Evo tko su bili najbolji na Kupu Kuršanca sa zaprežnim špricama
Ovogodišnje natjecanje, jedanaesti Kup Kuršanca sa zaprežnim špricama okupio je u subotu, 27. srpnja veliki broj muških i ženskih seniorskih...
GOSPODARSKI KRIMINAL
Posljedica vala stečajeva koji je od 2000. godine hametice pokosio devet velikih čakovečkih tvrtki najviše na svojoj koži osjećaju bivši radnici stečajnih dužnika.
Njih više od 1.100, okupljenih u lani osnovanu Udrugu “Međimurski brendovi“, potpuno su obespravljeni i nemoćni te ne mogu podmirivati ni osnovne životne troškove.
O njihovoj je golgoti za saborskom govornicom prošlog tjedna progovorio čakovečki gradonačelnik i SDP-ov zastupnik Stjepan Kovač. Tom je prigodom, iskoristivši stanku sjednice, pročitao pismo spomenute udruge, čiji su članovi žrtve pravno potpuno neefikasnog sustava za zaštitu radnika kao stečajnih vjerovnika. Naime, isplate Agencije za zaštitu radničkih potraživanja u pravilu su jedini prihod koji dobe u stečajnom postupku. Jedan od primjera koji možda najbolje ilustriraju pravnu neefikasnost je stečaj tvrtke Međimurje Visokogradnja d.d., otvoren još 2000. godine. Riječ je o sudskom sporu između spomenute tvrtke i zagrebačke Ingre koji traje već oko dvadeset godina, a svim radnicima, čija tražbina premašuje 45 milijuna kuna, dosad je isplaćeno po 4.000 kuna.
Potencijalni poslodavci im bez sustezanja nude eventualno zapošljavanje “na crno“
– Štetu nam nanose nedomišljeni propisi koji omogućuju da neodgovorno postupanje uprava i nadzornih odbora trgovačkih društava te pojedinaca u pravosudnom sustavu ostaje nekažnjeno. Nitko od tih aktera ne odgovara za štetu koju prouzroči prekasnim pokretanjem stečajnog postupka. Ne postoji ni interes efikasno provoditi kaznene postupke. Posljedično, stečajna masa nikad nije ni približno dostatna za isplatu vjerovnicima svih tražbina koje su im priznate. Kao stečajni vjerovnici teret smo poreznim obveznicima, koji, između ostalog, moraju financirati djelovanje Agencije za zaštitu radničkih potraživanja. Isplate Agencije u pravilu su jedini prihod koji bivši radnici stečajnog dužnika dobe u stečajnom postupku. Nakon otkaza ugovora o radu zbog pokretanja stečajnog postupka, radnici postaju i trajno ostaju socijalni problem – citirao je Kovač navode iz pisma koje potpisuje Antun Mikac, predsjednik Udruge “Međimurski brendovi”.
Dodao je da su bivše zaposlenice MTČ-a ostvarile mirovine od svega 1.500 kuna, i to nakon 30 godina radnog staža. Taj novac nije dostatan za život pojedinca, a kamoli višečlanih obitelji, upozoravaju radnici koji su također stečajni vjerovnici Međimurje visokogradnje, Međimurske trikotaže Čakovec, MTČ-ove Tvornice rublja, Međimurje Betona, MTČ-ove Tvornica čarapa, čakovečkog Hrasta i drugih. Zamjeraju radnici i potencijalnim poslodavcima, koji im bez imalo sustezanja nude eventualno zapošljavanje “na crno“, te Općinskom državnom odvjetništvu u Čakovcu, koje je u proteklom razdoblju odbacilo veliki broj sindikalnih kaznenih prijava.
– Činilo je to iako su radnici podnosili kaznene prijave prvenstveno kako bi pravodobno prekinuli gospodarski kriminal i prevenirali stečaj – istaknuo je Kovač, dodavši da radnici pozivaju DORH da provjeri što je radilo ODO Čakovec i koliko je kaznenih prijava odbacilo.
Ustvrdio je i da država mora bivšim radnicima osigurati odgovarajuću isplatu priznatih stečajnih tražbina, jer oni ne žele biti socijalni problem.
– Propustila je reagirati na očitu pljačku i dozvolila namjerna prekasna pokretanja stečajnog postupka. To su pitanja i problemi kojima se moramo baviti u Saboru, jer su nas za to građani, ti isti ljudi, birali. Naši radnici trebaju živjeti, a ne preživljavati – izjavio je zastupnik Kovač, pozdravivši pritom predstavnike Udruge koji su sjednicu Sabora i izlaganje čakovečkoga gradonačelnika pratili s galerije.
Županijska komora Čakovec i Agencija za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca (AORPS) organizirali su u prostorijama Komore besplatnu radionicu “Vodič kroz postupak osiguranja potraživanja u slučaju blokade računa ili stečaja poslodavca”. Program radionice obuhvaćao je zakonski okvir djelovanja AORPS-a, osnovne pokazatelje o isplati naknada u slučaju stečaja ili blokade, prava zaštite radnika osigurana zakonom, procedure podnošenja zahtjeva za osiguranje potraživanja, isplate i prijenos potraživanja te druge teme. Naglašeno je da u zakonom osigurana prava radnika u slučaju stečaja poslodavca spadaju naknade za tri neisplaćene plaće, za neisplaćena bolovanja na teret poslodavca, za neisplaćeni neiskorišteni godišnji odmor, za otpremnine te za pravomoćno dosuđene naknade štete zbog ozljede na radu.
U nekadašnjem ponosu Međimurja, tvrtki MTČ tvornica rublja d.d. Čakovec s 425 radnika, tražbina bivših zaposlenika iznosi 19,8 milijuna kuna, a dosad su dobili 7 milijuna. Čakovečka tvrtka Međimurje Beton zapošljavala je 135 radnika, no iako tražbina bivših zaposlenika iznosi 5,8 milijuna kuna, dosad nisu dobili ni lipe! I stečaj tvrtke Međimurje Visokogradnja bio je poguban za njezinih 973 radnika. Iako tražbina bivših zaposlenika iznosi 45,5 milijuna kuna, svi radnici su dosad na svoje, uglavnom ovršene račune dobili samo po četiri tisuće kuna.
Izvor:
Foto:
Godine 2019. uz gradski blagdan sv. Barbare otvoren je novi dječji vrtić u Murskom Središću.
Obzirom što je Vlada RH osigurala značajna sredstva za potrebe daljnjeg širenja dječjeg vrtića Grad Mursko Središće odlučio je da se dogradi gradski dječji vrtić jer već neko vrijeme ima neupisane djece zbog pomanjkanja prostora.
Dogradnjom će se dobiti još četiri skupine te se u Gradu nadaju da će se dogradnjom osigurati mjesto za svu djecu u vrtiću.
Nakon otvorenog postupka javne nabave odabran je izvođač tvrtka Kontura d.o.o. iz Varaždina, a vrijednost radova je 1.655.188,39 eura. Kroz prijavu u NPOO Gradu Mursko Središće dodijeljeno je 649.810,87 eura sredstava, a naknadno je Grad poslao Zahtjev Ministarstvu znanosti i obrazovanja temeljem njihove odluke te se nadaju dobiti još 710.189,13 eura, što bi bila značajna pomoć gradskom proračunu jer u protivnom moraju osigurati oko milijun eura proračunskih sredstava Grada Mursko Središće.
U projektu dogradnje vrtića su natkrivene terase koje su dosad vrlo nedostajale što će biti znatno olakšanje za boravak djece na otvoreno. Također se planira posaditi više drveća okolo vrtića kako bi on bio u sjeni, a time boravak djeci i osoblju ugodniji.
Rok dogradnje je polovica srpnja iduće godine te će se moći upisati puno više djece u pedagoškoj godini 2025./2026.
Uz ovaj projekt uskoro započinje i energetska obnova nove sportske dvorane vrijednosti 1,2 milijuna eura kroz koji će se ona u potpunosti obnoviti uključujući novi krov, novi sportski pod, fasadu, prozore, rasvjetu, a ugradit će se i solari te toplinske pumpe. Uz to kreće još jedan značajni projekt, a to je izgradnja multikulturnog centra to jest društvenog doma u romskom naselju Sitnice obzirom što tamo ne postoji nikakva društvena prostorija, a izgradnjom ovog objekta to će se promijeniti te će se moći organizirati razne edukacije, zborovi mještana, mjesto za izbore, a također i za privatne potrebe tog naselja. Izgradnja se financira sredstvima državnog proračuna. Prva faza gradnje multikulturnog centra do pod krov, a kroz otvoreni postupak javne nabave posao je dobila tvrtka Čaki graditeljstvo j.d.o.o. iz Brezja, Sveti Juraj na Bregu, a vrijednost radova je 566.564,63 eura s PDV-om.
Društveni dom Križovec
Gradonačelnik Dražen Srpak je 10. rujna sa stručnim službama te Mjesnim odborom Križovec obišao radove na uređenju unutrašnjosti društvenog doma Križovec.
Društveni dom Križovec je kao i svi ostali društveni domovi u proteklim godinama stalno uređivan i obnavljan kako bi mogao služiti mještanima za razne potrebe. Trenutno se u njemu uređuje pod na način da je izvađen stari parket koji je zbog vlage postao grbav. Rezat će se zidovi kako bi se napravila hidroizolacija te će se postaviti nova glazura s armaturom i keramika. Zamijenit će se elektroinstalacije i u potpunosti će se urediti zidovi. Već prije je sanirano krovište te su uređene sanitarije, kuhinja, bina u sali uključujući novu rasvjetu te su ugrađene klime. Također je kupljen novi inventar i razglas.
Vrijednost radova na uređenju unutrašnjosti društvenog doma je 40.911,00 eura, a posao je putem provedenog postupka jednostavne nabave dobila tvrtka Tekeli projekt inženjering iz Murskog Središća.
U Facebook izboru najljepšeg vrtića sudjelovalo je 40 vrtića iz 41 gradova i općina iz čitave Hrvatske, a slike vrtića kroz ovaj su izbor postigle ukupni doseg od preko 730 tisuća FB korisnika.
Gledano po kategorijama, ‘srebro’ u kategoriji malih gradova osvojio je DV Maslačak iz Murskog Središća koji je osvojio 894 lajkova na stranici Gradonačelnik.hr, preko 1.800 na svim objavama, a vidjelo ga je preko 30 tisuća FB korisnika. Danas, 28. kolovoza 2024. godine ravnateljica DV Maslačak Ivana Maltarić i gradonačelnik Dražen Srpak preuzeli su Priznanje za 2. mjesto po izboru korisnika Facebook-a za najljepši dječji vrtić u Hrvatskoj – kategorija mali gradovi koje im je uručio predstavnik društva Gradonačelnik.hr Ivan Todorić.
Ističemo kako su krajem 2022. godine Gradu Mursko Središće odobrena novčana sredstva u iznosu od 649.810,81 eura putem Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova, prvi Poziv, NPOO.C3.1.R1-II.01 za dogradnju Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće za još četiri skupine. Dogradnjom će se osigurati dovoljni kapaciteti za svu djecu, vjerojatno za minimalno deset i više godina unaprijed. Početkom srpnja gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak potpisao je ugovor o izvođenju radova na dogradnji Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće u vrijednosti od 1.746.263,39 eura pa je stoga vidljivo da Grad Mursko Središće mora osigurati preostalih milijun eura no svakako će tražiti sufinanciranje tog dijela od strane Republike Hrvatske. Trenutno se vrše pripremne radnje za dogradnju dječjeg vrtića te sami radovi kreću kroz koji dan, dok se završetak istih očekuje krajem školske godine – lipanj 2025. godine.