Bira se najradnik u Hrvatskoj: možete prijaviti svojeg marljivog kolegu
U sklopu projekta „Mali svjetionik“ u utorak, 4. travnja započele su prijave za najradnika Hrvatske 2023. godine. Ta će osoba...
Kroz razmjenu primjera iz prakse i iskustva iz Hrvatske, kroz predavanja i radionice sudionici nedavno održanog Smart City Summit-a 2023. su imali priliku usvojiti inovativna rješenja koja takav koncept nudi . Na njemu su sudjelovale i predstavnici mnogih općina, a među njima je bio i petrijanečki načelnik Željko Posavec.
Smart City Summit okupio je mnoštvo predstavnika gradova, općina, županija, razvojnih agencija, LAG-ova, tvrtki iz realnog sektora koje ostvaruju tendenciju poslovne suradnje s javnim sektorom. Kroz razmjenu primjera iz prakse i iskustva iz Hrvatske, kroz predavanja i radionice sudionici su imali priliku usvojiti inovativna rješenja koja “Smart City” koncept nudi. Organizatori ovog događanja bili su BSB Event i LEADER mreža Hrvatske.
U sklopu višednevnog događanja održana su brojna predavanja, panel diskusije, radionice, a LAG-ovi su imali i zaseban radni dio pod nazivom „Uloga LEADER-a u razvoju koncepta Pametnih sela i priprema lokalnih razvojnih strategija za novo programsko razdoblje“.
Kroz radionice raspravljalo se o digitalizaciji lokalnih zajednica i pametnoj ruralnoj mobilnosti uključujući primjere dobre prakse u okviru nove LRS, o mogućnostima doprinosa konceptu Pametnih sela u okviru intervencija LRS LAG-ova, te o okvirima za monitoring i evaluaciju LEADER-a i njegove dodane vrijednosti.
Posljednjeg dana u okviru predavanje i panel diskusije sudjelovali su i predstavnici LAG-ova.
– Ovakve radionice ne samo da nam služe za stjecanje novih inovativnih rješenja u vođenju općinske uprave ili pak pametnih komunalnim rješenjima nego želimo čuti i konkretne primjere drugih lokalnih sredina i njihova rješenja za pametne općine i gradove. Općini Petrijanec odobrena su dva projekta Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost prema Javnom pozivu za poticanje razvoja pametnih i održivih rješenja i usluga vezano uz digitalizaciju javne uprave i aplikaciju za građane koja će olakšati svakodnevne obavijesti i kalendar kao i mjerenje kvalitete zraka. Spremni smo bili i na ovogodišnji natječaj i prijavili smo novi projekt te nestrpljivo očekujemo rezultate – rekao je načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.
U organizaciji Grada Varaždinske Toplice u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Varaždin, u srijedu je uspješno održana besplatna javna tribina pod nazivom “Utjecaj društvenih mreža na djecu i mlade”, a sam događaj je privukao interes šire populacije.
Moderatorica tribine bila je Lana Velimirović Vukalović, ravnateljica POU Varaždin, koja je vodila panel raspravu i potaknula konstruktivnu razmjenu mišljenja.
-Cilj tribine je prvenstveno informirati i osvijestiti građane o ovoj temi, budući da u društvu postoje određeni izazovi koji se tiču utjecaja društvenih mreža na ponašanje, uvjerenja i vrijednosti djece i mladih. Stoga smo okupili stručnjake iz područja socijalne pedagogije, kriminalistike i dječje psihijatrije koji će podijeliti svoja iskustva te u konačnici prikazati utjecaj društvenih mreža na djecu i mlade – izjavila je Velimirović Vukalović.
Tribina je održana u Kino dvorani u Varaždinskim Toplicama, s početkom u 18:00 sati, te je okupila istaknute stručnjake iz različitih područja relevantnih za temu.
Sudionici tribine bili su Melita Jeremić, socijalna pedagoginja i vanjska suradnica Zavoda za socijalni rad Varaždinske županije, koja je podijelila svoje iskustvo u vođenju mjera nadzora u obiteljima koje trebaju savjetodavnu pomoć, usmjeravanje i podršku, dr. med. Valentina Bosilj Roki, dječja psihijatrica u Općoj bolnici Varaždin, koja je donijela stručni uvid u utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje djece i mladih te Igor Planinc, policijski službenik za mladež i obradu kriminaliteta u Policijskoj postaji Varaždin, koji je istaknuo važnost prevencije i sigurnosti na internetu.
Tema tribine doticala se djece i mladih koji odrastaju uz najmodernije tehnologije, živeći u virtualnom svijetu. Stručnjaci su raspravljali o utjecaju društvenih mreža na osobni razvoj, formiranje identiteta te potencijalne posljedice koje takvo odrastanje može nositi sa sobom.
Gradonačelnica Grada Varaždinske Toplice Dragica Ratković, istaknula je važnost ovakvih događaja i podržala inicijativu za organizaciju tribina i predavanja namijenjenih razumijevanju suvremenih izazova s kojima se susreću djeca i mladi.
-Ovakve javne tribine imaju za cilj pružiti relevantne informacije i educirati našu zajednicu kako bismo bolje razumjeli utjecaj društvenih mreža na djecu i mlade. Naše društvo mora biti svjesno utjecaja koju tehnologija ima na naše mlade generacije, kako bismo mogli pružiti podršku, zaštititi ih od potencijalnih opasnosti i omogućiti im sigurno i zdravo odrastanje. Grad Varaždinske Toplice će i dalje podržavati slične inicijative koje imaju za cilj dobrobit naše djece i mladih, te poticanje sigurne i odgovorne upotrebe tehnologije – izjavila je gradonačelnica.
Uz zahvalu svim sudionicima i posjetiteljima, Grad Varaždinske Toplice i Pučko otvoreno učilište Varaždin najavljuju daljnje slične događaje i aktivnosti usmjerenih prema razumijevanju suvremenih izazova koji proizlaze iz korištenja društvenih mreža.
Na svetkovinu Tijelova u četvrtak, 8. lipnja, Presveti Oltarski Sakrament bit će trajno izložen na čašćenje u kapeli TEK-a u Uršulinskoj ulici 1. u Varaždinu, izvjestili su iz Varaždinske biskupije.
U kapelici će na Tijelovo varaždinski biskup Bože Radoš u 19.30 sati predslaviti svetu misu, nakon čega će Presveti Oltarski Sakramenat biti izložen za trajno klanjanje.
Na toj svetoj misi zbog ograničenosti prostora sudjelovat će samo koordinatori trajnog euharistijskog klanjanja.