Povežite se s nama

U fokusu

Poljoprivrednici u varaždinskom kraju u problemu – propale im buče i ostale kulture

Objavljeno:

- dana

Zbog  velikog broja kišnih dana i velikih količina oborina, jakog vjetra i hladnoće koja je zahvatila Varaždinsku županiju u svibnju, došlo je do negativnog utjecaja na loše stanje poljoprivrednih  usjeva, naročito termofilnih ratarskih i povrtnih kultura, ukazuju iz bivše Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede.

Naime, kao posljedica obilnih i stalnih kiša još uvijek nisu zasijane sve planirane poljoprivredne površine, a na nekim oraničnim površinama zbog suvišaka vode sjetva je odgođena do daljnjega. Na mnogim usjevima gdje je od sjetve protekao dulji period, a nicanje nije nastupilo u optimalnim rokovima, potrebno je provesti ponovnu sjetvu.

– Poznato je da rast i razvoj biljaka ovise o vanjskim čimbenicima: temperaturi, vlazi, svjetlosti, hranjivima i tlu. Svaka biljna vrsta za svoj rast i razvoj ima potrebe za određenom količinom topline i svjetlosti. Temperaturni prag za neke jare ratarske vrste (kukuruz, soja) je oko 10 °C, za mnoge povrtne kulture je još i viši. Optimalne srednje dnevne temperature za rani porast nekih povrtnih kultura su između 18 i 20 oC a neke zahtijevaju i do 25°C . Niska temperatura i oborine poremetile su rast i razvoj korijena biljaka jer u početnoj fazi razvoja lista, biljke započinju formirati pravi korijenov sustav. Također je u tom  početnom porastu biljaka bitno eliminirati konkurentne korove. Pravovremeno suzbijanje korova je bilo otežano, radi suvišne vlage tla ali i loše kondicije nekih biljnih vrsta – naglašava Mara Bogović, mag.i ng. agr.

Vrane poharale polja

Ova stručnjakinja napominje i da stanje usjeva ratarskih i povrtnih kultura također ovisi i o pravovremenom roku sjetve i sadnje. Neke mlade biljke su zbog loših vremenskih uvjeta bile svijetlo zelene, pa čak i žute boje.

– Takav izgled u mnogim usjevima posljedica je nepovoljnih uvjeta: temperature zraka ispod 10 oC i jakog vjetara, ispiranja hranjiva ali i malog broja sunčanih sati. Uslijed privremenog zatopljenja već nakon svega par toplijih dana, biljke su počele dobivati zdraviju tamno zelenu boju – ističe.

Zbog navedenog se preporučuje poljoprivrednim proizvođačima poduzeti sljedeće mjere:

Na već zasijanim oranicama i ovisno o datumu sjetve i načinu pripreme tla za sjetvu, na nekim parcelama potrebno je prvenstveno razbiti pokoricu.

Na nekim povrtnim i ratarskim usjevima provođenje pravodobne kultivacije i prihrane osigurat će biljkama bolje vodozračne odnose i bolje usvajanje hranjiva za daljnji rast i razvoj.

Osim toga obilne oborine, vjetar i niske temperature u usjevima ozimih žitarica naročito ječma , triticale, pšenice ali i na češnjaku  pogodovale su razvoju hrđe na listovima, pa je potrebno provesti zaštitu tamo gdje već nije kasno.

Na nekim usjevima je nakon naleta jakog vjetra došlo do polijeganja usjeva žitarica koje su obilno pognojene dušičnim gnojivima ili pojedinim usjevima u kojima se zakasnilo sa primjenom regulatora rasta i razvoja.

Osim toga došlo je i do polijeganja pojedinih usjeva uljane repice. Na nekim površinama uzrok polijeganja su jaki udari vjetra, a kod nekih usjeva uzrok polijeganja je oštećenje stabljika uljane repice zbog napada štetnika. Također je kao posljedica niskih temperatura u vrijeme cvatnje primijećeno odumiranje pojedinih komuški bez formiranog zrna u nekim usjevima uljane repice.

Na žalost mnogi usjevi uljne tikve nisu uopće niknuli ili su ih uništile velike najezde vrana, gdje su pojedina polja ostala potpuno prazna.

U puno slučajeva su poljoprivredni proizvođači išli na ponovno presijavanje uljne tikve na takvim parcelama za koje već sada postoji rizik da li će na vrijeme niknuti i ostvariti odgovarajući prinos.

Kod tikve može biti problem ako zbog prekasne sjetve tikva dođe u fazu intenzivne cvatnje i zametanja plodova u ljetnom periodu pri jako visokim temperaturama, tada može izostati oplodnja i formiranje plodova, što će se kasnije značajno odraziti na smanjenje prinosa. Ako vremenski uvjeti budu donekle zadovoljavajući i ako potraje dugo i umjereno toplo ljeto onda i takvi presijani usjevi uljne tikve budu ostvarili zadovoljavajuće prinose.

Na nekim usjevima krumpira došlo je do pucanja stabljike krumpira nakon jakog vjetra, zbog naglog porasta i izduživanja biljaka pri usvajanju velikih količina oborina. Isto tako je potrebno napraviti pravovremenu zaštitu od bolesti i tretiranje krumpirove zlatice, po mogućnosti insekticidima na koje zlatica ne pokazuje rezistentnost.

Oprezno sa zaštitom

Istraživanjem Agronomskog fakulteta utvrđena je  rezistentnost pojedinih populacija na aktivne tvari klorpirifos, cipermetrin, lufenuroni i klorantraniliprol, dok su pojedine populacije pokazale rezistentnost i na tiakloprid. Zbog toga je neophodno prilikom ponovljene primjene insekticida koristiti sredstva sa različitim aktivnim tvarima kako ne bi došlo do još veće rezistentnosti.

Na nekim povrtnim kulturama je također došlo do žućenja i propadanja donjih listova što na žalost zbog oslabljenog imuniteta biljaka predstavlja dobru podlogu za infekciju različitih gljivičnih oboljenja.

Na ostalim povrtnim kulturama odnosno kupusnjačama, salati, korijenastom i plodovitom povrću također treba čim se tlo dovoljno prosuši napraviti kultivaciju, odnosno mehaničko uništavanje korova, razbijanje pokorice i prema potrebi prihranu gdje to još nije napravljeno.

Osim toga na povrtnim kulturama također treba redovno pratiti zdravstveno stanje jer će zbog ovih uvjeta biti veća opasnost od pojave gljivičnih ali i bakterijskih oboljenja.

Kod primjene sredstava za zaštitu bilja uvijek preporučujemo poljoprivrednim proizvođačima ukoliko postoji potreba da na početku vegetacije primjenjuju sredstva sa dužom karencom, a pred kraj vegetacije odnosno bliže berbi povrća i voća da primjenjuju sredstva sa kraćom karencom, kako se ne bi dogodilo da se na takvim proizvodima pronađe više od dozvoljene MDK za propisanu biljnu vrstu.

Osim toga pred kraj vegetacije, odnosno bliže berbi poljoprivrednici također mogu primjenjivati ekološke preparate kod kojih nema štetnih rezidua, a po potrebi kroz vegetaciju, odnosno uslijed ovakvih stresnih uvjeta mogu također koristiti različite biostimulatore odnosno sredstva na bazi aminokiselina koja

U fokusu

Stanari kod VTC-a i dalje bez parkinga i prilaza javnoj cesti; HDZ: Gradonačelniče, napravite barem procjenu zemljišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Stanari koji žive u zgradama pored varaždinskog VTC-a i dalje nisu dočekali rješenje, iako im je bilo obećano. Ta se tema ponovo aktualizirala i na prošloj sjednici Gradskog vijeća.

Aranka Oreški (HDZ) podsjetila je da postoji mogućnosti da će stanari i hitne službe izgubiti pristup zgradi jer je parcelu kupio privatni vlasnik.

Gradonačelnik Bosilj joj je odgovorio da Grad uopće nije strana u postupku, ali dodao je da je Grad želio pomoći. Tvrdi da je riječ o privatnom vlasniku koji preko javnih sredstva želi riješiti svoj problem jer je za gradonačelnika Čehoka formirana parcela na igralištu gdje je izgrađen VTC.

– Prema GUP-u to je dvorište VTC-a. Imam dva pravna mišljenja da se dvorište ne može kupovati. Imam empatiju za građane, ali oni se moraju dogovoriti s vlasnikom. Niti jedan vlasnik građevine ne može spriječiti pravo pristupa građanima, a pogotovo ne hitnim službama – rekao je gradonačelnik Varaždina.

O svemu se oglasio i HDZ priopćenjem.

– Imali smo priliku vidjeti i čuti kako je varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj na Gradskom vijeću izjavio da problem stanara u kvartu Kozarčeva nije njegova briga. Potom smo imali priliku pročitati da gradonačelnik stanarima zgrada oko VTC-a predlaže da sami riješe slučaj s privatnim investitorom te tvrdi da je on ucijenjen od strane privatnog investitora – kaže HDZ.

Grad Varaždin u vlasništvu ima 1009 cesta, trgova, parkirališta, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, kupuje sve i svašta, a novaca za krucijalni problem nema. Stanari okolnih zgrada su pod velikim stresom jer moguće je da već sutra neće imati gdje parkirati, podsjetili su u HDZ-u!

– Zanima nas je li gradonačelnik angažirao sudskog vještaka da napravi procjenu vrijednosti zemljišta, što je sasvim logično ukoliko želi pregovarati i riješiti problem. Očito je da ne želi riješiti problem! Neka prestane obmanjivati javnost! Mi sigurno ne pogodujemo privatnom investitoru nego želimo pomoći stanarima okolnih zgrada koji su nam se i obratili. Svakim novim potezom dokazuje da je najnesposobniji gradonačelnik u povijesti grada Varaždina! – istaknuli su u HDZ-u.

Tema VTC-a pojavljuje se svako malo i na sjednicama Gradskog vijeća i u političkim priopćenjima, ali sve to nije riješilo problem stanarima Supilove s kojima smo u nekoliko navrata razgovarali.

Još u studenom prošle godine rekli su nam da se nadaju rješenju, potom su tražili sastanak s gradskom vlasti, ali ni to nije polučilo rješenje. Investitor, odnosno tvrtka Marlex je još u svibnju prošle godine, dakle od toga je prošlo skoro godinu dana, poslala dopis Gradu Varaždinu u kojem nude na prodaju čestice na kojima je prilazna cesta. Uz to predlažu da svaka strana, Marlex i Grad Varaždin, naprave svoju procjenu vrijednosti zemljišta.

U Marlexovoj ponudi stajalo je i da su spremni Gradu besplatno ustupiti travnatu površinu i pločnike. Također, ukoliko se postigne dogovor, spremni su dvije godine pričekati da im Grad plati pristupnu cestu. Međutim, od svega toga ništa, Grad nije pristao na ponuđenu cijenu, koja je, prema gradonačelniku Bosilju, bila previsoka.

Sve se to pretvorilo u trakavicu, koja, da ne bi bilo zabune, seže godinama unazad. Očajni stanari su nam pak u nekoliko navrata rekli da su svjesni da problem nije od jučer, ali i poručili da je na Gradu Varaždinu da ga sada riješi. Ostali su bez parkirnih mjesta, a ni prostor pred samim ulazima u zgradu nije njihov, baš kao ni pločnici. Kako bi otvorili vrata zgrade u kojoj žive moraju zakoračiti po tuđem zemljištu. Sve to zvuči nevjerojatno, ali upravo tu su problemi brojnih stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu.

Danas je HDZ poslao novo priopćenje koje prenosimo u nastavku:

Gradonačelniče, učinite barem prvi korak, procjenu vrijednosti tog zemljišta

Grad Varaždin u svom vlasništvu ima više od tisuću cesta, trgova i parkirališta. Grad je, između ostalog, vlasnik 40 garaža, 287 poljskih puteva te 56 zelenih površina i parkova. Nedavno je i pregovarao da kupi novo zemljište u jugoistočnom dijelu grada za više od milijun eura.

No, kada Grad Varaždin i gradonačelnik Neven Bosilj trebaju uzeti u zaštitu više od dvije tisuće građana u okolici VTC-a i omogućiti im normalne uvjete života, ti isti stanari prepušteni su sami sebi.

– Nažalost, još čekamo od gradonačelnika Bosilja odgovor ili gestu “dobre volje” vezano za postavljeno pitanje na Gradskom vijeću koje se odnosi na rješavanje pitanja parkirališnog prostora oko VTC-a. Taj gorući problem pogađa više od 2.000 naših sugrađana tog dijela grada. Nažalost, bili smo i svjedoci izjava gradonačelnika na Gradskom vijeću koje su izazvale nelagodu među stanarima tog kvarta – Kozarčeva. Njegova nedavna izjava da problemi stanara nisu njegova briga, tj. da si sami riješe taj problem, je doslovno skandalozna. Naime, građani su ga upravo i zbog toga birali za gradonačelnika da zajedno s nama vijećnicima rješava probleme, a ne da daje takve izjave – izjavila je gradska vijećnica i predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a Aranka Oreški te dodala.

– Grad je vlasnik preko tisuću cesta, trgova i parkirališta, zatim 40 garaža, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, parkova, itd., pa se postavlja pitanje tko je kupovao i izgradio sve to, stanari tih kvartova ili Grad? Je li se sve to kupovalo donacijama, tj. da svaki stanar da neki iznos, ili se sve to plaćalo, kupovalo, gradilo i uređivalo proračunskim sredstvima? Jesu li prijašnji gradonačelnici okretali leđa od sličnih problema i upućivali građane da si ih sami riješe? Stoga, molim gradonačelnika da učini prvi korak u rješavanju tog problema, tj. izvrši po ovlaštenom procjenitelju procjenu vrijednosti tog zemljišta i isto dostavi na razmatranje gradskim vijećnicima. Neka se napokon i na Gradskom vijeću raspravi o toj problematici, vidi koji je to trošak i, ako se odluči kupiti, odmah razmotri u koju svrhu; parkiralište, zelene površine i slično – pojasnila je Oreški, predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a.

Nastavite čitati

U fokusu

Za najosnovniju uskršnju košaricu na varaždinskom placu izdvojit ćete oko 70 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uskrs ima dvije košarice. Prvu, onu doslovnu, u koju se svake godine stavljaju ukrašena jaja i ostale namirnice, kasnije krasi stol i ističe osjećaj blagdana. I drugu, onu potrošačku, koja traje prije i za vrijeme Uskrsa. Obje su za hrvatski stol jednako bitne.

Prošle godine prosječna uskršnja potrošačka košarica imala je raspon od 100 do 328 eura vrijednosti, podaci su Nezavisnog hrvatskog sindikata (NHS). Istraživanje magazina “Ja Trgovac” i agencije Hendal u 2023. godini potvrdilo je sliku o potrošnji hrvatskih građana za Uskrs. Pokazalo se da se na većini hrvatskih stolova u kućanstvima uglavnom nalazi tradicionalni uskršnji ručak te namirnice.

Hrvati uglavnom vole jesti šunku, jaja, hren, rotkvice i mladi luk, a za ručak se najčešće jedu pečena janjetina i svinjetina ili puretina s mlincima. Prosječni hrvatski Uskrs ne može proći bez kuhanih jaja, što je 2023. godine čak 97 posto ispitanika potvrdilo.

Zatim slijedi mladi luk, koji je u 2023. planiralo kupiti 86 posto građana, kuhana šunka, koju je isti broj građana planirao kupiti i konzumirati, te namirnica hren. Za hren čak 56 posto ispitanih smatra da mora biti dio uskršnjeg objeda. Klasični uskršnji deserti za mnoge dijelove Hrvatske su pinca i orehnjača, koje planira kupiti otprilike trećina ispitanih građana, potvrdilo je istraživanje.

Namirnice za uskršnju košaricu Varaždinci nabavljaju i na Gradskoj tržnici.

Skuplje?

– Ove godine za uskršnju košaricu otići će oko 200 eura. Gotovo identično kao i prošle godine. Što se tiče cijena, one su gotovo kao i prošle godine. Ne znam zašto se ljudi toliko žale na cijene, pa sve je poskupjelo pa tako i namirnice na tržnici – ističe varaždinska umirovljenica koju smo zatekli u Mlječnoj hiži na Gradskoj tržnici Varaždin.

Cijene jaja ove godine za Uskrs u Varaždinu kreću se od 22 centa do 25 centi za komad. Tako ćete za deset jaja ove godine morati izdvojiti 2,5 eura.

– Svi trube o tome kako su jaja skupa. Cijena jaja je stabilna – ističe prodavačica jaja na varaždinskom placu.

Uskršnja košarica nije ništa bez dimljene šunke. Kilogram dimljene šunke kreće se oko 13 eura.

– Naravno da je skuplje nego u trgovačkom centru, no meso je domaće i priprema te šunke iziskuje više vremena – dodaje mesar iz jedne mesnice.

Budući da prosječna šunka iznosi oko 2 kilograma, to će vas stajati oko 25 eura. Za Uskrs ljudi u mesnici često kupuju i kobasice, a kilogram domaćih kobasica za kuhanje stoji 10 eura.

Uz šunku i kobasice najbolje se ljubi sir. Prosječna cijena kilograma kuhanog polutvrdog sira iznosi 10 eura.

– Cijena je ista kao i prošle godine. Mnogo vremena i truda iziskuje proizvodnja ovih sireva – dodaje proizvođač.

Mladi luk

Što se povrća tiče, vezica mladog luka stoji jedan euro.

– Cijena je godinama bila oko pet kuna, a sada je euro. Cijene su porasle oko 30 posto kako je uveden euro, no tako je bilo i u Sloveniji kad su uveli euro. Slabo se prodaje, katastrofa. Od Sesveta prošle godine sve je manje ljudi na placu – dodaje Liljana Hudika.

Što se luka tiče obitelj Hudika iz Varaždina ga proizvodi.

– Nekad je kilogram lučica bio 50 centi, a sad je tri eura. To je šest puta više, a danas vam nitko neće raditi badava. Mnogo je posla s lukom i trebate platiti radnu snagu, pa cijena od euro za pušlek nije uopće previše – dodaje Hudika.

U uskršnjoj košarici često se nađu i rotkvice, a na varaždinskom placu pušlek rotkvica stoji euro.

– Mislim da to nije previše, no ljudi slabo kupuju na placu. Radnim radom naši kupci su umirovljenici, a jedino je u subotu plac prepun i onda je prodaja vrlo dobra – dodala je žena koja već dvadesetak godina prodaje na placu.

Skromno

Znači prosječna najosnovnija uskršnja košarica na varaždinskom placu (šunka, kobasice, sir, mladi luk, jaja, rotkvica) oko 70 eura.

– Prijašnjih godina za ono osnovno bilo vam je dovoljno oko 50 eura. Sve je poskupjelo, pa tako i uskršnja košarica. No, nećemo sad štedjeti za jedan dan u godini – zaključio je Varaždinac.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje