Povežite se s nama

Međimurje

Stožer civilne zaštite MŽ: donosimo pregled svih uputa koje trebate znati!

Objavljeno:

- dana

Nastavno na trenutnu situaciju vezanu za korona virus, Stožer civilne zaštite Međimurske županije danas je održao izvanrednu konferenciju za medije.

Od četvrtka, 12. ožujka, na snazi je Odluka Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, kao i Kriznoga stožera Ministarstva zdravstva kojom je proširen broj zemalja iz kojih dolaze putnici nad kojima će se provoditi mjere samoizolacije u trajanju od 14 dana. Prema podacima nacionalnog stožera na popisu su: Kina, Italija, Južna Koreja, Hong Kong, Japan, Singapur, Malezija, Iran, Njemačka, Francuska, Švicarska, Španjolska, Austrija, Engleska, Nizozemska i Švedska te dio Slovenije (Bela Krajina).

Načelnik Stožera civilne zaštite Međimurske županije Josip Grivec rekao je:

– Naglašavamo da će naši građani koji rade i žive u navedenim zemljama, ako dođu za vikend u Republiku Hrvatsku, morati biti u samoizolaciji 14 dana te će se moći vratiti u navedene zemlje tek po isteku zdravstvenog nadzora, tj., nakon tih 14 dana i to pod uvjetom da budu zdravi. Savjetuje se tim osobama da ako nemaju neku hitnu situaciju kod kuće u Međimurju odgode dolazak te da prate situaciju sljedećih tjedana.

Dnevne migracije odvijaju se prema standardnoj proceduri!

Voditelj Službe za granicu u Policijskoj upravi Međimurskoj Krunoslav Fekonja potvrdio je da se sve mjere koje se provode putem granične kontrole, odnose i na dnevne migracije u smislu da granični policajci svaku osobu koja dolazi u Hrvatsku, pitaju iz koje zemlje i područja dolaze.

– Ovo uputstvo vrijedi za sve države koje smo spomenuli. Svaka osoba koja želi ući u Hrvatsku podliježe obveznoj graničnoj kontroli koja obuhvaća i kontrolu sanitarnog inspektora, ukoliko dolazi iz navedenih zemalja, ali situacija se može i promijeniti.

– Epidemiolozi u Međimurskoj županiji dostupni su 24 sata, a svi oni koji su unatrag 14 dana boravili na područjima zahvaćenim koronavirusom ili imaju simptome bolesti mogu se javiti dežurnom epidemiologu. Epidemiolozi u pripravnosti mogu se kontaktirati na 098/558-811 i na telefon 040/310-337 (od ponedjeljka do petka) – rekla je dr. Marina Payerl-Pal, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije.

Višnja Smilović, epidemiolog ZZJZ podsjeća da se sve osobe koje imaju bilo kakav respiratorni infekt, a nisu bili izvan Hrvatske unatrag 14 dana, moraju telefonom javiti svom obiteljskom liječniku od kojega će dobiti upute o daljnjem postupanju. – Osobe koje imaju respiratorni infekt, a bile su u zaraženim područjima, moraju nazvati epidemiologa u pripravnosti ili obiteljskog liječnika da dobiju daljnje upute. Apelira se na građane da ne dolaze sami bez dogovora ni obiteljskom liječniku!

– Što se tiče primarne zdravstvene zaštite i izabranih obiteljskih liječnika uputa je da se telefonom ili e-mailom kontaktira liječnika jer su povećani rizici – rekao je dr. Branko Vrčić, ravnatelj Doma zdravlja Čakovec.

Dr. Tomislav Novinščak, ravnatelj Županijske bolnice Čakovec, napomenuo je da u Međimurju nema mjesta panici te u ovom trenutku nema potvrđenih osoba zaraženih koronavirusom.

Međimurska županija spremna za provođenje virtualne nastave!

Što se tiče obrazovnog sustava u Međimurskoj županiji, temeljem naputka Vlade Republike Hrvatske od ponedjeljka u Hrvatskoj se neće održati nastava u osnovnim i srednjim školama, a o režimu rada vrtića privatnih ili javnih, pozivamo građane da prate web stranice predškolskih ustanova ili općina i gradova na čijem se području vrtić nalazi.

– Međimurske škole spremne su za provođenje virtualne nastave, ali i za provođenje epidemioloških mjera, budu li naložene. Za djecu od 1. – 4. razreda osnovnih škola za koju roditelji ne mogu naći smještaj, odnosno čuvanje za vrijeme njihovih radnih obaveza, bit će u školama organizirano zbrinjavanje sukladno naputcima koji će na virtualnim sastanku ravnateljima osnovnih škola tijekom subote, 14. ožujka, dati ministrica obrazovanja.

Organiziranog prijevoza učenika osnovnih škola neće biti, a učenici srednjih škola moći će tijekom odgode nastave koristiti svoje mjesečne karte za prijevoz. Učenici koji imaju praksu izvan škola, svoje će obaveze dogovarati izravno s poslodavcima, sukladno naputcima Kriznoga stožera i Vlade RH rekla je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu Međimurske županije Blaženka Novak te je napomenula da će školske sportske dvorane ovog vikenda biti još otvorene za unaprijed dogovorene treninge, ali će od ponedjeljka, biti privremeno odgođeno i čemu će se korisnici izravno dogovoriti s ravnateljima škola.

UPUTSTVA DOMA ZDRAVLJA ČAKOVEC:

PREVENCIJA VIRUSNIH INFEKCIJA

Izbjegavanje zatvorenih prostora sa puno ljudi.

Izbjegavanje bolesnih ljudi.

Često pranje ruku sa sapunom i toplom vodom.

Redovito provjetravanje životnih prostora.

Zaštita usta tijekom kihanja i kašljanja, koristiti maramice ili unutarnju stranu lakta, ne dlan.

Uzimati veću količinu tekućine.

SAVJETI PACIJENTIMA U VRIJEME VIRUSNIH INFEKCIJA:

Starijim pacijentima i pacijentima sa kroničnim bolestima ne savjetuje se dolazak u čekaonicu radi bolesti koje nisu hitne, izbjegavati zatvoreni prostor sa puno ljudi.
Pacijentima koji trebaju uputnice preporuča se da se naruče na pregled kako ne bi previše vremena provodili u čekaonici.

Za stalnu terapiju koristite telefone, mailove, aparate za naručivanje terapije. Ukoliko imate grlobolju, curenje iz nosa i kašalj bez temperature nemojte dolaziti u ambulantu, nazovite telefonom i liječite simptome kod kuće.

Kad niste sigurni što učiniti, nazovite ordinaciju za savjet. Imajte na umu da boravkom u čekaonici povećavate mogućnost da se zarazite drugim virusnim bolestima. Kod povišene temperature bez drugih težih simptoma, savjetuje se snižavati temperaturu kod kuće uz dovoljan unos tekućine i mirovanje prvih 2 dana bolesti te se javiti nadležnom liječniku telefonom ili mailom radi regulacije bolovanja, ukoliko temperatura potraje duže od tri dana i ukoliko je praćena poremećenim općim stanjem obavezno se javiti na pregled.

Popis bolesti i stanja kod kojih nije potreban pregled u dežurnoj ambulanti:

  • propisivanje kronične (stalne) terapije
  • kronični bolovi u koljenima, kukovima, kralježnici i sl.
  • osip i kožne promjene koje traju duže od 7 dana
  • kašalj, curenje iz nosa i grlobolja bez povišene temperature
  • sve bakterijske infekcije radi kojih ste pregledani kod svog liječnika i propisan vam je antibiotik, a dobrog ste općeg stanja
  • temperatura koja traje manje od 2 dana bez smetnji disanja ili drugog poremećenog općeg stanja

Savjet pedijatrice

Dr. Murković-Hunjadi Ana Marija, spec. pedijatrije:

Više od 90 posto akutnih oboljenja kod djecu su virusne respiratorne infekcije koje prolaze na simptomatsku terapiju. Djetetu treba osigurati dovoljno tekućine i snižavati povišenu tjelesnu temperaturu lijekovima danim u pravilnoj i dovoljnoj dozi. Ne treba se bojati povišene tjelesne temperature i kašlja kod djeteta jer su oni naš obrambeni mehanizam i signal u borbi protiv mikroorganizama. Najvažnije je pratiti djetetovo opće stanje i nuditi djetetu dovoljno tekućine.

Ukoliko nakon 2 do 3 dana bolesti na simptomatsku terapiju ne dolazi do poboljšanja potrebno je javiti se svojem liječniku koji dijete nabolje poznaje i koji će napraviti potrebu obradu.

Upravo zbog svega navedenog te zbog sadašnjih prijetećih epidemioloških situacija moli se javljati se/doći na pregled u dežurnu ambulantu samo ukoliko u djeteta primjećujete zabrinjavajuće simptome bolesti:

  • Loše opće stanje djeteta
  • Pospano, klonulo dijete
  • Vrlo uporne temperature praćene zimicom i tresavicom
  • Temperature praćene osipom
  • Otežano disanje kod djeteta
  • Dijete koje odbija tekućinu, koje slabije mokri, suhih je sluznica
  • Dijete koje uporno povraća i nije moguće nadoknaditi tekućinu
  • Povišena tjelesna temperatura kod novorođenčadi i male dojenačdi
  • Konvulzije/febrilne konvulzije
  • Jaka bol u trbuhu
  • Ozljede kod djeteta
  • Otrovanja kod djece

Mjere vezane za odgodu ili ograničavanje organiziranih skupova

  • Preporučuje se do daljnjega odgoditi sve skupove i organizirana okupljanja na kojima sudjeluje više od 1000 ljudi.
  • Svi organizatori okupljanja (većih i manjih) dužni su osigurati najviše higijenske standarde.
  • Osigurati punktove s dezinfekcijskim sredstvima.
  • Dati jasnu uputu sudionicima da se suzdrže ako imaju respiratornu bolest i/ili povišenu temperaturu (veću od 37.5 °C) da ne dolaze na manifestacije.
  • Prije početka manifestacije dobiti suglasnost županijskog stožera civilne zaštite i nadležnog Zavoda za javno zdravstvo da su ispunili prethodne propisane upute.
  • Svojim vlastoručnim potpisom i pečatom organizator manifestacije potvrđuje da je ispunio sve navedene propisane naputke Stožera civilne zaštite RH.

Temeljem odluke, bitno je istaknuti sljedeće upute:

Plakat za javne prostore

Upute za pranje ruku

Prevencija je ključna te molimo građane i poslodavce da se pridržavaju svih navedenih smjernica i uputa:

Niz uputa koje se svakodnevno ažuriraju i objavljuju na web stranicama pratite na ovoj poveznici!

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje