Povežite se s nama

U fokusu

Građani u šoku: građevinska dozvola skočila na 14.000 kuna!?

Objavljeno:

- dana

NEVJEROJATNO

– Znate li da izdavanje građevinske dozvole za kuću košta 14.000 kuna?

Još prije koji mjesec dozvolu si mogao dobiti za 800 kuna. Zbog čega odjednom tako visoka cijena, tko će uopće sada išta graditi? – požalio se čitatelj (podaci poznati redakciji) iz Varaždinske županije.

Traju izmjene, ali…

Doista, prema važećoj Uredbi o tarifi upravnih pristojbi, koja je na snazi od 1. veljače ove godine i kojom su propisani iznosi upravnih pristojbi (taksi) za izdavanje građevinskih dozvola, izdavanje građevinske dozvole za obiteljsku kuću koja prema toj Uredbi spada u građevine 4. skupine iznosi 800 kuna. No, prema izmijenjenom Zakonu o gradnji, koji je na snazi od 9. ožujka, ispada da je građevinska dozvola znatno skuplja.

Ako se pridržavaju naputka Ministarstva, oni koji izdaju građevinske dozvole krše Zakon, odnosno Uredbu

Problem je što spomenuti Zakon propisuje razvrstavanje građevina u samo tri skupine, dok su te iste građevine spomenutom Uredbom razvrstane u pet skupina. Znači, ako se gleda Zakon, obiteljska kuća sada je u 2. skupini, zajedno s velikim poslovnim i industrijskim objektima, višestambenim zgradama i neboderima, ali i vikendicama, a za tu 2. skupinu građevina, prema važećoj Uredbi, troškovi izdavanja građevinske dozvole ne smiju biti manji od 14.000 kuna.

Iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja potvrdili su nam da su u tijeku izmjene kojima bi se aktualna Uredba trebala uskladiti s izmijenjenim Zakonom.
– Nužno je što hitnije propisati upravne pristojbe za izdavanje građevinske i uporabne dozvole za građevine razvrstane u tri skupine – navode u Ministarstvu, koje je svojim područnim odjelima po županijama krajem ožujka uputilo naputak o naplati upravnih pristojbi za izdavanje građevinskih i uporabnih dozvola, a koji je objavljen i na internetskim stranicama Ministarstva.

– Do stupanja na snagu izmjena Uredbe, prilikom naplata upravnih pristojbi za izdavanje građevinske dozvole, kao i za izdavanje uporabne dozvole, potrebno je naplatiti samo opću pristojbu u iznosu od 20 kuna uz zahtjev i 50 kuna za sva rješenja za koja nije propisana posebna upravna pristojba – navode u Ministarstvu.

Brdo dokumentacije

Sada je potrebno obaviti pravi tehnički pregled i za obiteljsku kuću sa svim nadzornim inženjerima

No, umjesto da taj naputak razriješi sve nedoumice oko cijene građevinskih dozvola dok se Uredba i Zakon ne usklade, nastala je još veća zbrka. Ako se djelatnici lokalnih ureda za prostorno uređenje i graditeljstvo budu pridržavali naputka, mogli bi prekršiti Zakon, odnosno Uredbu koja je još uvijek na snazi!

S obzirom na sve, bilo bi najbolje da građevinsku dozvolu ne trebate, barem dok se ne usklade ova dva propisa koji reguliraju njezino izdavanje. No, ako ipak podnesete zahtjev za njezino izdavanje, mogli biste se susresti i s drugim “neugodnim” novostima.

Apsurd: Prema izmijenjenom Zakonu o gradnji potrebna je ista dokumentacija za vikendicu, kuću ili poslovni centar

Prema izmijenjenom Zakonu potrebna je ista dokumentacija za, primjerice, vikendicu, kuću i proizvodnu građevinu ili poslovni centar, s obzirom na to da su spomenute građevine – sada u istoj skupini.

Dok je prije za obiteljsku kuću bez posebnih uvjeta (osim priključaka na komunalnu infrastrukturu) trebalo uz zahtjev za građevinsku dozvolu dostaviti samo arhitektonski i građevinski projekt, sada je potrebno dostaviti još projekte elektroinstalacija i strojarskih instalacija, a tu je i pitanje “pravoga” tehničkog pregleda sa svim nadzornim inženjerima prije izdavanja uporabne dozvole, što dosad nije bilo potrebno.

Međimurci i Varaždinci rade po naputku nadležnog Ministarstva

Investitorima koji su podnijeli zahjev nakon 9. ožujka naplaćujemo upravnu pristojbu od 70 kuna – poručuju pročelnici Sačić i Lacković

U Upravnom odjelu za prostorno uređenje i graditeljstvo Varaždinske županije i Upravnom odjelu za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije slažu se da je Uredbu i Zakon potrebno uskladiti što prije.
No, dok se to ne dogodi, i u Varaždinskoj i u Međimurskoj županiji odlučili su držati se naputka Ministarstva.

 – Ukoliko je zahtjev za izdavanje građevinske dozvole podnesen nakon 9. ožujka, Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo Varaždinske županije će se u svojem postupanju pridržavati naputka Ministarstva graditeljstva, odnosno prilikom izdavanja građevinske dozvole će naplatiti upravnu pristojbu od ukupno 70 kuna – rekao je Mario Sačić, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Varaždinske žuapnije.

Pročelnik Odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije Stjepan Lacković potvrdio je isto.
– Na zahtjeve za izdavanje građevinske dozvole, koji su podneseni nakon stupanja na snagu izmjena i dopuna Zakona o gradnji, investitorima naplaćuje upravnu pristojbu u iznosu od 70 kuna – poručio je Lacković.

Izvor:
Foto: RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje