Povežite se s nama

Zabava & Stil

“Tu za repu, tu za ljen, tu za masno zelje” – maske tjeraju zimu i prizivaju buđenje prirode

Objavljeno:

- dana

Kao i gotovo sva ostala društvena događanja u zadnjih godinu dana, ni fašničke manifestacije ove veljače neće biti održane. Pandemija koronavirusa i mjere za njezino suzbijanje ne ostavljaju nikakav prostor za održavanje pokladnih običaja, fašničkih povorki i druženja pod maskama.

No, to nas ne sprečava da se podsjetimo na fašničku tradiciju na sjeveru Hrvatske, najpoznatije pokladne običaje i atmosferu koja je vladala tijekom veljače prošle godine.

Središćanske maškare šezdesetih

Fašnički svetki

Maske i prerušavanje stari su gotovo koliko i čovječanstvo. Još iz vremena paleolitika pronađeni su tragovi prerušenih likova sa životinjskim maskama. Maske su prikazivale jelene, vukove, medvjede i druge životinje koje su u tom trenutku okruživale čovjeka. Današnji pokladni običaji dolaze iz dva različita smjera. Jedan se oslanja na kultove animizma i totemizma, dok je drugi novijeg datuma i razvijen je u građanskom društvu.

U svakodnevnom govoru koristi se nekoliko naziva za ovo razdoblje: karneval, fašnik, poklade i maškare. Karneval dolazi od talijanskog naziva za meso („carne“) i glagola dizati („levare“) te znači „dignuti, maknuti meso“. Fašnik je njemačkog porijekla: korijen mu je riječ „Fasching“, što znači „isprazniti zadnju čašu prije posta“. Oba ova naziva govore o veselju prije korizme. Posljednja dva se odnose na običaje prerušavanja, pa se tako naziv maškare izvodi iz mletačkog termina „màscara“ u značenju „maska“, a poklade iz praslavenskoga glagola *klasti („baciti“, „staviti“), koji se odnosi na običaj stavljanja maski.

Pokladni običaji padaju u vrijeme kasne zime, kada dani postaju sve duži, a sunčeva svjetlost sve jača. Prakticiranjem pokladnih običaja ljudi su tijekom povijesti obredno ispraćali zimu i hladnoću, odnosno zle sile, a prizivali sunce i proljeće, buđenje prirode i plodnost.

Fašničko razdoblje svake godine pada u drugo vrijeme jer se veže na Uskrs, koji je pomičan datum. U tradicijskoj kulturi poznato je nekoliko „fašničkih svetki“. To su „vrteča sreda“, „tusti četrtek“, „plantavi petek“, „čokljava sobota“ i „fašinska nedelja“. Danas više gotovo nitko ne održava fašničke povorke na “fašenjski tork”, već su one prebačene na nedjelju, koja je neradni dan. Razlog leži i u činjenici da danas gotovo svaka općina i grad ima fašničke programe, pa kako bi se ljudima omogućilo da sudjeluju na čim više njih, raspoređeni su tijekom nekoliko uzastopnih vikenda, počevši od kraja siječnja.

Pokladni običaji njeguju se na području cijele Hrvatske u različitim oblicima. U najvećem broju slučajeva riječ je o miješanju starinskih običaja i onih preuzetih iz građanskog načina maskiranja. Međimurje je u ovoj priči specifično jer je kao malo koja druga regija u Hrvatskoj aktivno održala tri zasebne tradicijske maske – pikače, lafre i čaplje.

Tradicijske maske

Proces izrade maske „pikač“ zaštićen je kao nematerijalno dobro Republike Hrvatske. Maska „pikač“ nastaje tako da se izrade lanci od slame te se potom njima u potpunosti omota cijela osoba. Na glavu joj se stavlja košnica, a u rukama drži granu pikača. Po tome je i cijela maska dobila ime.

Lafre su drvene maske koje se stavljaju na lice, a na njima dominiraju rogovi te istaknute „lampe“. Izrađuju se od vrbova drveta, obrađuju se tako da se tek u grubim crtama prepoznaje o kojoj se životinji radi te se mogu dodatno urediti krznom ili jarkim prirodnim bojama. Osobe koje ih nose nazivaju se naphanci. Oni se odijevaju u bijelu odjeću (hlače i košulje) koje se onda „napšu“ (napune) slamom.

Treća vrsta tradicijskih maski su čaplje. Te maske sastoje se od drvene maske u obliku glave čaplje ili neke druge vodene ptice, koja se nalazi na dugom štapu. Taj štap u ruci drži osoba koja je prekrivena bijelom plahtom tako da se uopće ne vidi. Čaplje proizvode zvuk. One „klepeću“ uz pomoć uzice koju čovjek ispod plahte poteže te tako gore-dolje pomiče donju čeljust maske. I kada smo ove godine već zakinuti za fašničke ludorije, podsjetimo se fotografijama nekih od najoriginalnijih maski s prošlogodišnjih karnevala.

Zabava & Stil

Dani varaždinskog placa počinju danas u 18 sati uz PLAC TANC

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Godar

Spremite se za vrhunsku hranu, druženje i obilje zabave jer Gradska tržnica donosi bogat dvodnevni program za sve generacije.

Večeras – PLAC TANC

Večeras, 20. rujna, od 18 do 23 sata doživite varaždinsku tržnicu u jedinstvenom večernjem izdanju! PLAC TANC donosi modernu i neformalnu street food kulturu, uz hranu koja će se hrana pripremati i posluživati na klupama tržnice, a posjetitelji će delicije moći kušati i “s nogu”. Restorani poput Augusta, Masnog Brka i Banus Grilla oduševit će prisutne raznolikom ponudom gurmanskih specijaliteta, poput pulled porka, dimljenih rebarca i ćevapa. Za ljubitelje pića tu su Medina Škrinja / CRAFT PLATZ sa svojom ponudom posebnih piva, Caffe Bar My Way s koktelima te Saperlot Craft Brewery koji će predstaviti svoju craft ponudu ginova. Za glazbeni ugođaj zadužen je DJ Vedran Vujec koji će cijelu večer održavati atmosferu plesnim hitovima, a druženje će potrajati sve do 23 sata.

Subota -KOTLOVINA FEST

Subota, 21. rujna, je rezervirana za ljubitelje kotlovine koji od 08:30 do 13 sati mogu pratiti natjecanje majstora kotlovine na Kotlovina Festu na kojem će najvještiji kuhari odmjeriti snage. Tri najbolje ekipe osvojit će vrijedne nagrade, a kotlovina će se nakon ocjenjivanja nuditi po simboličnoj cijeni. Sav prihod ide u humanitarne svrhe – za nabavku kombi vozila Društva osoba s invaliditetom Varaždin.

Za subotnju zabavu tu su TS Sedef i CTK Varaždin, a najmlađe čeka DJEČJI KUTAK s besplatnom radionicom ‘Od placa do faca’ od 10 do 11 sati. Mališani će izrađivati portrete od filcanog voća i povrća pod vodstvom kustosice, pedagoginje Jelene Petković iz Gradskog muzeja Varaždin.

Nastavite čitati

Zabava & Stil

Mnogima omiljeni pjevač Gibonni održat će na kraju rujna koncert u Čakovcu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

“Čakovec vikend – Jesen” s programom nam je na vrata pokucala, objavila je Turistička zajednica grada Čakovca.

Program će se održati od 27. do 29. rujna diljem grada i u Perivoju Zrinskih.

Program u petak je uglavnom namijenjen djeci.

U subotu, 28. rujna, program je uistinu bogat.
Održat će se humanitarna akcija “Stare knjige u nove ruke” Inner Wheela Čakovec, zatim izložba gljiva Gljivarskog društva “Smrčak” Čakovec te Festival međimurskih slastica “Bakini kolači. To je samo dio subotnjih događanja.

Brojni slični programi odvijaju se i u nedjelju, 29. rujna, a najbrojnija publika svakako se očekuje u nedjelju jer od 20 sati nastupa mnogima omiljeni Gibonni. Koncert će se održati na Trgu Republike, a u slučaju kiše u dvorani GOC-a.

Kompletan program nađite OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje