FOTO Iako je kiša prekinula koncert, učenici Glazbene škole u Varaždinu oduševili publiku
Atrij Županijske palače bio je premali da primi sve one koji su odlučili u četvrtak uživati u koncertu varaždinske Glazbene...
U Društvenom domu u Mačkovcu u nedjelju, 19. svibnja, okupili su se brojni mještani i uzvanici, a na samom početku prisutne je pozdravio predsjednik KUD-a Mačkovec Ivan Ujlaki.
– Zadovoljstvo mi je što ćemo danas čuti istinske štovatelje tamburaške glazbe, a posebno me veseli što se rado uključuju i mladi članovi, što znači da je ljubav prema tamburici svake godine sve jača – poručio je te objasnio da se na jubilarnoj 25. smotri predstavljaju izvođači okupljeni u tri orkestra i devet sastava.
Smotra je, uz revijalni, imala i natjecateljski karakter te će najbolji po kategorijama biti odabrani da predstavljaju Međimurje na Državnoj smotri tamburaša u Dugom Selu. Ove je godine prijavljeno ukupno 12 sudionika od kojih su za nastup na Državnoj smotri konkurirali Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“ – Čakovec te Tamburaški sastavi KUD-a Belica i KUD-a Šandorovec. Njihove je nastupe pozorno pratio selektor Igor Kudeljnjak, koji će za nekoliko dana donijeti odluku o predstavnicima Međimurja na državnoj razini natjecanja.
Svečanosti su nazočili zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, zamjenik čakovečkog gradonačelnika Zoran Vidović, predsjednik Skupštine Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije Miljenko Zelenbaba, predsjednik Mjesnog odbora Mačkovec Dragutin Balog te domaći župnik vlč. Josip Blažon. Mnogo je sastava i orkestara koji su se kontinuirano pojavljivali na pozornici Društvenog doma u Mačkovcu, no samo je jedan sastav na 25. jubilarnoj smotri nastupio po 25. put. To je Tamburaški sastav KUD-a Belica, u čije je ime Božidar Premuš od organizatora primio priznaje.
Smotru je otvorila zamjenica župana Sandra Herman.
– Čestitam gospodinu Vladimiru Jamboru koji je idejni začetnik ove smotre, ali i čitavom organizacijskom timu koji je svih ovih godina odrađivao odličan posao. Zahvaljujući njima Mačkovec je sinonim za tamburaše u Međimurju. Tu je i naša Zajednica kulturno-umjetničkih udruga kao jedna od najboljih u Republici Hrvatskoj – ne samo da je najbrojnija, već njeni članovi postižu zavidne rezultate. Županijske smotre koje se odvijaju diljem Međimurja iznjedrile su prave umjetnike. Sa smotre u Mačkovcu svih ovih godina naši su predstavnici odlazili na državna natjecanja s kojih su se vraćali s priznanjima, što je samo još jedna potvrda kvalitete – rekla je zamjenica Herman.
Na pozornici Društvenog doma šarolikim repertoarom predstavili su se sljedeći izvođači: Tamburaški orkestar KUU „Zvon“ župne zajednice Mala Subotica, Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan Stipić“ iz Čakovca, Tamburaški sastav KUD-a Belica, Dječji tamburaški orkestar KUU „Zvon“ župne zajednice Mala Subotica, KUD „Šandorovec“, Tamburaški sastav Kulturno-umjetničke udruge Zasadbreg, Hrvatsko kulturno društvo „Pomurje“ Lendava, Tamburaški sastav „Dražen Kovač – Draš“ Udruge žena Sivica, Tamburaški sastav KUD-a Mačkovec, Ženski tamburaški sastav „Zvončice“ te Tamburaški sastav KUD-a Žiškovec, dok je kao gost smotre nastupio KUD „Sveti Jeronim“ iz Štrigove.
U sklopu Srijede u Muzeju, 9. listopada, u palači Herzer GMV-a održava se okrugli stol pod nazivom Spomenik kao šaka u oko?, vezan uz javnu raspravu o dokumentu Smjernice za postavljanje spomen-obilježja na području grada Varaždina.
Posljednjih godina čini se da smo puno osjetljiviji na problematiku zajedničkih, javnih prostora, što je vidljivo kroz reakcije na mnogobrojna loša rješenja u postavljanju skulptura, spomenika i ostalih sadržaja u našim gradovima i selima: ta kontroverzna rješenja degradiraju javni prostor, ali poništavaju i samu vrijednost prezentiranoga.
Grad Varaždin stoga je pokrenuo izradu smjernica koje bi definirale tu problematiku na lokalnoj razini, ali bi bile i orijentir za slične postupke na državnoj razini. Glavni cilj je definicija modela realizacije skulpture, spomenika, spomen-obilježja i plastičkog objekta u javnim prostorima grada, ali i poticanje ostalih oblika suvremenoga umjetničkog izraza u javnom prostoru, poštujući kako kriterije umjetničke suvremenosti tako i kriterije razumijevanja kompleksnoga urbanog prostora Varaždina.
Cilj Smjernica je ponuditi i modele financiranja i poticanja kvalitete produkcije te odrediti dionike za donošenje odluka. Pretpostavka za to je stvaranje kulture dijaloga, uz sudjelovanje svih zainteresiranih građana, od stručne javnosti do šire zajednice, čime bi se trebao naći model kojim će se izbjeći isključivost struke, voluntarizam politike i partikularni diktat šire javnosti.
Pritom je bitno poštovati elemente kao što su estetski kriteriji, povijesni kontekst, dobra lokacija, javna konzultacija i dugoročna održivost.
Dokument je na poticaj Grada Varaždina i GMV-a načinio interdisciplinarni tim, a dostupan je na mrežnim stranicama Grada Varaždina. O njemu će se raspravljati i na ovoj Srijedi u Muzeju, uz sudjelovanje predstavnika autorskog tima koji ga je izradio, kao i posjetitelja, koji su pozvani da se uključe u kulturni dijalog na ovu temu. Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.
U tijeku su opsežni građevinski radovi u Starom gradu prema odobrenom programu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske za radove u 2024. godini.
Na spomenuti program, obnovu Starog grada kandidirao je Zavičajni muzej Varaždinske Toplice.
Radovi koji se trenutno izvode u prizemlju Starog grada, koje koristi Zavičajni muzej Varaždinske Toplice, obuhvatit će sanaciju postojećih zidova uredskih prostorija od vlage i oni predstavljaju nastavak radova sanacije zidova od vlage kulturno-povijesnog objekta u centru grada Varaždinske Toplice.
Ukupna vrijednost navedenih radova s PDV-om iznosi 48.055 eura, a napredak radova obišle su pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu dr. sc. Vesna Pascuttini Juraga, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković te ravnateljica Zavičajnog muzeja Spomenka Vlahović.
Dodajmo kako se radovi financiraju sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Varaždinske Toplice i Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice pod stalnim monitoringom Konzervatorskog odjela u Varaždinu.
Inače, Stari grad (Kaštel zagrebačkog Kaptola) u Varaždinskim Toplicama je zaštićeno nepokretno kulturno dobro koje je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-906. Objekt Starog grada danas je javna građevina s bogatim povijesnim nasljeđem koje se može datirati u vremenski period od 14. do 18. stoljeća.