Povežite se s nama

U fokusu

Sve više krađa na Biškupečkom groblju: “Moj aranžman je prašnjav, nosim ga doma na tuširanje”

Objavljeno:

- dana

NEVJEROJATNA OBJAŠNJENJA

Na Biškupečkom groblju je sve više slučajeva krađa, a nestaju čak i nadgrobni kipići.

– U posljednje vrijeme je na groblju u Biškupcu učestala nakaradna praksa da se krade sve, od cvijeća, vaza i aranžmana, pa do nadgrobnih kipića. Iako se groblje navečer zaključava, to nije dostatno. Predlažem da gradske službe zajedno s Parkovima razmotre i uvođenje video-nadzora – zatražio je vijećnika HSLS-a Miodrag Pap na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća.

Iz Parkova su potvrdili da je broj krađa u porastu, ne samo u Varaždinu, nego u cijeloj Hrvatskoj. Međutim, protiv toga se nije nimalo lako boriti.

– Groblje je specifično mjesto i, kad čovjek i uzme nešto s groba, krajnje je neumjesno pitati zašto je to uzeo, jer ne znamo je li to njegovo grobno mjesto ili nekoga iz obitelji. Kada čuvari na izlazu primijete neku nelogičnost, uljudno zamole za objašnjenje, pa se dogodila situacija kada je gospođa iznosila umjetni aranžman. Javila se čuvaru i rekla: „Ovo je moj aranžman, samo je prašnjav pa ga nosim doma da ga istuširam. Vratit ću ga natrag“ – ilustrirali su iz Parkova problem.

Uskoro video-nadzor?

Građani im se najčešće žale na krađe lampaša, no ima i slučajeva krađe aranžmana ili cvijeća.

– Svjesni smo problema, ali nemamo ovlasti kojima bi mogli krađu detektirati i sankcionirati, zato postoje druge institucije kojima se krađa prijavljuje. Parkovi poduzimaju sve što je u njihovoj moći, u smislu nadzora i čuvarske službe na groblju, što uvelike onemogućava bilo kakve krađe na groblju. Molimo građane da uvaže naše isprike ako im se dogodila krađa, trudimo se da ih ne bude i apeliramo na sve da poštuju naše umrle i njihove grobove – apelirali su iz Parkova.

Ističu da je uvođenje video-nadzora na ulazima u Biškupečko groblje hvale vrijedan prijedlog, pa će razmotriti mogućnosti njegove ugradnje.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje