Povežite se s nama

U fokusu

Runac (HDZ) predsjednik Skupštine, Čačić ima većinu s HDZ-om, HSS-om, HSU-om i Laburistima

Objavljeno:

- dana

KONSTITUIRAJUĆA SJEDNICA

Novi predsjednik Županijske skupštine je Alen Runac iz HDZ-a, odlučeno je većinom glasova na konstituirajućoj sjednici Skupštine.

Zvonimir Sabati (HSS) izabran je za potpredsjednika Skupštine iz redova vladajućih, Krešimir Šalig (SDP) iz redova oporbe.

Za novo vodstvo je bilo 39 vijećnika, dok su dvojica vijećnika Živog zida bili suzdržani.

Na prvoj sjednici je postalo jasno da je župan Radimir Čačić (Reformisti) u Županijskoj skupštini formirao većinu s čak 25 vijećnika od njih ukupno 41, što je više nego što je u prošlom sazivu imao Predrag Štromar (HNS).

Uz sedam vijećnika Reformista, podršku mu je dalo 12 vijećnika HDZ-a, tri vijećnika HSS-a, po jedan vijećnik HSLS-a, HSU-a i Laburista.

U Skupštini je još 8 vijećnika iz HNS-a, 6 iz SDP-a i 2 iz Živog zida.

Zanimljivo je da su dvojica vijećnika Živog zida dala svoj potpis za izbor Runca i njegovih zamjenika, kao i za izbor članova odbora Županijske skupštine.

Međutim, pri glasanju o izboru Runca i zamjenika ostali su suzdržani.

Iako su izabrani sa zajedničke liste HNS-a, SDP-a, HSS-a, HSU-a i  Laburista, koji su osvojili ukupno 19 mandata, vijećnici HSS-a, HSU-a i Laburista podržali su Čačića.

S obzirom na to, čini se da će HNS i SDP biti u oporbi, gdje će izgleda biti i Živi zid.

Međutim, Čačić je sve pozvao na projektnu suradnju, pa nije isključeno da će podršku za pojedine odluke dobiti i od te tri stranke.

– Imamo sve razloge da budemo ponosni na činjenicu da smo jedina hrvatska županija s kontinuitetom. Svi zajedno moramo biti svjesni da smo samo trenutak, puno je toga iza nas, a puno ispred nas. Svoj dio zadatka moramo odraditi na najbolji mogući način. Tužno je i štetno što posljednjih deset do 15 godina na političkoj sceni vlada bezličnost. Uvijek sve počinje od čovjeka, njegove snage, vizije i poštenja. Dao sam sve od sebe da naša politika ide u tom smjeru. U Županiji je pak problem izvršne vlasti bila nespremnost na donošenje odluka. Godine neodlučnosti nakupile su brojne probleme. Više neće biti tako. Županija je prošlu godinu završila s 11,2 milijuna kuna minusa, no to ćemo riješiti. U Zagrebu imamo dvoje ministara iz Varaždinske županije, a znate da ću biti prvi koji će reći tko podmeće nogu Županiji – istaknuo je Čačić.

Vijećnici Županijske skupštine – izabrani po listama

HNS-SDP-HSS-HSU-Laburisti (19 vijećnika)

Božidar Hajsok (zamjena za Predraga Štromara), Mario Habek, Zvonimir Sabati, Jadranka Bahlen, Vladimir Stolnik, Dubravka Biberdžić, Karmen Emeršić, Krešimir Šalig, Katica Levanić, Zvonko Vugrinec, Nina Begičević Ređep, Hrvoje Kovač, Božidar Kovač, Zlatan Mošmondor, Vladimir Grudenić, Darko Marković, Anita Rep, Vladimir Kolarić i Zoran Kunić

HDZ-HSLS (13 vijećnika)

Alen Runac, Mladen Jakopović, Lidija Petrinjak, Nadica Dreven Budinski, Viktorija Horg, Vladimir Lacković, Željko Dvekar, Martina Bistrović, Tomica Čukli, Krešimir Čop, Dragutin Gotić, Mirjana Jambriško i Vladimir Kramarić

Reformisti (7 vijećnika)

Nenad Košćak (zamjena za Radimira Čačića), Mihael Liber (zamjena za Tomislava Paljaka), Vlasta Cindrić (zamjena za Roberta Vugrina), Natalija Martinčević, Zlatko Koračević, Krešimir Horvat i Roman Strelec

Živi zid (2 vijećnika)

Mladen Rogina i Marijan Dominko

Izvor:
Foto: MARTA KONJAČIĆ

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje