Povežite se s nama

U fokusu

Odluka je donijeta: Varteks ide Britancima za siću od pet milijuna eura

Objavljeno:

- dana

Rasprodaja

Varteks je na jučerašnjoj Glavnoj skupštini širom otvorio vrata britanskom fondu Valtegra da za svega pet milijuna eura stekne kontrolu nad nekadašnjim tekstilnim divom, koji se godinama ne može izvući iz gubitaka.

Valtegri je odobreno stjecanje dionica Varteksa s pravom glasa, bez objavljivanja ponude za preuzimanje.

Nakon što se sljedeći tjedan realizira odluka o dokapitalizaciji, Valtegra će sa 48,6 posto dionica postati najveći dioničar Varteksa.

Jutarnji list piše kako se čini da se sadašnji najveći dioničari ne protive odluci o dokapitalizaciji Varteksa, koja će promijeniti i vlasničku strukturu tvrtke.

Najveći dioničar Varteksa u ovom trenutku je Nenad Bakić sa 17 posto dionica. Njega je na Glavnoj skupštini po punomoći zastupao predsjednik Uprave tvrtke Zoran Košćec.

Izbjegavanje lokalnih novinara

Iz Varteksa niti ovoga puta o svojoj odluci nisu obavijestili lokalne medije, čiji su čitatelji najviše zainteresirani za sudbinu tvrtke od koje je nekad živjela većina stanovnika Varaždinske županije.

Priopćenje sa Glavne skupštine poslano je nacionalnim medijima pa ga je Regionalni tjednik dobio kolegijalnim kanalima.

Uprava Varteksa i njihov Odjel za korporativne komunikacije – kako se pompozno naziva služba za informiranje tvrtke  – dulje vrijeme zaobilaze lokalne medije. Služba kojoj ime govori što joj je posao – komunikacija – uopće ne komunicira.

Odgovore na upite tako ne treba očekivati . Iako ih novinari šalju da zadovolje formu, o poslovanju Varteksa se saznaje drugim, neslužbenim kanalima ili javnim dokumentima. A, oni ne idu u prilog Upravi tvrtke.

Varteks je lanjsku godinu završio sa 15, 9 milijuna kuna gubitka, a u prvom tromjesečju ove godine gubitak je 5,8 milijuna kuna. I baš ništa ne ukazuje na mogućnost poboljšanja situacije.Ogromne plaće koje sebi i najbližim suradnicima isplaćuje Uprava ne idu u prilog rješenju krize.

Ogromne plaće i grabež

Zbog svega Zoran Košćec i društvo pokušavaju biti solo igrači i žele izbjeći da lokalni mediji poznavanjem kompleksne problematike i njihovih  loših poslovnih poteza utječu na kreiranje javnog mijenja o posrnulom divu. Hrvatska javnost nije trebala saznati o abnormalno visokim plaćama u Upravi, od kojih neke, navodno, variraju oko stotinjak tisuća kuna. Nekoliko puta smo pokušali provjeriti točnost ovih informacija ali nikad nismo dobili niti pristojnu odbijenicu.

Lokalna publika ne zanima moćnike Varteksa jer ovdje više ništa ne mogu očekivati, odigrali su  sve adute. Pipke su usmjerili na grabež u nacionalnim vodama, a sad i međunarodnim.

Prvo im je država prije četiri godine oprostila gotovo pola milijarde kuna duga u predstečajnoj nagodbi. Ostao je podnošljiv dug i dobiven je novi kredit za nastavak normalnog poslovanja.

Varteks je, istina, izgubio svoje najvrednije nekretnine ali je tvrtki ostao tvornički kompleks u kojem će, očekivalo se, poduzeće vratiti barem dio svoje stare slave.
Ali Uprava se pokazala nesposobnom izvući sad već precijenjeno poduzeće iz dubioze.

I tu u igru ulazi Valtegra.

Varteks ionako nema više izbora: nitko drugi nije pokazao interes za poduzeće pa će ga Britanci dobiti po „diskontnoj“ cijeni.

Kao što se i pretpostavljalo Nenad Bakić se nije protivio planu Košćecove Uprave, Štoviše, prepustio mu je punomoć za odlučivanje.

Za Varteksove radnike ne može biti gore nego što jest. Njih 1200 zarađuju najmanje među velikim županijskim tvrtkama.  I potpuno im je svejedno hoće li im tu mizeriju isplaćivati Britanci ili lokalni dečki. Štoviše, vele da će im lakše pasti pomisao da ih izrabljuju stranci nego susjedi.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje