Povežite se s nama

Međimurje

Ravnatelj Siniša Stričak: „Već sada smo prepoznali važnost razvoja umjetne inteligencije kod učenika“

FOTO: IVAN AGNEZOVIĆ

Objavljeno:

- dana

Prva osnovna škola Čakovec bila je u utorak, 31. svibnja, domaćin konferencije „Umjetna inteligencija u obrazovanju“ na kojoj su, među ostalima, sudjelovali i partneri Škole na Erasmus+ projektu iz Portugala, Poljske, Nizozemske i Hrvatske.

Dva predavanja

Konferencija je održana na sam Dan škole, a nakon uvodnog pozdrava ravnatelja I. OŠ Čakovec Siniše Stričaka, uslijedila su predavanja dvaju izlagača vezana uz umjetnu inteligenciju u obrazovanju: izv. prof. dr. sc. Igora Balabana iz Fakulteta organizacije i informatike na temu „Digitalna transformacija škola“ te Ivana Vlainića, prof., iz Srednje strukovne škole Samobor na temu „IoT i inovacije u nastavi, primjer dobre prakse i modernizacije kurikuluma“.

– Zašto smo se odlučili za temu umjetne inteligencije u obrazovanju? Već sada prepoznali smo važnost razvoja umjetne inteligencije kod učenika, a pogotovo u budućnosti. Neupitno je da će umjetna inteligencija strašno utjecati i promijeniti naše živote, stoga želimo da učenici budu spremni za to kada nastave svoje srednjoškolsko i fakultetsko obrazovanje, da znaju o čemu je riječ kada se spomene taj pojam, a ne da se prvi put s time susretnu – pojašnjava ravnatelj Stričak.

Navodi da I. osnovna škola Čakovec unatrag dvije godine postiže jako zapažene rezultate na tom polju, tako da su i jedna od rijetkih škola u Hrvatskoj koja razvija STEM područje, odnosno dio vezan uz umjetnu inteligencije, u osnovnom obrazovanju.

– Vratili smo se u subotu sa jednog velikog državnog robotičkog natjecanja održanog u Samoboru, gdje su naši učenici osvojili prvo i treće mjesto te su se time plasirali na svjetsko natjecanje koje će se u listopadu održati u Njemačkoj. Općenito, velik je odaziv učenika na takve predmete, a naša uloga je da ih upoznamo s time. Svaki je učenik osmog razreda ove godine izradio svoj chatbot, što je isto veliki uspjeh. Rekao bih i to da sedmaše i osmaše „forsiramo“ i na polaganje osnovnog tečaja iz umjetne inteligencije, kao i nastavnike, tako da smo jako napredni u tom pogledu – dodao je Stričak, koji se slaže s time da bi se ovakav angažman učenika trebao dodatno bodovati kod upisa učenika u srednje škole.

Ponosan je što je I. OŠ Čakovec razvila jako dobru suradnju s Fakultetom organizacije i informatike iz Varaždina, s Učiteljskim fakultetom u Čakovcu, Međimurskim veleučilištem u Čakovcu te Elektrotehničkim fakultetom u Zagrebu, kao i sa srednjim školama na području Međimurske županije.

– Mislim da smo napravili veliki iskorak, što dokazuje i prisutnost svih predstavnika ovog projekta, koji su pokazali su da i dalje žele surađivati s nama – zaključio je Siniša Stričak.

Konferenciji je nazočila i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu Blaženka Novak, koja je istaknula da je Međimurska županija uvijek slovila kao jedna od županija koja je imala inovativan pristup obrazovanju.

– Ne možemo se samo pohvaliti zgradama i opremom, već moramo znati što ćemo sa tim zgradama i tom opremom raditi. Moramo ulagati u ljude, njihovo obrazovanje i permanentno usavršavanje. Ova konferencija jedan je novi pogled na obrazovanje te će nam pokušati dati odgovor na to kako najnovija tehnička dostignuća, a isto tako i intelektualna dostignuća iskoristiti u procesu obrazovanja. Mislim da će na ovoj konferenciji dosta osoba koji su u odgojno-obrazovnom sustavu pronaći inspiraciju na novi pogled na vlastiti posao i mogućnost korištenja novih tehnologija u obrazovanju, a vjerujem da će se otvoriti i nekoliko moralnih dilema. Jer, kada je riječ o umjetnoj inteligenciji, uvijek su u primislima neke moralne i etičke dileme kako taj sustav postaviti na način da čovjek ostane u središtu pozornosti i da se u cijelom tom odgojno-obrazovnom procesu i na nekim drugim funkcijama ne izgubi ono što je ljudsko i plemenito u nama – izjavila je pročelnica Novak.

Dodajmo da su nakon konferencije održane radionice za učenike pod vodstvom članova Hrvatskoga robotičkog saveza, što je također upotpunilo Dan I. osnovne škole Čakovec.

Međimurje

Ukusni kotlić i zabava uz tamburaše 18. svibnja na manifestaciji “Što smo, kaj smo i kak kuhamo”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kao uvod u Dane grada i Ljeto uz Muru i ove godine održava se manifestacija „Što smo, kaj smo i kak kuhamo“, tradicionalno kuhanje kotlića 18. svibnja, a dobra zabava je zagarantirana.

Kuhanje započinje u ranim jutarnjim satima, dok će podjela delicija započeti u 11 sati na izletištu „Fusek“ u Murskom Središću, a svoje umijeće pokazat će Mjesni odbori Mursko Središće, Peklenica, Križovec, Hlapičina, Štrukovec i Sitnice.

Jela će biti besplatno podijeljena posjetiteljima, a za dobru atmosferu pobrinut će se tamburaški sastav „Prim“.

Nastavite čitati

Međimurje

Mraz pogodio područja Murskog Središća i Štrigove pa je proglašena prirodna nepogoda

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Međimurske županije Matija Posavec proglasio je prirodnu nepogodu od mraza za Grad Mursko Središće i Općinu Štrigova, gdje je mraz u razdoblju između 19. i 22. travnja 2024. godine izazvao smrzavanje, oštećenje i očekivano značajno smanjenje ovogodišnjeg uroda u voćnjacima i vinogradima.

Odluka o proglašenju prirodne nepogode – mraza stupa na snagu 6. svibnja 2024.

Međimurska županija ovom odlukom zadužuje općinska povjerenstva za procjenu šteta od prirodnih nepogoda da procjenu štete prijave županijskom povjerenstvu putem Registra šteta i to u roku od 50 dana od dana proglašenja prirodne nepogode. Županijsko povjerenstvo potom će izraditi zbirno izvješće o nastaloj šteti na navedenom području.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje