Povežite se s nama

Međimurje

Otkrivena bista dr. Rudolfa Steinera u parku Palače turizma Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

U parku Palače turizma Međimurske županije otkrivena je bista dr. Rudolfa Steinera, filozofa, pedagoga i utemeljitelja waldorfske pedagogije koja je u novo doba implementirana u više od tisuću škola i vrtića. Bistu je izradio umjetnik Boris Leiner uz financijsku potporu Međimurske županije i Centra dr. Rudolfa Steniera.

Centar dr. Rudolfa Steinera referentna je ustanova u Hrvatskoj koja se bavi promocijom, izučavanjem i savjetovanjem u biodinamičkoj poljoprivredi. Smješten u Donjem Kraljevcu, Centar je jedna od najvećih turističkih atrakcija donjeg Međimurja. Osnovan je 2008. godine u suradnji Međimurske županije i Općine Donji Kraljevec. Životni put i ostavština Rudolfa Steinera, koji je 27. veljače 1861. godine rođen u Donjem Kraljevcu, a odrastao i školovao se u Austriji odakle je bio i porijeklom, povezuje dvije zemlje, stoga je bistu velikana otkrio veleposlanik Republike Austrije u Republici Hrvatskoj Nj. E. Josef Markus Wuketich.

Steiner je za života stvorio vrijednu pisanu ostavštinu od 360 svezaka i više od 6000 članaka i predavanja te brojne skulpture, umjetničke slike i arhitektonske projekte iz svog svestranog opusa.

– Želja nam je bila postaviti bistu na 160. obljetnicu rođenja velikana, no zbog pandemije postavljanje smo morali odgoditi. Danas je 162. obljetnica Steinerova rođenja i s obzirom na ostavštinu koju nam je baštinio sa sigurnošću možemo reći da otkrivanjem njegove biste odajemo počast čovjeku koji je svojim djelovanjem promijenio svijet nabolje – poručila je ravnateljica Centra Dijana Posavec.

Zadovoljstvo što je bista postavljena u Palači turizma Međimurske županije istaknuo je direktor županijske Turističke zajednice Rudi Grula rekavši da posjetitelje Ekomuzeja koji je smješten u Palači turizma najviše privlači upravo dio postava posvećenog Rudolfu Steineru.

– Posjetiteljima je zanimljivo putovanje svjetovima Rudolfa Steinera prikazanima modernom tehnologijom virtualne stvarnosti. On je djelovao u duhovnom smislu i stvarao je društvo koje je ravnopravno, socijalno osjetljivo i njeguje društveno odgovorno ponašanje. Dao je temelje organskoj arhitekturi i njegovo djelovanje je dubinski povezano s prirodom. Rudolf Stenier je genij kojeg u svijetu poštuje veliki broj ljudi putem biodinamičke poljoprivrede i waldorfske pedagogije – rekao je direktor Grula.

Načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat rekao je da je Rudolf Steiner igrom slučaja rođen u Donjem Kraljevcu, s obzirom da je bio sin telegrafista koji je u to vrijeme radio na željezničkoj prugi u Donjem Kraljevcu koja je upravo bila izgrađena.

– Željeznica je doprinijela gospodarskom razvoju našeg kraja, a današnji Centar dr. Rudolfa Steinera jedna je od najvećih turističkih atrakcija donjeg Međimurja – dodao je načelnik Horvat.

– Postavljanjem biste upravo u Čakovcu i to ispred Palače turizma, odajemo počast vjerojatno najpoznatijoj osobi na svijetu koja je rođena u Međimurju, ali i aktiviramo turistički potencijal koji ime Rudolfa Steinera ima – rekla je je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini.

Župan Matija Posavec naglasio je značaj Centra dr. Rudolfa Steinera.

– Centar dr. Rudolfa Steniera u Međimurskoj županiji djeluje s ciljem širenja znanja, iskustva i prakse ovog velikana s naglaskom na biodinamičku poljoprivredu koja predstavlja nadstandard ekološkom načinu proizvodnje te održivo rješenje prilagođeno izazovima zaštite okoliša, socijalne i prehrambene politike 22. stoljeća kao i senzibiliziranja javnosti te edukacije potrošača o kvalitetnoj hrani. Centar dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu pretvorit ćemo u Nacionalni centar biodinamičke proizvodnje. Naime, Centar smo kandidirali na natječaj diverzificiranosti turizma, kao dogradnju za interpretacijski centar. Surađivat ćemo sa zemljama i regijama koje su vezane uz Steinera na bilo koji način i neka nam ova bista koju otkrivamo bude i podsjetnik na vrijednosti koje imamo i u tom segmentu ovdje u Međimurju – zaključio je župan Posavec.

S obzirom da je Rudolf Steiner dio svog djetinjstva proveo u Austriji, gdje je u Bečkom Novom Mjestu pohađao osnovnu školu, a zatim i Tehnički institut u Beču, svojim nasljeđem povezuje dvije zemlje, a Veleposlanik Republike Austrije u Republici Hrvatskoj Nj.E. Josef Markus Wuketich rekao je da je Rudolf Steiner u svoje vrijeme bio vrlo kontroverzna, ali jednako tako mnogostrana, kreativna, inovativna i značajna osobnost te da je još uvijek najpoznatiji po svojoj waldorfskoj pedagogiji.

S austrijskim veleposlanikom i problemu dvostrukog oporezivanja

Dolazak austrijskog veleposlanika iskorišten je i za aktualiziranje rješavanja problema dvostrukog oporezivanja dohotka hrvatskih radnika u Austriji. Međimurska županija uputila je pismo Vladi Republike Hrvatske i nadležnim institucijama vezano uz rješavanje spomenute problematike, te je župan Posavec iskoristio priliku da od veleposlanika zatraži pomoć pri rješavanju ovog velikog problema za stanovnike Međimurske županije.

– Naš je interes što skorije rješavanje problema u svijetlu činjenice da značajan broj Međimuraca radi u Austriji od kojih su mnogi dnevni migranti. Raspravljalo se i o konkretnoj suradnji s gradom Güssingom, primjerom dobre prakse u primjeni obnovljivih izvora energije, te bratimljenju i povezivanju gradova Čakovca i Bečkog Novog Mesta koje veže povijest – dodao je međimurski župan.

Župan Posavec pozvao je veleposlanika Wuketicha na zajedničko polaganje vijenaca hrvatskim junacima Petru Zrinskom i Franu Krsti Frankopanu kojima je u Bečkom Novom Mjestu prošle godine otkriveno spomen-obilježje na lokaciji gdje su pogubljeni 30. travnja 1671. godine. Vijenci hrvatskim velikanima bit će polože u okviru obilježavanja 30, obljetnice Međimurske županije u travnju ove godine.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje