Što se to događa s mladima u Varaždinu, pitali su se mnogi nakon događaja u četvrtak, 28. travnja, u centru Varaždina.
Naime, 23-godišnji državljanin Sjeverne Makedonije u gluho doba noći zadao je svom vršnjaku dva uboda nožem u tijelo i nanio mu tešku ozljedu (otvorena rana trbušne stijenke s unutarnjom ozljedom). Također je nožem zadao više uboda i reznih rana još četvorici mladića.
Sutkinja istrage Županijskog suda u Varaždinu usvojila je prijedlog državnog odvjetnika i odredila mu istražni zatvor zbog opasnosti od bijega i opasnosti od nedopuštenog utjecaja na svjedoke u istrazi te zbog opasnosti od ponavljanja kaznenih djela.
Mnogi su isticali da je napadima nožem prethodio fizički sukob, a sve to zgrozilo je naše sugrađane.
Zgroženi
Također, mnogi su bili zgroženi i kada je u siječnju ove godine kod ugostiteljskog objekta na parkiralištu u Zagrebačkoj ulici više mladića pretuklo dvojicu 21-godišnjaka.
Vara li nas dojam da je nasilja među mladima više ili je riječ o prividu?
Varaždinska policija ističe da su prekršaji po Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira u posljednjih pet godina u padu, pa tako i tučnjave.
– Brojka od 300-tinjak prekršaja na godišnjoj razini u Policijskoj postaji Varaždin neznatno varira, no zbog epidemije COVID-a-19 u 2020. i 2021. godini struktura prekršaja se uvelike promijenila. Najveći pad broja prekršaja u posljednjih nekoliko godina bilježi se u ugostiteljskim objektima, te je tako broj sa 71 prekršaja u 2018. godini pao na prošlogodišnjih 25 prekršaja – ističe PU varaždinska.
– Ako usporedimo prvo tromjesečje ove godine s pretpandemijskom 2019. godinom, možemo reći da je došlo do pada broja prekršaja po istom zakonu, sa 68 prekršaja na 34 u ovoj godini. Prekršaji iz članka 13. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira (tučnjava, svađa, vika) u padu su s 31 na devet prekršaja – dodaje varaždinska policija.
Teške ozljede
I dok statistika otkriva da je manje tučnjava, ipak do njih dolazi. Nakon tučnjava dolazi čak i do teških tjelesnih ozljeda.
– Zbog izmjena kaznenog djela u domeni obiteljske kaznenopravne zaštite, teško je usporediti brojčane pokazatelje kaznenih djela “Teška tjelesna ozljeda” i “Tjelesna ozljeda”. Konkretno, s četiriju kaznenih djela “Tjelesna ozljeda” i sedam kaznenih djela “Teška tjelesna ozljeda” u 2019. godini broj istovjetnih kaznenih djela porastao je na 15 kaznenih djela “Tjelesna ozljeda” i devet kaznenih djela “Teška tjelesna ozljeda” na području Policijske postaje Varaždin u 2021. godini. Porast je i u prvom tromjesečju 2022. godine u odnosu na pretpandemijsku 2019. godinu, odnosno s tri na osam kaznenih djela. Ipak, u broju kaznenih djela vrlo je mali broj tjelesnih ozljeda i teških tjelesnih ozljeda nastalih u nekom fizičkom sukobu – objašnjava PU varaždinska.
I pedagoginja Srednje strukovne škole Varaždin Nikolina Smrečki Češljaš tvrdi kako nema pokazatelja da ima porasta nasilja među mladima.
– Nasilje je uvijek bilo prisutno u društvu, kako među djecom i mladima, tako i među odraslima. Nemamo novije rezultate istraživanja koji govore o porastu nasilja među mladima. Posljednjih godina o nasilju se više i češće javno progovara, mediji više izvještavaju o nasilju, počiniteljima i žrtvama, pa se stekao dojam da je nasilje u porastu. Kad se govori o nasilju u školi, moje je iskustvo veća prisutnost psihičkog nasilja u obliku ogovaranja, ismijavanja, izoliranja, uvredljivih komentara, isključivanja iz aktivnosti i širenja zlobnih ili netočnih glasina. Nasilje koje se najčešće događa i kojem su učenici najviše izloženi je nasilje putem interneta, odnosno cyberbullying, a koje može imati teže posljedice za zdravlje i razvoj od nasilja koje se događa uživo – objašnjava Smrečki Češljaš.
Koronakriza
Također, mlađa populacija bila je iznimno pogođena koronakrizom i zabranama.
– U razdoblju izolacije i nastave na daljinu nije zabilježen porast nasilja među mladima, no u tom su razdoblju škole bile zatvorene, učenici su manje bili u fizičkom kontaktu i manje su prijavljivali što im se događa. Međutim, izolacija i nastava na daljinu utjecale su na psihološku dobrobit djece i mladih te dovele do porasta problema mentalnog zdravlja i mentalnih poremećaja. Istraživanje provedeno 2021. godine pokazalo je kod djece i mladih značajan porast anksioznosti i/ili depresivnosti – strah od neuspjeha, anksioznost u socijalnim situacijama, osjećaj tuge i praznine, zabrinutost za sigurnost članova obitelji – te posttraumatskog stresa: teškoće koncentriranja, uznemirenost, emocionalnu osjetljivost, izbjegavanje neugodnih sjećanja i osjećaja – dodaje Smrečki Češljaš.
Mladi su tako jedva dočekali ublažavanje epidemioloških mjera jer realno dvije godine nisu mogli izlaziti.
Naravno, s ponovnim otvaranjem noćnih klubova i barova dolazi do prekršaja remećenja javnog reda i mira. Policija ističe da mladi remete noćni mir, a razmirice iz barova često presele na ulicu, dok vrlo često krše i odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama jer ostavljaju svoja vozila u pješačkoj zoni ili na nogostupima.
Nadzor
No uvođenjem videonadzora u centru grada varaždinska policija tomu je doskočila.
– Stanje sigurnosti u Gradu Varaždinu u proteklih nekoliko godina je na zadovoljavajućoj razini, unatoč povremenim događajima koji su posebno praćeni u medijima i javnosti. Uvođenjem videonadzora na javnim mjestima u centru grada stanje sigurnosti se uvelike promijenilo nabolje. Videonadzor uspješno odvraća osobe sklone činjenju kaznenih djela i prekršaja te se putem njega provodi osiguranje manifestacija i ostalih događanja. Kod naknadnih prijava slučajeva narušavanja javnog reda i mira ili počinjenja kaznenih djela policiji, često je videonadzor jedan od značajnih alata u kriminalističkom istraživanju, pa tako i u nedavnom slučaju u Ulici Ivana Padovca u Varaždinu – objašnjavaju iz varaždinske policije te dodaju da policijski službenici temeljne i interventne policije obilaze ulice i trgove u cilju prevencije, no zbog smještaja noćnih klubova i barova, ali i intenziteta kretanja osoba prema Studentskom domu u Varaždinu, taj obim poslova je značajan.
– Stoga će policija u cilju zadržavanja povoljnog stanja pojačavati prevenciju kroz pojačanu prisutnost policijskih službenika na javnim površinama grada Varaždina te kontrolama ugostiteljskih objekata, osobito usluživanja pića pijanim i maloljetnim osobama – zaključuju iz PU varaždinske.