Povežite se s nama

U fokusu

Poljoprivrednici u varaždinskom kraju u problemu – propale im buče i ostale kulture

Objavljeno:

- dana

Zbog  velikog broja kišnih dana i velikih količina oborina, jakog vjetra i hladnoće koja je zahvatila Varaždinsku županiju u svibnju, došlo je do negativnog utjecaja na loše stanje poljoprivrednih  usjeva, naročito termofilnih ratarskih i povrtnih kultura, ukazuju iz bivše Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede.

Naime, kao posljedica obilnih i stalnih kiša još uvijek nisu zasijane sve planirane poljoprivredne površine, a na nekim oraničnim površinama zbog suvišaka vode sjetva je odgođena do daljnjega. Na mnogim usjevima gdje je od sjetve protekao dulji period, a nicanje nije nastupilo u optimalnim rokovima, potrebno je provesti ponovnu sjetvu.

– Poznato je da rast i razvoj biljaka ovise o vanjskim čimbenicima: temperaturi, vlazi, svjetlosti, hranjivima i tlu. Svaka biljna vrsta za svoj rast i razvoj ima potrebe za određenom količinom topline i svjetlosti. Temperaturni prag za neke jare ratarske vrste (kukuruz, soja) je oko 10 °C, za mnoge povrtne kulture je još i viši. Optimalne srednje dnevne temperature za rani porast nekih povrtnih kultura su između 18 i 20 oC a neke zahtijevaju i do 25°C . Niska temperatura i oborine poremetile su rast i razvoj korijena biljaka jer u početnoj fazi razvoja lista, biljke započinju formirati pravi korijenov sustav. Također je u tom  početnom porastu biljaka bitno eliminirati konkurentne korove. Pravovremeno suzbijanje korova je bilo otežano, radi suvišne vlage tla ali i loše kondicije nekih biljnih vrsta – naglašava Mara Bogović, mag.i ng. agr.

Vrane poharale polja

Ova stručnjakinja napominje i da stanje usjeva ratarskih i povrtnih kultura također ovisi i o pravovremenom roku sjetve i sadnje. Neke mlade biljke su zbog loših vremenskih uvjeta bile svijetlo zelene, pa čak i žute boje.

– Takav izgled u mnogim usjevima posljedica je nepovoljnih uvjeta: temperature zraka ispod 10 oC i jakog vjetara, ispiranja hranjiva ali i malog broja sunčanih sati. Uslijed privremenog zatopljenja već nakon svega par toplijih dana, biljke su počele dobivati zdraviju tamno zelenu boju – ističe.

Zbog navedenog se preporučuje poljoprivrednim proizvođačima poduzeti sljedeće mjere:

Na već zasijanim oranicama i ovisno o datumu sjetve i načinu pripreme tla za sjetvu, na nekim parcelama potrebno je prvenstveno razbiti pokoricu.

Na nekim povrtnim i ratarskim usjevima provođenje pravodobne kultivacije i prihrane osigurat će biljkama bolje vodozračne odnose i bolje usvajanje hranjiva za daljnji rast i razvoj.

Osim toga obilne oborine, vjetar i niske temperature u usjevima ozimih žitarica naročito ječma , triticale, pšenice ali i na češnjaku  pogodovale su razvoju hrđe na listovima, pa je potrebno provesti zaštitu tamo gdje već nije kasno.

Na nekim usjevima je nakon naleta jakog vjetra došlo do polijeganja usjeva žitarica koje su obilno pognojene dušičnim gnojivima ili pojedinim usjevima u kojima se zakasnilo sa primjenom regulatora rasta i razvoja.

Osim toga došlo je i do polijeganja pojedinih usjeva uljane repice. Na nekim površinama uzrok polijeganja su jaki udari vjetra, a kod nekih usjeva uzrok polijeganja je oštećenje stabljika uljane repice zbog napada štetnika. Također je kao posljedica niskih temperatura u vrijeme cvatnje primijećeno odumiranje pojedinih komuški bez formiranog zrna u nekim usjevima uljane repice.

Na žalost mnogi usjevi uljne tikve nisu uopće niknuli ili su ih uništile velike najezde vrana, gdje su pojedina polja ostala potpuno prazna.

U puno slučajeva su poljoprivredni proizvođači išli na ponovno presijavanje uljne tikve na takvim parcelama za koje već sada postoji rizik da li će na vrijeme niknuti i ostvariti odgovarajući prinos.

Kod tikve može biti problem ako zbog prekasne sjetve tikva dođe u fazu intenzivne cvatnje i zametanja plodova u ljetnom periodu pri jako visokim temperaturama, tada može izostati oplodnja i formiranje plodova, što će se kasnije značajno odraziti na smanjenje prinosa. Ako vremenski uvjeti budu donekle zadovoljavajući i ako potraje dugo i umjereno toplo ljeto onda i takvi presijani usjevi uljne tikve budu ostvarili zadovoljavajuće prinose.

Na nekim usjevima krumpira došlo je do pucanja stabljike krumpira nakon jakog vjetra, zbog naglog porasta i izduživanja biljaka pri usvajanju velikih količina oborina. Isto tako je potrebno napraviti pravovremenu zaštitu od bolesti i tretiranje krumpirove zlatice, po mogućnosti insekticidima na koje zlatica ne pokazuje rezistentnost.

Oprezno sa zaštitom

Istraživanjem Agronomskog fakulteta utvrđena je  rezistentnost pojedinih populacija na aktivne tvari klorpirifos, cipermetrin, lufenuroni i klorantraniliprol, dok su pojedine populacije pokazale rezistentnost i na tiakloprid. Zbog toga je neophodno prilikom ponovljene primjene insekticida koristiti sredstva sa različitim aktivnim tvarima kako ne bi došlo do još veće rezistentnosti.

Na nekim povrtnim kulturama je također došlo do žućenja i propadanja donjih listova što na žalost zbog oslabljenog imuniteta biljaka predstavlja dobru podlogu za infekciju različitih gljivičnih oboljenja.

Na ostalim povrtnim kulturama odnosno kupusnjačama, salati, korijenastom i plodovitom povrću također treba čim se tlo dovoljno prosuši napraviti kultivaciju, odnosno mehaničko uništavanje korova, razbijanje pokorice i prema potrebi prihranu gdje to još nije napravljeno.

Osim toga na povrtnim kulturama također treba redovno pratiti zdravstveno stanje jer će zbog ovih uvjeta biti veća opasnost od pojave gljivičnih ali i bakterijskih oboljenja.

Kod primjene sredstava za zaštitu bilja uvijek preporučujemo poljoprivrednim proizvođačima ukoliko postoji potreba da na početku vegetacije primjenjuju sredstva sa dužom karencom, a pred kraj vegetacije odnosno bliže berbi povrća i voća da primjenjuju sredstva sa kraćom karencom, kako se ne bi dogodilo da se na takvim proizvodima pronađe više od dozvoljene MDK za propisanu biljnu vrstu.

Osim toga pred kraj vegetacije, odnosno bliže berbi poljoprivrednici također mogu primjenjivati ekološke preparate kod kojih nema štetnih rezidua, a po potrebi kroz vegetaciju, odnosno uslijed ovakvih stresnih uvjeta mogu također koristiti različite biostimulatore odnosno sredstva na bazi aminokiselina koja

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje