Povežite se s nama

Međimurje

Poslovanje poduzetnika po županijama u 2019. godini: Međimurje na 13. mjestu po visini prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Financijska agencija (FINA) je objavila rezultate poslovanja poduzetnika u 2019. godini po županijama. Rezultati su prikazani po nekoliko različitih kriterija: broju poduzetnika, broju zaposlenih, prosječnoj mjesečnoj neto plaća, ukupnim prihodima, izvozu, dobiti, odnosno gubitku u odnosu na 2018. godinu te ekonomičnosti poslovanja.

Međimurska županija je prema svim ovim kriterijima među deset najboljih županija, osim po iznosu prosječne mjesečne neto plaće. Po ovom kriteriju Međimurje se s iznosom prosječne neto plaće od 5092 kune nalazi na 13. mjestu. Vodeći je Grad Zagreb, gdje je iznos prosječne neto plaće 6661 kunu.

Prema prezentiranim podacima u Međimurskoj županiji je prošle godine bilo registrirano 3498 poduzetnika, koji su zapošljavali 28.549 radnika. Ostvareni su ukupni prihodi od 16,3 milijarde kuna, što Međimursku županiju svrstava na 9. mjesto, baš kao i realizirani izvoz od 5,4 milijarde kuna. U odnosu na 2018. godinu porasla je dobit. Naime, 2018. godine dobit je iznosila 637,1 milijuna kuna, a godinu dana kasnije 688,1 milijun.

Po ekonomičnosti poslovanja Međimurje je zauzelo visoko 5. mjesto, a ispred se nalaze samo Dubrovačko-neretvanska, Zadarska i Krapinsko-zagorska županija te Grad Zagreb. Vodeći po svim kriterijima je očekivano Grad Zagreb, osim po ekonomičnosti poslovanja gdje zauzima treće mjesto. Zagreb je imao 45.608 poduzetnika i 372.776 zaposlenika, što je trećina ukupnog broja u Hrvatskoj. U Zagrebu su ostvareni i najveći prihodi od gotovo 400 milijardi kuna, što je više od polovice nacionalnog iznosa (796 milijarde). Poduzetnici Grada Zagreba realizirali su i trećinu vrijednosti nacionalnog izvoza s gotovo 60 milijardi kuna. Registrirana dobit je u blagom porastu u odnosu na 2018. godinu, s 18,3 milijarde na 18,5 milijarde kuna.

Pojedinačno najveći rast dobiti ostvarila je Primorsko-goranska županija s 591 milijun kuna na 1,04 milijarde kuna. Pojedinačno najveći pad dobiti bilježe Splitsko-dalmatinska županija (1,14 milijardi) i Osječko-baranjska županija (719 milijuna kuna). Osim njih još osam županija u 2019. godini ima manju ostvarenu dobit nego godinu dana ranije.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje