Na radost najmlađih obnovljeno dječje igralište u Nedelišću
Općina Nedelišće nastavlja dokazivati svoju posvećenost najmlađim sugrađanima kroz kontinuirano unapređenje dječjih igrališta i stvaranje sigurnih, modernih i zabavnih prostora...
Međimurje je ugostilo 400 folkloraša iz osam hrvatskih ansambala, koji su svoje pravo nastupa izborili na županijskim smotrama te putem jednoga samostalnog pregledavanja.
Susret folkloraša odvija se u dvije kategorije – u Čakovcu je izveden koreografirani folklor, dok će se iduće subote, 27. listopada, u Sisku plesati izvorni folklor. Prvi dio 25. Susreta folkloraša prošao je u izrazito svečanom tonu jer Hrvatski sabor kulture, kao krovna organizacija kulturno-umjetničkog amaterizma u Hrvatskoj, ove godine obilježava 70 godina kontinuiranog rada.
Susret je otvorila zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, koja je zahvalila svim kulturnim amaterima s područja Međimurja na cjelogodišnjem radu i promociji svojih mjesta, ali i cijelog Međimurja:
– Naša mala zajednica i društvo, bogata ljudima velika srca, dala je značajan doprinos da Hrvatski sabor kulture doživi 70. rođendan. Svi vi koji njegujete kulturni amaterizam zaslužni ste za očuvanje naše kulturne baštine!
Prisutne su pozdravili i zamjenik gradonačelnika Grada Čakovca Zoran Vidović te Dejan Buvač, predsjednik Zajednice HKUU Međimurske županije, ujedno i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture.
Međimursku županiju predstavljala je KUU “Seljačka sloga” iz Nedelišća pod ravnanjem voditelja Hrvoja Horvata. Koreografijom Ivane Hajdinjak i uz glazbenu obradu Miroslava Novaka, folkloraši Nedelišća pokazali su bogatstvo folklora, nošnji i narodnih običaja naše županije, uz ples i pjesme “Igrajte nam japa” i “Naj se dekle prebudiju, naj se dečki veseliju”.
Nakon svih nastupa, tročlano stručno povjerenstvo (Ivica Ivanković, Tomislav Habulin i Katarina Bušić) održalo je okrugli stol sa sudionicima i proglasilo najuspješnije. Priznanja im je uručila zamjenica župana Sandra Herman. Prvu nagradu osvojio je Folklorni ansambl „Matija Gubec“ iz Karlovca, a drugu Folklorni ansambl „Turopolje“ iz Velike Gorice. Treća nagrada otišla je u ruke Hrvatskoga kulturno-umjetničkog društva „Valpovo 1905“.
Harfa je jedan od onih instrumenata koji stoljećima zadivljuje kako laike, tako i profesionalne glazbenike. Riječ je o jednom od najstarijih instrumenata u povijesti, a opet danas harfisti nisu tako mnogobrojni u usporedbi s drugim glazbenicima. S početkom ove školske godine i Glazbena škola u Varaždinu može s ponosom istaknuti da ima dvije učenice, polaznice prvog razreda osnovne glazbene škole koje su, uz velik broj instrumenata koji se podučavaju u varaždinskoj Glazbenoj školi, upravo odabrale harfu.
U klasi nastavnice Veronike Čiković, talentirane mlade glazbenice i pedagoginje, koja uz redoviti pedagoški rad muzicira i u nekoliko uspješnih komornih sastava te u renomiranim orkestrima, od ove će godine stasati prva harfistička klasa u Glazbenoj školi u Varaždinu.
-U Hrvatskoj se sviranje harfe podučava u tek nekoliko glazbenih škola. I dok je u slučaju orgulja škola bila predvodnica prije 30 godina, sada smo sretni da se pridružujemo institucijama koje pružaju sustavno glazbeno obrazovanje ovog instrumenta. Harfa je izuzetno popularan instrument u državama kao što su Francuska, Irska, Slovenija, a ja vjerujem da će i u Varaždinu uskoro biti izuzetno popularna prije svega zbog prekrasnog zvuka i literature. I sami smo se više puta našli u situaciji da je u izvedbi nekog djela bio potreban angažman harfista prilikom pripreme nekog velikog projekta, a s obzirom na stvarno mali broj harfista u Hrvatskoj, ponekad se stvarno nađete pred izazovom oko angažmana glazbenika koji će svirati upravo ovaj instrument. Stoga me još više veseli što smo ove godine konačno dobili priliku da upišemo prvu klasu harfista, one najmlađe u prvi razred osnovne, u našoj Glazbenoj školi i vjerujem kako će sa svakom novom godinom interes za ovim instrumentom samo rasti – zaključio je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.
Prvog dana festivala na rasporedu je druženje i kratki kviz s Moranom Zibar i najgledaniji talijanski film u proteklih 40 godina.
Sokolski je dom na neki način stvorio društveni i kulturni život Murskog Središća, a danas, gotovo stoljeće nakon njegove gradnje postat će i domom Prvog filmskog festivala koji nosi ime po Ivi Šubiću, kojem je zasigurno prvo upoznavanje sa svijetom filma bio upravo Sokolski dom.
Iako Sokolski dom ima i ljetno kino, zbog vremenskih uvjeta otvorenje se seli tamo gdje je priča s filmom u Murskom Središću i započela, u njegovoj unutrašnjosti. Prvog dana uz redatelja Igora Mirkovića gošća je Morana Zibar, a gledatelje nakon kratkog kviza očekuje i najgledaniji talijanski film u posljednjih 40 godina – Uvijek postoji sutra.
Ulaz je slobodan i sve što morate ponijeti je dobra volja i ljubav prema filmskoj umjetnosti. Cijeli raspored donosimo u nastavku.