Povežite se s nama

Kultura

Sve o varaždinskom Kazališnom studiju mladih: igraju se, zajedno rastu i predstavama propitkuju stanje u društvu

Objavljeno:

- dana

Već deset godina, koliko djeluje i obogaćuje kulturni život Varaždina, svi osnovnoškolci, srednjoškolci i studenti imaju priliku pohađati Kazališni studio mladih.

Na ideju o pokretanju mjesta gdje će polaznici kroz igru i atraktivne oblike grupnoga i individualnoga dramskog rada razvijati verbalno izražavanje, maštu, opažanje, osjetilnost i izražajnost, kao i smisao za stvaralačko zajedništvo i timski rad, došla je sadašnja intendantica Hrvatskoga narodnoga kazališta u Varaždinu Jasna Jakovljević, a projekt je pokrenuo Vladimir Krušić, sadašnji voditelj Studija.

Doprinos kulturi

Prije nego što je prihvatio ovu ulogu, Krušić je vodio Učilište Zagrebačkoga kazališta mladih.

– Još sam tada prepoznao priliku da u gradu mladosti i kulture pokrenemo Kazališni studio mladih kao edukacijsku aktivnost Kazališta. Danas ga pohađa oko 70 članova, a pamtili smo i veći priljev novih polaznika. Primjerice, prvih smo godina upisivali i po 150 djece, međutim, tadašnja gospodarska kriza napravila je svoje – objasnio je Krušić.

Posebnu zadaću Studija vidi u doprinosu suvremenoj urbanoj kulturi mladih Varaždina i Varaždinske županije. A da bi se to ostvarilo, potreban je stručni voditeljski tim s educiranim dramskim pedagozima, odnosno odgojiteljicom Anom Krčar-Velimirović te učiteljicama Robertom Barat i Renatom Eldan, koje rade s mlađim dječjim skupinama.
Tinejdžere, studente i odrasle vode kazališni profesionalci: redateljica Ksenija Krčar, glumica Gordana Slivka i voditelj Krušić.

Članica sam Studija već sedam godina i priznajem da mi sa svakom predstavom trema još više raste. ‘Središnji dnevnik’ napravili smo kako bismo iskritizirali cijeli sustav naše države i, usprkos tremi, baš mi je sjeo. Stoga ću se ovog ljeta okušati u prijemnom ispitu iz glume u Osijeku.
Una Gregurina

Glumica Gordana Slivka, čiji je kazališni put počeo tako što je još u gimnazijskim danima odlazila u Gradsko dramsko kazalište „Gavella“ i HNK u Zagrebu, neizmjerno je ponosna na svih devetero polaznika njezine grupe, posebno zato što je kroz svaku predstavu vidljiv njihov napredak. Dosad su napravili predstave o Adrianu Moleu i Anne Frank, a kao tema poslužila im je i knjiga „Mi djeca s kolodvora ZOO“.

Tek sam se ove godine prijavila u Studio, a već sam dobila ulogu gradonačelnice i novinarke u ‘Središnjem dnevniku’. Nikad nisam imala problema s pamćenjem teksta jer sam još u osnovnoj školi dosta nastupala. Gluma mi se zasad sviđa kao hobi i ne vidim razlog zašto da ne nastavim s tim.”
Andreja Ivačić

– U Kazališni studio mladih uključila sam se dvije godine nakon što je počeo s radom, a sadašnji su polaznici pohađali peti razred osnovne škole. Igrali smo se, zabavljali, radili i zajedno rasli. Neki su danas već i maturirali ili su na korak do mature. Kako vrijeme prolazi, predstave su nam sve složenije i više su njihove, u smislu da opisuju svijet točno onako kako ga doživljavaju. To je posebno vidljivo u posljednjoj koju smo napravili, a zove se „Središnji dnevnik“ – navela je Slivka.

„Središnji dnevnik“ je, objašnjava, više politički angažiran, a prikazuje, kako i sam naziv govori, središnji dnevnik zemlje nazvane „Lopovija“.

– Prošli smo kroz Domovinski rat, obnovu i izgradnju… Našu zemlju volimo i dalje, ali događa se jedna ružna stvar, a ta je da mladi odlaze u inozemstvo. O njima govore sva ministarstva, Vlada, premijer i predsjednica, međutim, svjedoci smo već trećeg vala odlazaka.

A najstrašnije je što svi govore o tome, a mladi odlaze šutke – pojasnila je Slivka, istaknuvši da je kazalište vrh kulture, koji bi sve dobro i loše u društvu morao prikazati na pozornici.

Danas je rijetkost, kaže, to što su polaznici vrlo skloni kazalištu. Također, oni čitaju knjige, razmišljaju i vole provoditi slobodno vrijeme spremajući se za nastup, naspram većini njihovih vršnjaka koji u to vrijeme sjede u kafićima.

Mnogi su joj čak priznali da se pomoću naučenih glumačkih tehnika mnogo lakše sjete gradiva kod usmenog odgovaranja te da im se poboljšala koncentracija. Više ih ne hvata trema pred ispit te ga s lakoćom svladavaju. Stoga se slaže s tim da bi uloga kazališta u odgoju trebala biti mnogo veća.

Prednosti

– Dramski pedagozi dosta vremena ulažu u rad s djecom. U vrtićima rade odgojiteljice sa završenim dramskim predmetom na fakultetu koje mališane vode na predstave, gdje im se pokazuju pozornica, velika svjetla i slično. Svi oni možda neće završiti kao glumci, ton-majstori ili režiseri, ali će svakako biti kazališna publika. Primjerice, moji polaznici su mi još na samom početku rada priznali da su gledali „Big Brother“, a sada su toliko napredovali da ne samo da gledaju filmove već i to kako netko glumi. Čitaju i romane te im je lakše savladati lektiru – objasnila je Slivka brojne prednosti uključenosti u kazalište.

Kako ove godine Kazališni studio mladih slavi desetu obljetnicu rada, s proslavom će pričekati do nove školske godine, odnosno početka listopada.

Iako radeći predstave ne razmišljaju o tome kako će javnost reagirati, iz dosadašnjeg rada Studija i broja upisane djece zaključuje se da ih i nadalje očekuje još mnogo uspješnica popraćenih odličnom javnom potvrdom.

Nove glumačke snage

U proteklih deset godina djelovanja Kazališnog studija mladih desetak je darovitih članova nastavilo kazališno obrazovanje, posebice studij glume na hrvatskim dramskim akademijama. Među njima su već završeni mladi profesionalci, braća Filip i Nikša Eldan te Sara Ipša, a završavaju studij ili još studiraju Hana Kunić, Tena Torjanac, Jurica Marčec, Karlo Bernik, Ana Marija Brđanović i Jura Ruža.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje