Povežite se s nama

Život i društvo

Predstavljena je nova kuharica: ludbreški hren slaže se sa mesom i ribom, a paše i u desertima

Objavljeno:

- dana

Ludbreški hren je ljut, osvježavajući i jako zdrav, a odlično se slaže sa svim vrstama mesa, prija uz ribu, oplemeni svaku salatu i odličan je čak i u smoothieju. Upravo to je u svojoj knjizi recepata „Ludbreški hren“ pokazao profesionalni kuhar, chef Damir Crleni.

Kuharica je izdana u nakladi Varaždinske županije i sunakladi Grada Ludbrega, a u njoj su kroz 20-ak recepata predstavljena jela s hrenom u svim varijantama.

– U kuharici smo pokušali hren upotrijebiti s raznim vrstama mesa i riba, prije svega kuhana i pečena jela. Radili smo vegetarijanska jela s povrćem, što pržena, što pohana, a i nekoliko vrsti salata u koje smo stavljali ciklu i hren. Obično je u ukiseljenu ciklu išlo malo hrena, a mi smo to još povezali s dimljenim sirom. Radili smo hladna predjela s hrenom. Kuhali smo goveđi jezik, obraze, pa smo ostavili da se to stvrdne kao hladetina, pa smo unutra ribali hren. Radili smo svinjski filet s borovnicama i brusnicama, te dva deserta koja se spajaju s hrenom. To su pohane jabuke i štrudla – rekao je autor kuharice Damir Crleni.

Gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić naglasio je važnost tradicije u proizvodnji hrena.

– Hren je oduvijek bio tradicija ovoga kraja i on ima jednu svoju osobinu koja nas podsjeća koliko je život složen, koliko je slojevit, koliko može biti težak, trpak, gorak i ljut, ali isto tako i slastan i ukusan. Velika zahvala Varaždinskoj županiji i obitelji Makar koja godinama proizvodi hren i proizvode od hrena. Nadamo se da će današnje događanje doprinijeti uzletu hrena kao namirnice i poljoprivredne kulture, da se sačuva u našim krajevima – rekao je gradonačelnik Bilić.

– Preko 40 godina bavimo se proizvodnjom ludbreškog hrena. On ima svoju tradiciju proizvodnje. Moj pokojni djed prvi se bavio proizvodnjom, nakon njega nastavio je moj otac, pa ja. Uzgaja se na širem ludbreškom području, a specifičan je što ima različite karakteristike, kako izgledom, tako i sastojcima. Od svih hrenova, naš je drugačiji po sastojcima, i vitaminskim i izgledom – rekla je Bojana Makar, direktorica tvrtke Agro Altera iz Ludbrega.

Predstavljanju ovog vrijednog izdanja u Ludbregu prisustvovao je i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije dr. sc. Dragutin Vincek koji se osvrnuo na važnost zaštite proizvoda.

– Zaštita je važna prvenstveno zbog sigurnosti na tržištu jer većinom svi proizvode i prodaju proizvode pod nekim imenom. Upravo je zato Europa osmislila oznake zaštite zemljopisnog podrijetla, gdje se želi kroz sustav zaštite i kontrole naglasiti i predočiti javnosti koji su proizvodi zaštićeni. Ludbreški hren je zaštićen prije otprilike dvije godine na hrvatskoj razini, nakon čega slijedi procedura prema zaštiti Europske unije. Mi smo to i učinili i dobili smo prve komentare od njih, koje treba usuglasiti i iskordinirati te izvršiti određene nadopune. Ludbreški hren je najmlađi u kategoriji zaštićenih proizvoda na području Varaždinske županije, no na njemu radimo isto kao što smo radili i na ostalim zaštićenim proizvodima. Naime, poslije svake zaštite većinu materijala koje smo sakupili objedinjujemo u monografiju pa nakon toga slijedi objava kuharice, a sve su to zapravo koraci koji bi trebali pomoći u promociji, u ovom slučaju ludbreškog hrena – rekao je Vincek.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje