MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA
– Ne znamo zašto Grad Varaždin inzistira na tako skupom i pravno neodrživom rješenju za zbrinjavanje baliranog otpada – istaknuli su iz Ministarstva zaštite okoliša nakon što je varaždinski gradonačelnik Goran Habuš tri put u dva dana najavio da će tužiti i njih i Fond za zaštitu okoliša.
Ističu da je neodgovorno prema građanima i javnim financijama da Grad inzistira na provođenju projekta sanacije bala na temelju koncesije koja nije zakonski utemeljena.
– Problem bala u Brezju mogao bi se riješiti brzo i po znatno nižoj cijeni. Ministarstvo i Fond žele da se građanima Varaždina riješi problem bala, no preduvjet za to je prijedlog utemeljen na zakonima – napomenuli su.
Dobrović u potpunosti potvrdio mišljenje svojeg prethodnika Zmajlovića
Pozvali su se na mišljenje Ministarstva financija koje je u studenom prošle godine poslano Gradu Varaždinu, ali i na mišljenje iz Ministarstva zaštite okoliša iz 2014. godine.
Iz toga je jasno da su u potpunosti potvrdili stav bivšeg ministra zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića, koji je također upozoravao da je Habuševo rješenje nezakonito, no varaždinski gradonačelnik je tvrdio da „obmanjuje“ i „laže“.
U čemu je kvaka?
Zašto je koncesija nezakonita? O tome smo pisali još u listopadu prošle godine, kada smo i točno zaključili da će bale još mjesecima trunuti u Brezju, jer Habuš tri godine obmanjuje javnost. Na iste probleme upozoravaju i iz Ministarstva koje sada vodi Slaven Dobrović iz Mosta.
Pojednostavljeno rečeno, ne samo da Grad 2013. nije mogao dodijeliti koncesiju za bale ako je želio da Fond sufinancira njihovo zbrinjavanje, nego tri godine kasnije želi potpisati koncesijski ugovor koji nije u skladu s uvjetima iz koncesijskog natječaja.
Koncesija je sporna, a Grad Varaždin ju je još uspio i izmijeniti, što je suprotno zakonu
Prema koncesijskom natječaju, na kojem je izabran najpovoljniji ponuditelj, za oko 100.000 tona bala predviđeno je odlaganje (bale bi se iz Brezja odvezle na odlagalište u Davor). Međutim, prema Planu zbrinjavanja bala, odlaganje se predviđa samo za trećinu bala, dok se za čak dvije trećine otpada predviđa mehaničko-biološka obrada.
Fond je u dva navrata – u rujnu i listopadu 2015. – upozorio da je Grad ionako spornu koncesiju još uspio i izmijeniti, što zakonom također nije dopušteno.
Iz Ministarstva upozoravaju i na to da je Grad, sukladno Zakonu o koncesiji, novac za zbrinjavanje bala trebao osigurati prije nego je raspisao koncesijski natječaj. Dakle, novac su trebali osigurati još 2013. Što se koncesijskog ugovora tiče, iz Ministarstva napominju i da je Grad koncesijski ugovor odabranom ponuditelju na potpisivanje trebao ponuditi u roku od deset dana, a taj rok je također istekao 2013.
U nastavku očitovanje donosimo u cijelosti.
OČITOVANJE MINISTARSTVA ZAŠTITE OKOLIŠA
Zašto je koncesija Grada Varaždina nezakonita?
1. Odluka o odabiru je donesena na temelju Zakona o komunalnom gospodarstvu i Zakona o koncesiji, te se odnosi na prijevoz i odlaganje oko 100.000 tona baliranog komunalnog otpada s lokacije Brezje na lokaciju odlagališta u Općini Davor, dok se Plan zbrinjavanja neopasnog komunalnog otpada s lokacije Brezje poziva na odredbe Zakona o održivom gospodarenju otpadom i odnosi se na obradu otpada i zbrinjavanje sukladno redu prvenstva gospodarenja otpadom, čime se grubo krše odredbe stavka 6. članka 26. Zakona o koncesijama (NN 125/08) kojima se određuje da ugovor o koncesiji mora biti sastavljen u skladu s dokumentacijom za nadmetanje, podacima iz obavijesti o davanju koncesije, odabranom ponudom, te odlukom o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja.
2. Odluka o odabiru se odnosi na obavljanje komunalne djelatnosti odlaganja baliranog miješanog komunalnog otpada koja je u isključivoj ingerenciji jedinica lokalne samouprave.
3. Odluka o odabiru donesena je 21. ožujka 2013. godine, a sukladno odredbama članka 26. Zakona o koncesijama davatelj koncesije je morao odabranom najpovoljnijem ponuditelju ponuditi potpisivanje ugovora o koncesiji u roku od 10 dana od trenutka donošenja Odluke koja je postala konačna 24. lipnja 2013. godine.
4. Grad Varaždin je prije same dodjele koncesije, odnosno pripremnih radnji za dodjelu iste, nužno trebao osigurati sredstva u proračunu Grada. Naime, sukladno odredbama politike koncesija, te okvirom koji čini sustav koncesija u RH, razvidno je kako je davatelj koncesije odgovora za svaku fazu postupka, osobito u onim slučajevima u kojima se pruža javna usluga, a što u konkretnom slučaju i jest prisutno.
5. Zajednica ponuditelja u trenutku donošenja Odluke o odabiru nije raspolagala odgovarajućim dozvolama niti kapacitetom za izvršenje predmeta koncesije, te se s tim u svezi skreće pozornost na odredbu članka 128. Zakona o općem upravnom postupku prema kojem će javnopravno tijelo koje je donijelo Rješenje isto oglasiti ništavim po službenoj dužnosti, ako izvršenje toga Rješenja nije pravno ili stvarno moguće.
Izvor:
Foto: Arhiva RT