Povežite se s nama

Kultura

Sve što ste željeli znati o Burgu Paka možete naučiti iz nove monografije Marine Šimek

Objavljeno:

- dana

U maloj dvorani Kulturnog centra “Ivan Rabuzin” u Novom Marofu 22. ožujka je u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Novi Marof predstavljena knjiga Marine Šimek „Burg Paka“.

Riječ je o monografiji koja obuhvaća istraživanja Burga Paka provođena u zadnjih dvadesetak godina.

Knjigu je predstavio Drago Miletić, nagrađivani konzervator, diplomirani povjesničar umjetnosti i arheolog, stručnjak koji se bavio istraživanjima i zaštitom mnogih naših srednjovjekovnih objekata, osobito burgova. Autor je, između ostalih, i kapitalnog djela Plemićki gradovi kontinentalne Hrvatske te zapažene knjige Medvedgrad na oltaru domovine.

Gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač izrazio je zadovoljstvo što na području Grada postoje ovakve utvrde.

– Veseli me što možemo sudjelovati u stvaranju kvalitetnih sadržaja o ovakvoj vrijednoj kulturnoj i povijesnoj baštini koja svakim danom privlači sve veći broj posjetitelja i doprinosi ukupnom turističkom razvoju Novog Marofa te njegovom pozicioniranju na turističkoj karti Varaždinske županije, ali i Hrvatske – poručio je gradonačelnik Jenkač.

Voditeljica ureda gradske Turističke zajednice Renata Horvatić naglasila je kako je Burg Paka od iznimnog značaja za čitav njihov kraj.

– Ovakve monografije uvijek su dobre podloge za razvoj novih turističkih priča i proizvoda, a otkako je Paka proglašena kulturnim dobrom izaziva velik interes. Već dugi niz godina nastojimo promovirati ovu utvrdu kao važan dio turističke ponude našeg grada i uklopiti ju u svoje manifestacije pa mi je drago što je ona prepoznata i što živi tijekom cijele godine – rekla je Horvatić.

Ivana Kušek Perši, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Novi Marof naglasila je kako je ovo tek drugo po redu predstavljanje monografije zbog čega im je izuzetno drago što je to bilo upravo u njihovom Kulturnom centru.

– Pučko otvoreno učilište veliku važnost pridaje kulturi i kulturnoj baštini zbog čega nam je važno svako predstavljanje knjige, a posebno ove koja se tiče dostupnog sadržaja i kulturne i povijesne baštine našeg kraja. Drago nam je što smo bili domaćini jednom od prvih predstavljanja ove monografije koja je važna za kulturnu promociju našeg grada – rekla je Kušek Perši.

Srednjovjekovna bezimena utvrda nazvana je Paka prema području na kojem je podignuta. Nalazi se u brdovitim predjelima zapadnog Kalnika jugoistočno od Novog Marofa. Nakon otkrića 2001. godine Arheološki odjel Gradskog muzeja Varaždin proveo je devet sezona istraživanja, konzervacije arhitekture i prezentacije lokaliteta.

Burg je podignut polovicom 13. stoljeća, a oko 200 godina kasnije nakon velikog požara on više nije u funkciji te započinje njegovo propadanje. Sa željom da se pruži što potpunija slika nekada moćnog obrambenog objekta, u knjizi se multidisciplinarnim pristupom osvjetljavaju različite teme; okoliš, flora i fauna, toponimija, povijesni podaci, istraživanja, pokretni nalazi, osobitosti arhitekture, oprema, život i prehrana posade. Poseban dodatak monografiji je Katalog burgova istovremenih s Pakom koji donosi najvažnije podatke o 19 sličnih utvrda kontinentalne Hrvatske.

Paka je istraživana u sklopu Projekta PAKA od 2001. do 2008. godine, a 2009. godine provedeni su radovi vezani uz prezentaciju lokaliteta. Prema kraju u kojem je izgrađena, utvrda je početkom istraživanja nazvana Paka. U radu se analiziraju geomorfološke osobitosti krajolika i karakteristike otkrivene arhitekture te se predstavljaju neki od pronađenih sitnih predmeta. Paka je u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske prva arheološki istražena, konzervirana i prezentirana kasnosrednjovjekovna utvrda, izuzev Medvedgrada koji ima jedan posve drugi značaj.

Tiskanje knjige pomogli su Grad Novi Marof, gradska Turistička zajednica, Varaždinska županija, FINA, Turistička zajednica Varaždinske županije te tvrtke Kolar d.o.o i SPP d.o.o.

Uz brojne građane i goste, predstavljanju monografije prisustvovali su i autorica Marina Šimek sa suradnicima i ravnatelj Državnog arhiva u Varaždinu Damir Hrelja.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje