Povežite se s nama

U fokusu

Problem u romskim naseljima: dođe inspekcija, volonteri odvedu pse, a onda država ne odradi svoje…

Objavljeno:

- dana

Župan Međimurske županije Matija Posavec i predsjednica Zaštitarsko-ekološke udruge Prijatelji životinja i prirode Aleksandra Hampamer potpisali su ugovor kojim Županija i u 2024. godini podržava program sustavne skrbi za napuštene životinje koji provodi navedena udruga.

Ugovorom vrijednim 26.545 eura Međimurska županija, kao jedina u Hrvatskoj, nastavlja sedmogodišnju podršku programu skrbi o napuštenim životinjama, koja podrazumijeva ulaganje od gotovo 160.000 eura proračunskih sredstava u proteklih šest godina.

Konferencija za medije održana je u Skloništu za napuštene životinje u Čakovcu, najvećem u našoj zemlji, kojoj je uz župana i predsjednicu udruge, prisustvovala i pročelnica Upravnog odjela za civilno društvo i ljudska prava Maja Odrčić Mikulić.

Župan Matija Posavec naglasio je da podrška znači i slanje poruke svima koji mogu ili su dužni participirati u rješavanju problema nastalih velikim brojem napuštenih životinja.

– Volonteri udruge odrađuju veliki posao o čemu svjedoči da su tijekom prošle godine zbrinuli 730 pasa, a trenutno ih na ovoj lokaciji više od 500. Ovdje se ne radi samo o ljubavi prema životinjama, već i odgovornosti prema zajednici, te podizanju svijesti među građanima, dakle o plemenitom i značajnom poslu u društvu. Zbog toga dajemo svesrdnu podršku programu, bez obzira što nam to nije zakonska obveza – istaknuo je župan Matija Posavec.

Predsjednica ZEU Prijatelji životinja i prirode Aleksandra Hampamer dodaje da je čakovečko sklonište daleko najveće u Hrvatskoj zbog čega je volonterima vjetar u leđa koji im daje Međimurska županija neprocjenjiv.  Zahvaljujući pomoći Županije, prošle godine je preuređeno i 350 kvadratnih metara u prostoru skloništa.

– Tijekom 2023. godine uspjeli smo udomiti 645 pasa, što je također značajan rezultat, a polovica tih pasa bila je iz romskih naselja. Inspekcija je s nama bila u romskim naseljima šest puta tijekom protekle godine i svakim izlaskom smo nailazili na 20-ak novih pasa. Izdano je 40 prekršajnih naloga, sud je brzo odradio uz izricanje visokih kazni, ali je proces stao u FINA-i koja nije mogla ovršiti krivce. Zato smatramo da riječ o problemu države – naglasila je Aleksandra Hampamer, apelirajući na građane da steriliziraju ljubimce, te da ih čipiraju.

Dodala je da se na obzoru pojavljuje novi problem – neovlašten uzgoj pasa –  mjesta koja također postaju izvor velikog broja nezbrinutih životinja.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje