Povežite se s nama

Međimurje

Predstavljen interventni tim Gradskoga društva Crvenoga križa Čakovec

Objavljeno:

- dana

U velikoj dvorani Srednje škole Čakovec je u subotu, 26. siječnja, održana završna konferencija projekta „Za zajednicu“ koji su od kolovoza 2017. do siječnja 2019. godine provodili ACT Grupa, Gradsko društvo Crvenoga križa Čakovec i Srednja škola Čakovec.

Predstavljen je interventni tim GDCK Čakovec koji čini 20 mladih volontera osposobljenih i opremljenih za rad na intervencijama u kriznim situacijama. Članovima tima je ravnatelj Crvenoga križa Čakovec Kristijan Valkaj uručio potvrde o edukacijama provedenim prošle godine.

Sudionici projekta napisali su Priručnik za koordinatore volontera interventnih timova u kojemu su opisane dobre prakse i znanja skupljena projektom „Za zajednicu“, kao i stručna znanja koja voditelji interventnih timova moraju posjedovati. Priručnik sadrži i opis međimurskog modela rada s mladima, kreiran volonterski program te praktične savjete.

– Mobilizirali smo i obučili mlade ljude da zajedno s nama mogu reagirati u kriznim situacijama. Da bi to mogli, moramo imati obrazovane, pripremljene i opremljene ljude. Ovim smo projektom uspjeli kupiti čamac, dva medicinska šatora i kompletnu opremu za oformljeni interventni tim. Ne samo da smo nabavili opremu, već će nam 20 educiranih mladih ljudi u budućemu razdoblju služiti kao edukatori novih polaznika – istaknuo je Kristijan Valkaj.

Konferenciji su prisustvovale i zamjenica župana Sandra Herman, ravnateljica Srednje škole Čakovec Gordana Ramušćak, koordinatorica volontera i profesorica u Srednjoj školi Čakovec Sunčica Novak te voditeljica projekta i članica ACT Grupe Margareta Mihalic, koja je napomenula da je projekt financiran iz Europskog socijalnog fonda i fonda Ureda za udruge Vlade RH s nešto više od 928.000 kuna.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje