz gradonačelnika, Kukec je jedan od potpisnika ugovora zbog kojih imamo sudske tužbe. Ali ne može se pravdati da su ga natjerali da nešto potpiše. Znam da se u gradskoj upravi lijepo živi jer sam bio gradski tajnik, ali me nitko nije mogao natjerati da potpišem nešto što je nezakonito. Dakle, i tu postoji Kukecova suodgovornost, uz nekooperativnost. Naime, na niz mojih pitanja Kukec jednostavno odgovara da ne može ništa govoriti jer je sudski postupak u tijeku. Zalažem da se stvari počnu raščišćavati, a ravnatelja je trebao smijeniti davno prije ovih kašnjenja. To sam više puta rekao i iza toga stojim. U to sam uvjeravao i čelništvo Grada Varaždina. Treba nam osoba koja će nam prije svega reći kakvo je stvarno stanje. Postoji dosta dugova, primjerice, samo prema Hypo banci osam milijuna kuna – upozorio je član Upravnog vijeća koje nije prihvatilo Kovačićevu ponudu za kupnju stana.

Iza svega, smatra, stoje interesni lobiji zbog kojih se ne smjenjuje ravnatelja za što treba suglasnost čelnika Grada Varaždina.

– Grad Varaždin uvijek daje još jednu priliku Kukecu da ispravi greške. Misle da će ih onaj tko ih je stvorio uspjeti i riješiti. No onaj koji je stvorio probleme ne može ih riješiti. To je stara istina. Međutim, smjena Kukeca vjerojatno bi otvorila Pandorinu kutiju i tko zna što bi iz nje sve izašlo – ustvrdio je Podolnjak koji se zalaže za istražno povjerenstvo koje bi istražilo sumnje u POS liste i druge dvojbe oko JUGS-a.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

U fokusu

Plenković kaže da nikad nismo živjeli bolje. Podaci govore da više od 70 posto radnika ima plaću ispod prosjeka

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Hrvati nikad nisu bolje živjeli, nikad veće plaće, nikad veće mirovine, nikad više zaposlenih, nikad manje nezaposlenih, Europska unija, euro, Schengen, rekao je premijer Andrej Plenković u intervjuu za HRT.

Taj je zaključak iznio u kontekstu osvrta na kampanju za parlamentarne izbore.

U intervjuu je govorio i o poreznoj reformi, poskupljenjima struje i plina, kao i o aktualnoj političkoj situaciji.

Cijeli intervju možete pročitati OVDJE.

No, živimo li zaista tako dobro. Statistike govore da su plaće rasle, ali rasle su i cijene i to nije nikakva novost niti neka komplicirana analiza. Podaci isto tako govore da je čak 56 posto zaposlenih primalo plaću manju od 1130 eura i da je čak 70 posto plaća ispod državnog prosjeka.

Prosječna mjesečna neto plaća za srpanj, isplaćena u kolovozu, zadržala se na 1315 eura, kao što je bila i u prethodnom mjesecu, no medijalna je plaća porasla 24 eura na 1130 eura, piše Poslovni.hr.

Polovica zaposlenih u pravnim osobama, a to je 745 tisuća zaposlenih, zaradilo je manje od medijalne plaće. Njima bi trebalo pribrojiti i većinu od 232 tisuće zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama. Zajedno, to bi značilo da je oko 56 posto zaposlenih zarađivalo manje od 1130 eura neto.

Ispod državnog prosjeka od 1315 eura nalazi se oko 70 posto svih zaposlenih u državi. Desetina najbolje plaćenih u tvrtkama i javnim ustanovama, negdje oko 150 tisuća zaposlenih u RH, ima prosječnu neto plaću veću od 2027 eura neto i iznad 2900 eura bruto.

Najbolje plaćeni zaposlenici u Gradu Zagrebu, njih 43 tisuće iz zadnjeg decila, zarađuje više od toga, više od 2410 eura neto i više od 3500 eura bruto!

Dakle, velika većina zaposlenih zgusnuta je od minimalca do prosječnih primanja, 20 posto svih zaposlenih zarađuje između 1315 i 2027 eura, a 10% najbolje plaćenih ima plaće od 2028 eura naviše. Hrvatsku platnu elitu uglavnom čini viši i visoki menadžerski sloj, poneki informatičar te zaposleni u javnom sektoru.

Dosadašnji su podaci pokazivali da visokoobrazovane skupine zaposlenih zarađuju 43 posto više od prosjeka. Za ovu godinu bi ta razlika mogla biti nešto veća nakon znatnog povećanja plaća u javnom sektoru, gdje je obrazovna struktura zaposlenih i najviša.

Što se tiče opće slike, prosječne su plaće u ovoj godini najviše poskočile u travnju, kada je isplaćena velika povišica u javnom sektoru, i nakon toga ili padaju ili stagniraju. Za srpanj su, primjerice, prosječne plaće u javnom sektoru pale za 20-ak eura u javnoj upravi, 35 eura bile su manje plaće u obrazovanju i gotovo 90 eura manje u zdravstvu.

Prerađivačka industrija zabilježila je povećanje neto plaće za 16 eura, građevinski sektor za 30 eura, hoteli su za srpanj isplatili samo dva eura veće plaće, a kafići i restorani šest eura manje.

U nešto duljem vremenskom periodu od sedam mjesecu najmanje su rasle plaće u telekomunikacijama, socijalnoj skrbi bez smještaja, bankama te IT sektoru, oko 3 do 4 posto, dok su prosječne plaće rasle oko 10%.

Vlada priprema neke porezne izmjene za 2025., a prema dosad objavljenim informacijama, može se očekivati povećanje osobnog odbitka na 600 eura, što će donijeti 8 eura veće plaće, proporcionalno tome povećavat će se i odbici za uzdržavane članove obitelji te se i u tom dijelu može skupiti četiri-pet eura više. Umirovljenici lobiraju da neoporezivi iznos mirovine bude tisuću eura.

Najveći dobitnici predstojeće porezne korekcije bit će desetak tisuća najbolje plaćenih zaposlenika u zemlji čije su mjesečne bruto plaće iznad 7000 eura na mjesec, te jednim dijelom ulaze u veću poreznu stopu (od 30 posto). Inače, prosječne plaće u Zagrebu su oko dvjesto eura više nego u državi i kreću se oko 1500 eura.

Nastavite čitati

U fokusu

Jedan je trgovački lanac opet povisio plaće svojih zaposlenika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon velikog povećanja bruto plaća od 12,5 % u prosjeku početkom ove godine, Kaufland Hrvatska k.d svojim će zaposlenicima od 1. listopada još jednom povećati plaće, i to svim zaposlenicima na nerukovodećim radnim mjestima u trgovinama za 7 % u prosjeku te u logističko-distributivnom centru za 6 % u prosjeku, što uključuje i povećanje neto dodatka za prehranu koji će od 1. listopada za sve zaposlenike Kauflanda iznositi 100 eura.

– Ljetna sezona za naše je zaposlenike bila izuzetno zahtjevna, ali u konačnici i uspješna. U Kauflandu smatramo da samo zadovoljan zaposlenik može ostvariti pozitivne rezultate, stoga smo donijeli odluku o povećanju plaća i dodataka kojom zaposlenicima želimo pružiti podršku u ionako dovoljno izazovnim vremenima. Osim toga redovito ulažemo u stvaranje poticajnog radnog okruženja u kojem se cijeni trud i predanost naših zaposlenika – pojasnio je Hrvoje Bulić, direktor Sektora ljudskih potencijala Kauflanda. Podsjećamo kako se Kaufland prema istraživanju portala MojPosao već godinama nalazi u Top 10 najpoželjnijih poslodavaca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje