FOTO Varaždinskim placom širio se zamamni miris kotlovine, a prihod ide u humanitarne svrhe
Dani varaždinskog placa počeli su u petak, 20. rujna, uz PLAC TANC, a nastavljeni su i danas u odličnom raspoloženju....
Na toj površini napravljena je parcelacija, izgrađena je pristupna cesta, kanalizacija i vodovod, trafostanica i javna rasvjeta. Ukupno je do sada Općina Beretinec uložila 2,4 milijuna kuna u komunalno opremanje Zone.
To se pokazalo kao dobra i pametna investicija jer je zemljište kupilo šest poduzetnika s područja Varaždinske županije koji su se obvezali da će u određenom roku započeti s radovima na izgradnji objekata predviđenima ponudom za kupnju zemljišta. Osim komunalnog opremanja Zone, Općina Beretinec je kao impuls poduzetnicima donijela odluku o oslobođenju komunalnog doprinosa.
Krunoslav Rogina, vlasnik obrta Mesnica Rogina 1, jedan je od poduzetnika koji je kupio zemljište u Zoni površine 3077 m2 te je početkom ove godine započeo s izgradnjom svojeg objekta.
Na kupljenom zemljištu izgradit će se najmodernija tvornica za preradu mesa i proizvodnju mesnih prerađevina površine 1000 m2. Ukupna vrijednost investicije iznosi 10 milijuna kuna, a polovica sredstava financira se iz EU fondova. Završetak izgradnje i pokretanje proizvodne djelatnosti planirana je u drugoj polovici ove godine.
U novosagrađenom pogonu bit će prilika i za zapošljavanje. Sukladno planovima investitora investicija će rezultirati stvaranjem novih radnih mjesta.
Općina Beretinec ima u planu daljnji otkup zemljišta te privlačenje novih investitora.
Afrički pijesak ponovno stiže u Hrvatsku.
Po visini se nastavlja pritjecanje toplog zraka iz sjeverne Afrike tako da će se krajem tjedna atmosfera zamutiti i obojati žutim tonovima afričkog pijeska, piše N1.
Nad srednjom Europom je polje povišenog tlaka zraka anticiklone, a ciklonalni vrtlozi nalaze se nad Baltikom i pred zapadnom obalom Europe nad Atlantikom. Uragan Leslie nad Atlantikom premjestio se prema sjeveroistoku oslabio i kao oluja na polarnoj fronti približava se zapadnoj obali Europe. Manja količina nestabilnog zraka zadržava se južno od Alpa nad sjevernom Italijom te uzrokuje povećanu naoblaku na sjevernom Jadranu.
U organizaciji CTIF-a u Ateni je održan 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju te 31. međunarodna konferencija povjesničara vatrogastva, a pod domaćinstvom Vatrogasne službe Grčke.
U srijedu 9. listopada održan je 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju. Izvješće o radu Komisije je podnio predsjednik Gerald Schimpf, dok je voditelj međunarodne radne grupe Christian Fastl govorio o radu unutar grupe. Spomenuto je i certificiranje muzeja, kao i nova CTIF odlikovanja, koja su po prvi puta dodijeljena upravo u Ateni.
Predstavnici zemalja sudionika su predstavili djelovanje svojih muzeja te ostale aktivnosti u očuvanju vatrogasne baštine. Hrvatski predstavnik Vedran Runjić, koji je na sastanku sudjelovao preko videolinka, izvijestio je da je Muzej hrvatskog vatrogastva dobio rješenje Ministarstva kulture i medija RH o priznavanju statusa muzeja.
Bilo je riječi i o ulozi Muzeja u proslavi 160. obljetnice Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu te o organiziranju susreta kolekcionara u Koprivnici. Runjić je također najavio da HVZ namjerava zatražiti certifikat CTIF-a za Muzej, čime bi dobili priznanje i na međunarodnoj razini.
Utvrđene su lokacije i teme konferencije u idućim godinama: komunikacija u vatrogastvu (2025., Salzburg, Austrija), žene u vatrogastvu (2026., Myslowice, Poljska), pravna osnova u vatrogastvu (2027., Beč, Austrija). Za 2028. godinu određena je tema protupožarne zaštite prije vatrogastva, a domaćin susreta nije određen.
Konferencija povjesničara vatrogastva je održana 10 listopada. Ovogodišnja tema susreta su bili objekti koje koriste vatrogasci – vatrogasni domovi, spremišta, vježbališta, ali i posebni elementi u arhitekturi vezani za vatrogastvo.
Hrvatsku priču je kroz predavanje predstavio dr. sc. Christian Fastl iz Austrije koji je obradio temu objekta Dobrovoljnog vatrogasnog društva Opatija, prvotno zamišljenog kao odmaralište austrijskih vatrogasaca. Veliku ulogu u radu su imali opatijski vatrogasci, a posebno član Odbora za istraživanje hrvatske vatrogasne povijesti René-Raymond Gulin.
Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjić je pripremio rad o spomenicima posvećenima vatrogastvu na području Republike Hrvatske. Uz brojčane podatke o broju spomenika, spomen ploča i murala posvećenih vatrogascima koji su prikupljeni u travnju, prikazani su i najpoznatiji spomenici, od bisti Gjuri Stjepanu Deželiću i Mirku Kolariću do spomen kompleksa na otoku Kornatu.
Povjesničari vatrogastva su pokazali veliki interes za navedenu temu, pa je ovogodišnji zbornik radova izašao na preko 600 stranica. Izuzetno smo ponosni što naslovnicu ovogodišnjeg zbornika krasi fotografija pročelja zgrade vatrogasnog doma u Opatiji i što ponovno imamo 2 rada iz Hrvatske u ovom prestižnom zborniku.