Povežite se s nama

U fokusu

Ratni stožer za obranu Varaždina 1991. opet na okupu: Čačić je čisti provokator, provocira i danas

Objavljeno:

- dana

Negodovanje zbog skupa u Herzerici

Nakon 1991. godine ponovno se danas sastao Krizni stožer Skupštine općine Varaždin.

Sastali su se zbog skupa koji će se danas održati u palači Herzer u organizaciji Documente – Centra za suočavanje s prošlošću i Centra za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda (CZKd), pod nazivom “Slučaj generala JNA Vladimira Trifunovića“.

– Ovo je čista provokacija. Zvalo me mnogo ljudi i žele doći na skup. Apeliramo na ljude da ne nasjedaju na provokacije da ne dolaze na taj skup jer će ponovno neki moći reći da se rađa ustaška zmija u njedrima – rekao je Čedomil Cesarec, predsjednik nekadašnjeg Kriznog stožera Skupštine općine Varaždin.

Izvrtanje činjenica

Njega i sve ostale članove jako je zasmetala interpretacija Documente da je general JNA Vladimir Trifunović predao kasarnu s 220 vojnika i 37 oficira, ali i ostalo izvrtanje povijesnih činjenica.

– Kad se vojarna predala u ruke Hrvatske vojske, samo deset autobusa je krenulo prema Srbiji, pa je riječ sigurno o oko 1200 vojnika – dodao je Cesarec koji je istaknuo kako se u Varaždinu goloruki narod borio protiv agresora.

– Jasno je da se želi prošlost falsificirati. Vojska JNA-a je u Varaždinu poražena. Pucalo i još danas su neke zgrade u centru grada oštećene. Pucalo se na kirurgiju, vojska JNA-a je ubila i ženu i onda pucala na medicinsko osoblje koje joj je željelo pružiti pomoć – dodao je Cesarec.

Ratni gradonačelnik

Na današnjoj konferenciji bio je i ratni gradonačelnik Stjepan Adanić.

– Zna se točno tko je bio agresor. Ne želim da se izvrću činjenice. To bi bilo isto tako da mi odemo u Kragujevac ili Beograd i tamo im nešto pričamo – rekao je Adanić.

Na današnjem skupu u palači Herzer trebao bi biti i Radimir Čačić. U pozivu na skup Čačić, je signiran kao član gradskog Kriznog stožera u Varaždinu.

– Neću ništa reći protiv Čačića. Pridružio nam se, ali vidim da je čisti provokator, provocira i danas. Njegova uloga je u tome da je sa mnom išao u vojarnu kada sam Trifunoviću nosio ugovor o predaji. Također, išao je s Raduškim u automobilu do Lipovca. Mi nismo bili njima taoci– rekao je Cesarec.

Također Adanić, tadašnji gradonačelnik Varaždina rekao je da ga je Čačić automobilom vozio na Banjšćinu gdje je osvojeno skladište oružja.

Izvor:
Foto: IT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje