Povežite se s nama

Novosti

Presuda Čačiću sljedeći petak

Objavljeno:

- dana

KONTRADIKTORNI ISKAZI VJEŠTAKA

Nakon dvomjesečne pauze na Županijskom sudu u mađarskom Kaposvaru, jutros u devet sati nastavilo se suđenje prvom potpredsjedniku hrvatske vlade Radimiru Čačiću zbog izazivanja prometne nesreće u siječnju 2010. u kojoj su poginule dvije osobe. Nakon iskaza dvojice vještaka, rasprava je zaključena do sljedećeg petka.

11:00 Čačić je nakon ročišta rekao novinarima kako ne očekuje ništa te kako će biti kako sud odluči. Dodao je kako je očito da je sutkinja danas htjela razjasniti prethodna vještačenja.

10.50 Sutkinja je zaključila raspravu i rekla kako nastavk slijedi 29. lipnja kada se očekuju završne riječi i presuda.

10:20 Rektor kaže kako deformacija zadnje lijeve gume na Škodi nije od udara Čačićevog Chryslera nego od udarca Škode u zaštitnu ogradu autoceste. Nakon udara Chryslera u Škodu, Čačićevom automobilu pada brzina na 135 kilometara na sat, a Škoda je zbog toga ubrzala na 100 do 125 km/h. Vještak je ponovio kako je koban bio udarac Škode u ogradu. Među novinarima se šuška kako danas neće biti presuda već sutra ili idući petak.

10:15 Tužiteljica pita Rektora zašto dvoji jesu li vozačica i njezina majka koja je sjedila na mjestu suvozača bile vezane kada su nakon sudara ostale unutar automobila, dok je suprug vozačice, koji nije bio vezan ispao van.

10:00 Nakon Lovasza, s iskazom je započeo vještak Mihaly Rektor koji kaže da se pri sudaru nije otvorio bočni zračni jastuk te tvrdi da je Čačić vozio 135 kilometara na sat. Zaključuje kako bi ozlieda vozača i suvozača bile manjeg intenziteta da su bili vezani pojasevima, no kako je i dalje dvojbeno jesu li oni bili vezani. Za razliku od njih, za putnike na stražnjem sjedalu Škode u koju se Čačić zabio, zna se da nisu bili vezani.

9:20 Vještak Zoran Lovasz ostaje pri svom iskazu da je Čačić vozio brzinom od 140 do 150 kilometara na sat uz odstupanje od deset do 15 posto. Mihaly Rektor, drugi vještak, iznijet će svoje mišljenje kasnije.

8:55 Čačić je u pratnji odvjetnika stigao pred Županijski sud u Kaposvaru, a u sudnicu je stigla i obitelj stradalih Mađara. Na suđenje je stigao velik broj hrvatskih novinara, no problem je što postoji jedan službeni prevoditelj koji šapće Čačiću na uho dok se novinari snalaze uz pomoć mađarskog Hrvata.
 
Nakon dvomjesečne pauze na Županijskom sudu u mađarskom Kaposvaru, suđenje prvom potpredsjedniku Vlade Radimiru Čačiću ulazi u samu završnicu. Optužen za dvostruko ubojstvo iz nehaja, u prometnoj nesreći koja se dogodila početkom 2010. godine, Čačić danas očekuje dodatna vještačenja i iskaze dvaju zadnjih svjedoka prije donošenja presude. Mediji nagađaju kako bi presuda mogla biti izrečena već danas dok je sam Čačić u nekoliko navrata rekao kako se u slučaju uvjetne kazne ne misli povući s funkcija.

Tijek suđenja uživo pratite na Regionalnom tjedniku.

Izvor:
Foto: Arhiva RT-a

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje