Povežite se s nama

Život i društvo

Svečanom sjednicom i dodjelom općinskih priznanja obilježen Dan Općine Mali Bukovec

Objavljeno:

- dana

U Društvenom domu Sveti Petar, uz prisustvo brojnih uzvanika i gostiju, u subotu je, 4. svibnja, održana svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Mali Bukovec.

Svečanost je otvorio predsjednik Općinskog vijeća Zlatko Golec koji je pozdravio sve prisutne te im zaželio srdačnu dobrodošlicu.

U svom se govoru osvrnuo na važnost dana svetog Florijana, zaštitnika ove Općine. Kazao je kako mu je želja da druženje, uvažavanje drugih i lijepe riječi budu važnije od brzog, materijalnog života te da svi moraju biti ponosni na svoju općinu, zahvalivši svima onima koji su u prošlosti doprinijeli njezinu stvaranju. Dodao je da im je dužnost sačuvati je i razvijati za buduće naraštaje, za opće dobro svih njezinih žitelja, bez obzira na političke opredijeljenosti.

Općina Mali Bukovec, ističe Golec, svih je ovih godina poslovala pozitivno, s relativno malim proračunom, ali ipak konstantno povećavajući prihode, a vodstvo je uspijevalo obilato koristiti EU i nacionalne fondove te investirati u velike projekte, podižući na taj način standard Općine, s naglaskom na ulaganja u mlade.

– Danas, kada Općina slavi 31 godinu svoga postojanja i kada je svjesna svoje zrelosti, ljepote i pitomosti, mogu reći da sam ponosan na tri desetljeća njenog postojanja. To je bilo razdoblje u kojem smo razvoj vodili vrlo usmjereno i odlučno, činili to na promišljen i razuman način, za dobrobit i razvoj svakog mjesta i boljitak svih žitelja naše općine. Sada je pred nama veliki zadatak, a to je sačuvati život na selu, pretvoriti san naših očeva u zbilju, zaustaviti trend iseljavanja u okolne gradove i pretvoriti ga u obrnuti smjer, povratak iz grada u selo – poručio je predsjednik Vijeća.

Istaknuo je kako Općina ima jasnu viziju za godine koje dolaze te da glavna preokupacija mora biti ono po čemu će Općina biti poznata i što će trajno ostaviti mlađim naraštajima.

– Zato trebamo iskoristiti prirodna bogatstva i ljepote našega krajolika. Prije svega mislim na proizvodnju električne i toplinske energije preko geotermalne i solarne elektrane, turističko-rekreativne sadržaje i još dosta toga, no treba biti strpljiv, skroman, ali marljiv i uporan, radišan, onako kako smo naučeni i doći ćemo do prijeko potrebnih sredstava za realizaciju naših ideja – kazao je Golec pa zahvalio županu Anđelku Stričaku na podršci projektu geotermalne elektrane koji će se višestruko isplatiti i Općini Mali Bukovec i Varaždinskoj županiji.

Zahvalio je potom i svim kolegicama i kolegama iz Općinskog vijeća koje je od lani održalo osam sjednica i sve odluke donijelo jednoglasno, ali i načelniku te svima ostalima koji su doprinosili tome da općina Mali Bukovec bude mjesto ugodnog življenja, čestitajući im svima Dan Općine.

Osvrt na proteklu godinu

Prigodnim riječima prisutnima se potom uz pozdrave i čestitke povodom Dana Općine obratio općinski načelnik Darko Marković. Na početku svoga govora osvrnuo se na proteklu godinu, rekavši kako je 2023. bila još jedna uspješna godina u kojoj se ulagalo u uređenje Općine, a ponajviše u buduće investicijske projekte za koje se nada da će život i rad mještana učiniti kvalitetnijim i lakšim. Spomenuo je potom neke od značajnijih realiziranih projekata, sufinanciranih EU i državnim novcem.

– Upravo ćemo ovih dana ishoditi Uporabnu dozvolu za Društveni dom Županec, čija je dogradnja i rekonstrukcija započeta i dovršena krajem 2023. godine, a radi se o projektu vrijednom 141.000 eura. Nadalje, u protekloj godini realizirana je modernizacija nerazvrstanih cesta u Malom Bukovcu i Župancu u vrijednosti od 37.000 eura, za koju je najveći dio financijskih sredstava osiguralo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU – rekao je načelnik Marković i dodao da su se, osim ove investicije, redovito održavale i ostale nerazvrstane ceste i javne površine na području Općine.

– U centru naselja Sveti Petar smo u potpunosti zamijenili javnu rasvjetu s novom LED rasvjetom te smo kroz cijeli centar investirali u DTK infrastrukturu radi lakšeg polaganja budućih optičkih komunikacijskih kabela. Bio je to dio jednog većeg projekta kojim je ŽUC Varaždinske županije izgradio novi rotor u centru naselja, u potpunosti uredio dodatno križanje prema Kalničkoj ulici te izgradio nogostupe kroz cijeli centar. Osim centra, u Svetom Petru smo djelomično rekonstruirali i ostatak javne rasvjete kroz tri ulice: Harambašinu, Jalšićevu i Vinogradsku. Svo to ulaganje vrijednosti je nešto više 60.000 eura – kazao je Marković.

Dodao je da je u tim ulicama također započela zamjena starih drvenih stupova novima, kao priprema za rekonstrukciju distribucijske mreže kompletnog naselja i izgradnju nove trafostanice za cijelo naselje.

– U Malom Bukovcu postavljena je nova javna rasvjeta na Trgu sv. Katarine u vrijednosti od 11 tisuća eura, dok se u Novom Selu Podravskom adaptirao i uređivao Društveni dom. Također, dobivenim sredstvima iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade i vlastitim sredstvima Općina je nabavila nova igrala za igralište Dječjeg vrtića „Krijesnica” te smo izgradili novu modernu ogradu oko Vrtića – istaknuo je.

Nadalje, govori, izrađena je projektna dokumentacija i ishođena pravomoćna Građevinska

dozvola za Rekonstrukciju nerazvrstane ceste NC001 u Malom Bukovcu, a vrijednost projekta iznosi nešto manje od milijun i pol eura.

– Uz to, uspjeli smo izraditi projektnu dokumentaciju i ishoditi pravomoćnu Građevinsku dozvolu za potpunu Rekonstrukciju općinske zgrade te ćemo u narednom razdoblju pomno pratiti natječaje na koje bismo mogli prijaviti jednu ovakvu sveobuhvatnu modernizaciju naše centralne javne zgrade – kazao je načelnik i zatim istaknuo projekte i demografske mjere koje Općina provodi za mlade, od onih najmlađih, do mladih obitelji koji kupuju nekretninu, ali i one koje se tiču brige o umirovljenicima.

Pritom kao najvažnije ističe 100.000 eura dobivenih iz NPOO-a za adaptaciju Dječjeg vrtića „Krijesnica” i osiguravanje novih prostora za najmlađe. U proteklih godinu dana, dodaje, nije se zaboravilo ni na socijalno ugrožene stanovnike, a nije se ni propustila prilika za sudjelovanje na brojnim nacionalnim i EU natječajima, stoga su pokrenute izrade brojnih projekata, strategija i dozvola, od kojih kao najvažnije ističe ishođenje pravomoćne Građevinske dozvole za izgradnju Vatrogasnog centra i Društvenog doma Mali Bukovec.

– I na kraju, svakako moramo spomenuti da je glavnina financijskih sredstava u protekloj godini uložena u naš najveći projekt, a to je tvrtka Bukotermal d.o.o. Naime, u 2023. godini ista je od strane Općine Mali Bukovec dokapitalizirana s iznosom od 291.000 eura iz vlastitih proračunskih sredstava. O projektu je gotovo sve već rečeno, no svakako moramo spomenuti da su unatrag godinu dana ispunjene sve obaveze tvrtke oko istraživanja te je trenutno u Ministarstvu gospodarstva na čitanju i provjeri od strane oformljenog Povjerenstva Projekt razrade eksploatacije eksploatacijskog polja Lunjkovec-Kutnjak. Nakon uspješne i pozitivne ocjene ovog projekta, krenut će se sa prvim koracima prema projektiranju geotermalne elektrane – kazao je Marković i pritom zahvalio i čestitao direktoru Bukotermala Alenu Požgaju, županu Anđelku Stričaku i svima koji su radili i još uvijek rade na ovom projektu koji će imati nemjerljiv značaj za općinu, ali i cijelu županiju.

Napomenuo je da ovakav primjer suradnje i investicija u energetiku od strane Županije i Općine ne postoji nigdje drugdje te da se pažljivo i temeljito idemo prema zacrtanom cilju. Pohvalio je tim zaposlenih u Općini, ali i zahvalio te čestitao svim mještankama i mještanima Dan Općine, kao i vatrogascima Dan svetog Florijana.

Riječ gostiju

Neki od uzvanika zbog ranije preuzetih obaveza nisu mogli prisustvovati svečanoj sjednici, ali su zato uputili audio čestitke, a jednu od njih uputio je predsjednik HSU-a Veselko Gabričević.

Hrvatska Pošta d.d. i ove godine sponzorstvom prati sva kulturna događanja organizirana u sklopu proslave Dana Općine Mali Bukovec, pa se prisutnima s nekoliko prigodnih riječi obratio član Uprave Hrvatske pošte Siniša Šukunda.

Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika obratio se načelnik Općine Veliki Bukovec Franjo Vrbanić koji je istaknuo kako je uvijek ugodno na Florijanovo biti u Općini Mali Bukovec, gdje se već osjeća i kao domaćin zbog zaista velike suradnje i mnogo zajedničkih projekata.

– Imamo puno zajedničkih projekata poput dječjeg vrtića, imamo i zajedničku školu koju pratimo kroz cijeli rad, a tu su i projekti koju obuhvaćaju i jednu i drugu općinu. Imamo jako dobru suradnju s cijelom Upravom, pogotovo s načelnikom Markovićem i Općinskim vijećem – rekao je Vrbanić pa svim žiteljima čestitao Dan općine Mali Bukovec, kao i vatrogascima njihov dan, blagdan svetog Florijana.

Uime Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića te Varaždinske županije, prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i varaždinski župan Anđelko Stričak, čestitajući ujedno načelniku Markoviću i njegovom timu na svim rezultatima.

– Uvijek volim naglasiti da postoje općine velike duhom i velike idejama. A kada jedna mala općina, i po površini i po broju stanovnika i po financijskim sredstvima, kreće u izgradnju jedne geotermalne elektrane, e to je veliki duh i velika ideja. Cijeli vaš proračun nije dovoljan da se izbuši pola jedne bušotine, a treba ih pet. Jedna bušotina košta pet milijuna eura, znači „samo” još 25 milijuna eura treba da se izbuše bušotine da bi se mogla ta elektrana, koja opet košta oko 60-80 milijuna eura, izgraditi i staviti u pogon. To su te velike ideje i veliki duh, zaista trebaš biti hrabar da kreneš u tom smjeru – konstatirao je župan i izaslanik premijera, pa nastavio:

– Kada dođete na ovo područje, vjerujem da svi primjećujemo kako su sva polja, sve oranice obrađene. To nam najbolje govori o tome da su ovdje zaista vrijedni ljudi. Općina je poznata po cvjećarskoj proizvodnji, ratarskoj, a isto tako po povrtlarskoj. Od prošle svečane sjednice do danas, na europskoj razini smo zaštitili još jedan poljoprivredno-prehrambeni proizvod, to je ludbreški hren koji se, između ostalog, proizvodi u ovome kraju – rekao je Stričak.

Podsjetio je potom i na manifestaciju Rikićevo proljeće, održanu prije dva mjeseca u Novom Selu Podravskom, koja se održava u spomen ili kao podsjetnik na nezaboravne Gruntovčane i koja serija nas uvijek iznova nasmije i razveseli.

– Ono što je zanimljivo, i što kao Županija planiramo podržati, to je da se Novo Selo Podravsko proglasi Hrvatskim Selom Ruža. Najveća proizvodnja ruža je u tom mjestu. Mi smo već odradili određene korake, zadužio sam vodstvo Srednje poljoprivredne škole u Vinici da vas kontaktira i da vidimo na koji način da to odradimo, da damo tom lijepom kraju još jednu dodatnu notu, manifestaciju – poručio je Stričak i potom nabrojao sve velike projekte Varaždinske županije, realizirane od prošle godine do danas, od kojih ih se najviše odnosilo na zdravstvo i obrazovanje.

Laureatima dodijeljena javna priznanja

Kao što to obično biva, svečana sjednica bila je prigoda da se istaknutim pojedincima i društvima, odnosno obrtima, uruče javna priznanja Općine Mali Bukovec.

Tako su Priznanja Općine Mali Bukovec za postignute rezultate na svjetskom prvenstvu u Liverpoolu u mažoretu i za promociju Općine Mali Bukovec uručena Marti Kovaček, Larisi Kovaček i Teni Herega, članicama Ludbreških mažoretkinja.

Priznanja Općine Mali Bukovec za postignute rezultate na međunarodnom plesnom natjecanju u Pragu i Bratislavi te za promociju Općine Mali Bukovec dodijeljena su Pauli Kovaček, Karli Hladnić i Katji Blatarić, članicama KUD-a „Anka Ošpuh”.

Dodajmo da su u zabavnom dijelu programa nastupili Kvintet „Garestin Brass“ i Mali čuvari baštine Osnovne škole Veliki Bukovec.

Život i društvo

Agresivni i gladni stršljeni vrlo su aktivni ljeti te su opasni jer mogu ubosti više puta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija/Pixabay

Agresivni i gladni stršljeni postali su prava prijetnja stanovnicima Slavonije.

I na našem je području bilo problema s ovim životinjama. Podsjetimo, u srpnju 2022. godine u Gornjoj Voći muškarca je napao roj stršljenova te je preminuo.

>> Gornja Voća: 58-godišnjaka izbo roj stršljenova te je preminuo!

Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije objavio je nekoliko savjeta kako se nositi sa stršljenima.

Stršljeni i ose pripadaju porodici osa (Vespidae). To su srednje veliki do veliki opnokrilci, obično crne i žute boje. Leglicom, koja je preobražena u žalac, ubadaju plijen, ali i ljude. Neke vrste žive solitarno, dok većina živi u zajednici. Stršljeni grade gnijezda u šupljim stablima, dupljama drveća, pod strehom, krovovima, u potkrovlju zgrada ili ventilacijskim sustavima, a gnijezdo je promjera 35-60 cm.

Stršljeni su regulatori štetnih populacija kukaca, ali u voćnjacima mogu napraviti i značajne štete jer nagrizaju zrele slatke plodove (najčešće grožđe i kruške), a pored toga oštećuju koru mladog drveća (jasen, joha, breza, lipa, vrba, topola, hrast, divlji kesten, ariš) od kojeg uzimaju materijal za svoja gnijezda što može dovesti do sušenja stabala. Napadaju i pčele, a višestruki ubodi stršljena mogu biti smrtonosni za domaće životinje i za čovjeka jer mogu uzrokovati jake alergijske reakcije. Aktivni su danju i u sumrak, od kasnog proljeća do kraja jeseni.

Dosad su zabilježene 22 vrste stršljena (Vespa) širom svijeta. U Europi je najrašireniji europski stršljen – Vespa crabro, a trenutačno su prisutne još dvije vrste: orijentalni stršljen – Vespa orientalis i azijski žutonogi stršljen – Vespa velutina.

Savjeti

Do danas je opisano više od milijun vrsta kukaca, a samo manji broj vrsta uzrokuje alergijske reakcije kod ljudi. Uzrok tome su otrovi koji sadrže alergene, a izlučuju se ubodom u kožu ili sluznicu. Alergijske reakcije najčešće su uzrokovane ubodima opnokrilaca (osa, stršljena, bumbara i pčela).

Do uboda opnokrilaca uglavnom dolazi slučajno i to najčešće ljeti. Stršljeni mogu ubosti više puta jer ne ostavljaju žalčani aparat u koži žrtve. Ovi su kukci često agresivni, napadaju i kada nisu uznemireni, posebice u kasno ljeto i jesen. Otrov ose i stršljena sadrži kemijski aktivnije tvari pa su alergijske reakcije teže, osobito pri ubodu stršljena gdje je i količina otrova veća.

Na ubode opnokrilaca ljudi različito reagiraju. Reakcije mogu biti lokalne i sustavne (zahvaćen je cijeli organizam). Ubodi znaju biti vrlo nelagodni, no uglavnom su bezopasni i prvenstveno izazivaju samo blagu nadraženost s lokalnim reakcijama. Najčešće se na mjestu uboda, uz bol, javlja crvenilo i oteklina kože, svrbež ili osjećaj pečenja. Simptomi traju od nekoliko sati do nekoliko dana.

Alergijske reakcije javljaju se kod osjetljivijih osoba. Desetak minuta nakon uboda kod takvih se osoba javljaju sustavne (anafilaktičke) reakcije koje mogu biti blage (porast tjelesne temperature, crvenilo, svrbež, osip, mučnina i rinitis), umjerene (svrbež, astma, bol u trbuhu, povraćanje, proljev, promuklost, otekline, otežano disanje – početni znaci anafilaktičkog šoka) i teške (poteškoće s disanjem – edem pluća ili astma, smanjeni krvni tlak, tamnoplava boja kože i sluznica, inkontinencija stolice ili mokraće, gubitak svijesti – odnosno anafilaktički šok koji može završiti smrću – najčešće nakon uboda pčele, ose ili stršljena u područje glave ili vrata). Teške posljedice može imati i pojedinačni ubod opnokrilca u području usne šupljine zbog lokalnog nastanka otekline jezika i ždrijela što može izazvati gušenje. Većina smrtnih slučajeva javlja se pretežno zbog preosjetljivosti osobe, manji dio njih zbog mjesta uboda, a najmanji dio zbog količine ubrizganog otrova.

Općenito, u svrhu smanjenja rizika uboda potrebno je pridržavati se općih pravila ponašanja:

  • izbjegavati boravak u vrtovima i voćnjacima blizu cvijeća ili prezrelog voća
  • ne uznemiravati gore navedene opnokrilce, ne mahati rukama jer zbog toga mogu postati agresivniji
  • ne tresti stare grane s drveća jer ose i stršljeni često ondje imaju gnijezda
  • ako kukac sleti na ruku pažljivo je skinite povlačenjem papirnate maramice po ruci
  • ne hodati bosonog po travi – pčele rado borave u djetelini
  • izbjegavati nošenje preširoke odjeće u koju bi se kukci mogu zavući i postati agresivni; nositi odjeću koja pokriva što veći dio tijela
  • ne oblačiti odjeću jarkih boja; nositi svijetlu, glatku odjeću
  • ne nanositi na kožu intenzivne mirise; izbjegavati parfumirane sapune, šampone i dezodoranse
  • voćne sokove i slatke namirnice držati pokrivene (ose vole slatko, kiselo, ali i miris roštilja)
  • ako pijete iz otvorenih čaša u prirodi – pogledajte da se u njima slučajno ne nalazi opasni kukac
  • posudu sa smećem držati zatvorenu; održavati radna područja čistima; društvene ose uspijevaju na mjestima gdje ljudi odbacuju hranu
  • na vrata i prozore postaviti zaštitne mreže
  • prirodna alternativa sintetskim insekticidima/repelentima jesu eterična ulja lavande, eukaliptusa, bosiljka, metvice, limuna i citronele jer izrazito odbijaju kukce
  • ako dođe do napada nekoliko insekata, treba pobjeći od njih. (Pčele ispuštaju kemikaliju kada ubodu, što može privući druge pčele.); skloniti se u zatvoreni prostor
  • ako pčela uđe u vozilo, preporučljivo je polako zaustaviti automobil i otvoriti sve prozore da kukac izađe
  • osobe koje znaju da su alergične na ubode kukaca trebale bi sa sobom nositi lijekove.

Prva pomoć kod uboda (prema CDC-u) u slučaju uboda pčele, ose ili stršljena:

  • ostati s osobom kako bi bili sigurni da nema alergijske reakcije
  • oprati mjesto uboda sapunom i vodom
  • ukloniti žalac gazom
  • nikada ne stiskati žalac ili koristiti pincetu
  • na mjesto uboda staviti hladan oblog (led) kako bi se oteklina smanjila
  • ne češati ubod jer to može povećati oteklinu, svrbež i rizik od infekcije.

U cilju smanjenja rizika od uboda stršljena, stanovnicima naselja gdje su primijećeni preporučujemo da:

  • uklanjaju ostatke hrane iz okoliša i izbjegavaju konzumaciju hrane u vanjskom okolišu kako ne bi privlačili stršljene, ose, druge insekte i glodavce. Stršljene i ose posebno privlače slatke tekućine, ali i drugi prehrambeni proizvodi, a posebno je opasan ubod u ustima ili kada se insekt proguta prilikom jela.
  • angažiraju ovlaštene izvođače DDD mjera radi uklanjanja gnijezda stršljena pogotovo kada su vjerojatno locirana na području naseljenog mjesta. Za navedeno mogu zatražiti pomoć nadležnog komunalnog redarstva jedinice lokalne samouprave koji mogu predložiti ili angažirati ovlaštenog izvođača DDD mjera. Ne preporučuje se da uklanjanje gnijezda ili trovanje dezinficijensima provode needucirane i neovlaštene osobe zbog rizika od uboda te osobe i drugih u neposrednom okruženju, kao i rizika primjene dezinsekcijskih otrova.

Nastavite čitati

Život i društvo

Vijeće Trnovca Bartolovečkog odlukom o kreditnom zaduženju stalo iza projekta izgradnje novog vrtića

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Trnovec Bartolovečki stvorila je i posljednji preduvjet za početak izgradnje novog vrtića u Trnovcu koji će moći primiti oko 200 djece, a čijom će se izgradnjom omogućiti da svaka mlada obitelj ima osigurano mjesto u vrtiću za svoje najmlađe.

Naime, Općinsko je vijeće na posljednjoj sjednici većinom glasova prihvatilo zaduženje kako bi se osigurao potreban dodatni dio sredstva za izgradnju vrtića nakon što je s nacionalne razine već ranije osigurano sufinanciranje projekta u iznosu od 1.146.726 eura.

Podsjetimo, nakon što je Općina uspješno napravila i prijavila projekt, donijeta je odluka, odnosno prihvaćanje projekta „Izgradnja i opremanje matičnog dječjeg vrtića u Trnovcu Bartolovečkom” na natječaju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Projekt je uspješno prošao procjenu kvalitete Ministarstva znanosti i obrazovanja te ukupna bespovratna sredstva iznose 1.146.726 eura. Riječ je o najvećem kapitalnom projektu u općini, vrijednom oko 4,5 milijuna eura.

– Kako bi realizirali ovaj važan projekt za budućnost, na posljednjoj sjednici većina u Vijeću pokazala je razumijevanje i spremnost da se ovaj projekt realizira. Vijeće je donijelo odluku o nužnom kreditnom zaduženju kako bismo izgradili vrtić za naše najmlađe. Mi jednostavno moramo izgraditi vrtić, a postojeći objekt prema procjeni stručnjaka nemoguće je proširivati i uređivati. Izgradnja novog vrtića je nužnost – pojasnila je načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković, koja, osim što je zahvalila većini u Vijeću, na podršci za izgradnju vrtića zahvaljuje i mještanima.

Što se tiče same odluke, podržali su je vijećnici Narodne stranke – Reformisti, HDZ i HNS.

Dodajmo i da je na sjednici Općinskog vijeća većinom glasova prihvaćen rebalans ovogodišnjeg proračuna. Tim izmjenama omogućit će se nabava komunalne opreme, odnosno traktora i priključnih strojeva, za što je dio financijskih sredstava, u iznosu od 13.900 eura, osiguran preko Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva. Izmjenama proračuna osigurana su i sredstva za zbrinjavanje azbesta građanima s područja Općine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje