Povežite se s nama

Kultura

Venodjalica: kaj se moči najti v škedju ili na guhni? Kaj su parma i parmič?

Objavljeno:

- dana

Unatoč sveopćoj urbanizaciji, u kajkavskoj se svakodnevici još uvijek koriste termini vezani uz tradiciju, običaje i kulturnu baštinu.

Neki su za tradiciju samo čuli, drugi je i vidjeli, no neki je još uvijek i žive.
“Škedenj” ili “škedej”, kako se izgovara, još uvijek je itekako prisutan na većini “gruntova” u sjevernijim dijelovima Hrvatske. Postoje razne vrste “škedji”, a pritom svako selo može imati svoje verzije.

U škedju su se često znali noću sastajati zaljubljeni mladići i djevojke

Škedej (štagalj) je zasebna gospodarska zgrada, s građevinskim i sociološkim posebnostima. U srednjem Međimurju škedej se sastoji od triju dijelova odijeljenih stupovima i gredama: guhna, parme i parmiča.

Ljuščije

Guhno (gumno, guvno) je glavni, središnji dio škedja, te se pojam često upotrebljava, kao istoznačnica, za cijelu strukturu. Na guhnu su se čuvali gospodarski strojevi, ponekad se ručno ljuštilo kukuruz ili razvrstavalo krumpir. Sama je zgrada bila višenamjenska. Pod škedja bio je hladan, zemljani. Najčešće su tu bila smještena kola koja su vukli konji ili goveda, a u novije vrijeme traktori.

I danas postoje škednji na brojnim gospodarstvima, no to više nije strogo namjenska zgrada

Parma je smještena bočno u škedju, a osnovna joj je namjena bila čuvanje sijena – zaštita od vlage. Parme su obično bile i s jedne i s druge strane strukture, a u stražnjem njezinu dijelu ostajao je manji dio koji se mogao ograditi – parmič. U (ili “na”) parmiču često se čuvalo “kurzi(n)je” (kukuruzovina, “ljuščinje”, ljuske klipova kukuruza), koje je imalo mnoge primjene.

Osim osnovnih, praktičnih poljoprivrednih primjena, škedej (točnije parma) je imao i neke sociološke posljedice: na relativno udobnoj parmi, ispunjenoj sijenom, znalo se držati stražu kad se “prasica prasila” ili “krava telila”, odnosno kad se očekivalo da se krmača oprasi ili krava oteli. Budući da je škedej obično bio smješten blizu štale (staje) i svinjca (kajkavski naziv „kotec“ znači „kutak“), predstavljao je idealno mjesto za dežuranje nad “nosečim” životinjama. Ponekad su na takvu stražu znali doći i susjedi s pokojom bocom vina, te bi se ona pretvorila u kartanje ili manju zabavu do jutra.

Sastančenje

U škedju su se i često znali noću sastajati zaljubljeni mladići i djevojke. S obzirom na činjenicu da su uobičajeni bili brakovi koje su ugovarali roditelji, često su ovakvi sastanci bili rijetka prilika da se budući mladenci bolje upoznaju. Naravno, u konačnici su ipak roditelji imali zadnju riječ.

I danas postoje škednji na brojnim gospodarstvima, no to više nije strogo namjenska zgrada. Tako se u škednjima drži i slama, krumpir, gospodarski strojevi, stare odbačene stvari (“stara krama”) koje su ili prevrijedne ili prestare da bi se bacile. Poneki su čak i prenamijenjeni u stočne prostore. Vrijedi se, ipak, prisjetiti negdašnjih vremena i običaja naših starih da bi ostali sačuvani u muzejima, arhivima i pamćenjima mlađih generacija.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje