Povežite se s nama

U fokusu

Poduzetnici o euru: Smanjit će se troškovi i bit ćemo konkurentniji, a razliku novca uložit ćemo u plaće

Objavljeno:

- dana

Ulaskom Hrvatske u Europski tečajni mehanizam (ERM II) napravljen je i konačni korak prema uvođenju eura.

Naime, ERM II svojevrsno je prijelazno razdoblje, odnosno “čekaonica” u kojoj svaka država mora provesti dvije godine prije uvođenja eura.

Lakše poslovanje

O uključivanju hrvatske kune u Europski tečajni mehanizam odlučili su ministri financija članica europodručja, predsjednica Europske središnje banke i guverner središnje banke Danske. Sporazum o sudjelovanju hrvatske kune u tečajnome mehanizmu ERM II zasniva se i na obvezi Hrvatske o istodobnom ulasku u bankovnu uniju i tečajni mehanizam ERM II, kao i na cjelovitoj provedbi skupine mjera od visoke važnosti za nesmetano sudjelovanje u ERM-u II. Te se mjere odnose na šest područja: nadzor banaka, makroprudencijalni okvir, okvir za borbu protiv pranja novca, prikupljanje, izradu i diseminaciju statističkih podataka, upravljanje u javnom sektoru i smanjenje financijskog i administrativnog opterećenja za gospodarstvo.

Zadovolji li Hrvatska stroge uvjete EU-a, euro bi mogao zamijeniti kunu već 2023. godine. Takvom raspletu najviše se vesele hrvatski gospodarstvenici, svjesni da će uvođenje eura kao službene valute u velikoj mjeri pojednostaviti i pojeftiniti njihovo poslovanje.

– Svakako očekujemo olakšanje poslovanja te značajnije ojačanje konkurentnosti izvoznoga gospodarstva koje može povećati zapošljavanje. Uvođenjem eura smanjit ćemo troškove poslovanja najmanje za 5 %, a to ćemo uložiti u konkurentnost tvrtke Tehnix, u povećanje plaća i nabavu novih boljih tehnologija – rekao nam je Đuro Horvat, predsjednik kompanije.

Slično poručuju i iz tvrtke Bernarda, koja je veliki hrvatski izvoznik jer čak 70 % vlastitih prihoda ostvaruje prodajom svog asortimana proizvoda u druge članice Europske unije.

Osigurati stabilnost

– Da bismo podmirili dobavljače, plaće, režije… potrebno je euro promijeniti u kunu, a tu gubimo velik novac u konverziji tečaja. Stoga poslovanje tvrtke ulaskom u eurozonu smatram važnim i korisnim. Očekujem olakšanje poslovanja, budući da će se izbjeći konverzija tečaja, što će pozitivno utjecati na poslovanje – istaknula je vlasnica tvrtke Bernarda Cecelja.

Iako je nemoguće izračunati točan trošak konverzije tečaja, poduzetnici se slažu da će rasti prihodi, a taj će novac ulagati u daljnji rast i razvoj svojih tvrtki.

– Osim što nestaju problemi tečaja i konverzije, ujedno se smanjuju cijena i rizik kapitala, a cijenu proizvoda bit će jednostavnije složiti u izvoznim kalkulativnim elementima. Proizvode poduzeća Bernarda uvijek prate kvaliteta i prihvatljiva cijena za kupca – ističe Cecelja.

Tehnix od uvođenja eura očekuje povećanje ukupnog prihoda najmanje za 5 %.

Druge beneficije

– Tu ćemo razliku uložiti u istraživanje i razvoj – naglašava Horvat te dodaje:

– Uvođenjem eura ostvarit ćemo, primjerice, niže kamatne stope, ukinut će se važan izvor ranjivosti u obliku valutnog rizika, nestat će troškovi zamjene valuta kod putovanja, cijene će biti lakše usporedive. Proces će također potaknuti investicije i međunarodnu razmjenu, a u slučaju makroekonomskih poremećaja, euro može pružiti važnu zaštitu. Da bi uvela euro, Vlada Republike Hrvatske mora postići visok stupanj održive konvergencije, čime će Hrvatska pokazati da je u stanju funkcionirati u monetarnoj uniji bez poteškoća. Osim toga, potrebno je osigurati stabilnost Republike Hrvatske inovativnošću, konkurentnošću i održivošću domaćega gospodarstva i domaće industrije te smanjiti troškove javne uprave i državne administracije.

Male ekonomije turbulencije na globalnom tržištu lakše prebrode ako su dio većih sustava koje predvode neka od najmoćnijih svjetskih gospodarstava. Krizu uvjetovanu pandemijom koronavirusa, kao i sve ono što ona donosi sa sobom u budućem razdoblju, Hrvatska bi zasigurno lakše prebrodila da je već sada dijelom eurozone.

– Da je Hrvatska sada u eurozoni, u trenucima ove neviđene krize uzrokovane pandemijom koronavirusa, imali bismo financiranje u kriznim situacijama putem ESM-a (European stability mechanism), koji omogućuje zajmove za članice eurozone. Rezultat premijera ostvaren 21. srpnja pokazao se više nego uspješnim dobivanjem 22 milijarde eura, koje je Hrvatska dobila iz EU-a i prije nego što je postala članicom eurozone – ustvrdila je Bernarda Cecelja.

Članstvo u eurozoni donosi i druge beneficije. Tako Damir Kirić, predsjednik Uprave varaždinske tvrtke Gumiimpex – GRP, na ulazak Hrvatske u eurozonu gleda pozitivno.

– Što se tiče samog poslovanja tvrtke, ništa se bitno neće promijeniti jer smo i dosad izvozili u zemlje EU-a svoje proizvode, a isto tako najviše uvoza repromaterijala i autoguma je iz Europske unije. Prednost će biti da više ne trebamo raditi konverzije i plaćati za taj posao provizije bankama – rekao je Kirić i dodao da će se ulaskom Hrvatske u eurozonu tvrtke i građani moći jeftinije zaduživati.

Energenti ne smiju poskupiti

– Dakle, pojeftinit će krediti jer u kamatu neće trebati uključiti rizik naše valute. S druge strane, mislim da će u trenutku uvođenja eura kao valute neke od usluga poskupjeti jer se to dogodilo i u ostalim državama koje su to uvodile, ali uglavnom zbog zaokruživanja kod pretvaranja kuna u eure. Nadam se da to neće biti ništa značajno – istaknuo je.

Smatra i da konkurentnost hrvatskih proizvoda najviše ovisi o našoj produktivnosti, a ne o valuti.

– Ne zaboravimo da imamo turizam te da nam najviše dolaze strani gosti, koji moraju mijenjati eure u kune, pa su često vrlo razočarani ogromnim razlikama u tečaju. To je jedna od stvari koje negativno utječu na turizam. Vrlo je bitno da kod uvođenja eura ne poskupe struja, nafta, plin i ostali bitni faktori o kojima ovisi cijena naših proizvoda, pa tako i naša konkurentnost na EU tržištu. U svakom slučaju, smatram da će uvođenje eura kao valute imati veće prednosti nego nedostatke – zaključio je Damir Kirić.

Potrebno ispuniti visoke kriterije

Važnost ulaska Hrvatske u Europski tečajni mehanizam II potvrdio je i premijer Andrej Plenković. Po njegovim riječima, radi se o jednom od Vladinih najvažnijih ciljeva i mogućih povijesnih ostvarenja.

– Još sam 2017. godine najavio da ćemo 2020., kad Hrvatska bude predsjedala Vijećem Europske unije, službeno zatražiti članstvo u Europskom tečajnom mehanizmu II. Prošle godine smo u srpnju dobili potvrdu prihvaćanja našeg pisma namjere. Time smo preuzeli kompletni paket obveza koje je prethodno trebalo zadovoljiti i ispuniti, sve s ciljem neometanog i ravnopravnog ulaska u eurozonu. Naš akcijski plan obuhvaćao je šest područja politika, 19 mjera i devet institucija, a cilj je bio da sve te mjere i reforme ispunimo do kraja travnja ove godine. Ponosni smo što smo u tome i uspjeli jer smo u potpunosti proveli svih 19 mjera. Tu se, između ostalog, radi o 12 zakona, šest pravilnika, tri objavljena natječaja za prodaju udjela i dionica – rekao je premijer Plenković na jednoj od sjednica Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u RH.

– Ulazak u eurozonu je naša politička i pravna obveza koju smo prihvatili prilikom pristupanja Europskoj uniji. Da bi se postalo članicom eurozone, potrebno je ispuniti visoke kriterije i makroekonomske i fiskalne stabilnosti. Hrvatska je nakon izlaska iz procedure prekomjernog proračunskog deficita 2017. godine, a pogotovo nakon što je Europska komisija prošle godine potvrdila da Hrvatska više ne bilježi makroekonomske neravnoteže, iskoristila svoj mnogo bolji financijski položaj – dodao je Plenković.

I premijer se slaže da bi članstvo u eurozoni u trenucima krize uzrokovane pandemijom koronavirusa Hrvatskoj olakšalo brojne stvari.

– Imali bismo pristup fondovima za financiranje u kriznim situacijama, koji omogućavaju zajmove za članice eurozone, a kapacitet mu je čak 700 milijardi eura – zaključio je Plenković.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje