Povežite se s nama

Život i društvo

U Čakovcu otvoren poligon namijenjen edukaciji djece u cestovnom prometu

Objavljeno:

- dana

U Čakovcu, ispred II. osnovne škole otvoren je poligon namijenjen edukaciji djece u prometu.

S obzirom da je prometni odgoj i obrazovanje djece u poznavanju prometnih propisa ima veliku ulogu u povećanju sigurnosti djece, kao najranjivije kategorije sudionika u prometu, na inicijativu Alenke Hošnjak i Irene Branović, predstavnica Policijske uprave međimurske te članica koordinacijskog odbora “Grad Čakovec – prijatelj djece”, 2023. godine, pokrenut je projekt “Do sigurnosti djece na dječjim igralištima”.

Tom prilikom iz proračuna Grada Čakovca osigurana su sredstva u iznosu od 2 125 eura koja su utrošena na nabavku igrala, njihalica na oprugama u obliku autića. U dogovoru s predstavnicima Grada Čakovca, montaža igrala planirana je na površini koja bi sadržavala elemente prometnog poligona za pješake, vozače bicikla i vozače osobnih prijevoznih sredstava.

Asfaltirana površina ispred II. osnovne škole koja nije prethodno imala posebnu svrhu, a u čijoj se blizini nalazi park i igralište, pokazala se idealnom za pozicioniranje prometnog poligona. Na poligonu se uz njihalice, nalazi ploča na kojoj su prikazani svi prometni znakovi koji su predviđeni da se postave na poligon. Nakon što se djeca upoznaju s nazivima i značenjem pojedinih prometnih znakova, mogu na poligonu samostalno postaviti mobilne prometne znakove, i to na mjesta gdje oni pripadaju. Potom djeca mogu u svojstvu pješaka, vozača bicikla i osobnog prijevoznog sredstva, iskusiti realni dio sudjelovanja u cestovnom prometu i time steći znanja i vještine kako bi mogla sigurno sudjelovati u cestovnom prometu.

Poligon je namijenjen vrtićkoj populaciji za igru na njihalima te učenju pravila ponašanja u prometu, kao i osnovnoškolskoj populaciji djece za pripremu i provođenje ispita za osposobljavanje djece za samostalno upravljanje biciklom u prometu na cestama te za obuku pripadnika Školskih prometnih jedinica. Ujedno, osnovnoškolci ga mogu koristiti kako bi se pripremili za natjecanje “Sigurno u prometu” i mnoge druge aktivnosti prometnog karaktera.

Koordinacijski odbor “Grada Čakovca – prijatelja djece”, osigurano je dodatnih 1 500 eura kako bi se ovaj poligon nadogradio dodatnim elementima, kao što su semafor, kosa daska, lanac na stalku, drveni stupići i dr. Koristeći ovaj poligon djeca će od najranije dobi usvajati pravila ponašanja u prometu, koja će tijekom života nadograđivati i svakodnevno primjenjivati, dok je konačni cilj provođenja ovakvih i sličnih preventivnih aktivnosti, smanjenje stradavanja djece u cestovnom prometu.

 Otvorenju polagana, kojeg je projektirao Nikola Magdalenić, prisustvovali su gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini i načelnik Policijske uprave međimurske Ivan Sokač, dok su priliku da po prvi put isprobaju poligon dobili mališani iz čakovečkih dječjih vrtića “Maslačak” i “Cvrčak”. Svim  mališanima podijeljeni su promotivni materijali osigurani sredstvima Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske i Savjeta za sigurnost prometa na cestama Međimurske županije.

Život i društvo

FOTO Trnovijada okupila brojne izlagače i još brojnije posjetitelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako bi obogatila svoju turističku ponudu, ali i očuvala dio svoje povijesti i kulturne baštine, Općina Trnovec Bartolovečki uređuje jedan od najstarijih objekata na svom području – „Jaginu Hižu”, etno kuću koja će biti trajni podsjetnik na nekadašnji način života u općini.

Upravo je u dvorištu Jagine Hiže ove subote održana Trnovijada, jedan od programa predviđenih projektom „Dvorišta Sjevera: otkrivanje skrivenih dragulja” koji zajednički provode turističke zajednice Varaždina, Varaždinskih Toplica, Novog Marofa i TZP Centar svijeta.

„Jagina Hiža” datira s kraja 19. stoljeća, izgrađena je u tradicionalnom zagorskom stilu, a bila je u vlasništvu obitelji Lacko.

Organizatori Trnovijade su Općina Trnovec Bartolovečki, KUD Mak Trnovec te TZP Centar svijeta, uz potporu udruga Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a tijekom manifestacije posjetitelji su imali priliku uvjeriti se u značaj tradicijskih dvorišta te se upoznati s lokalnim običajima, predmetima i hranom karakterističnim za trnovečki kraj.

Miro Koren, predsjednik KUD-a Mak Trnovec, nije krio zadovoljstvo što „Jagina Hiža” polako, ali sigurno, poprima konture, a njezino uređenje sve više napreduje.

– Uspjeli smo srediti dnevnu prostoriju koja pokazuje kako su nekada u toj hiži živjeli naši mještani. Izložba kojom prezentiramo starinske običaje, alate, jela, sastoji se od tri dijela; jedan je unutrašnjost „Jagine Hiže”, drugi su dio pripremile naše prijateljske udruge žena Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a treći su dio starine, alati i predmeti koje su se nekada mogli naći u starinskom domaćinstvu – rekao je Koren.

Svoju povijest i tradiciju važno je čuvati i prenositi sjećanja na mlađe generacije, stoga Općina Trnovec Bartolovečki podržava ovaj, ali i druge slične projekte na svom području, rekla je načelnica Verica Vitković.

– Prijavili smo ovaj projekt na natječaj Ministarstva kulture i medija za dodatna sredstva, kako bi se „Jagina Hiža” uredila u potpunosti, a tu su i sredstva Općine Trnovec Bartolovečki koja ćemo i dalje planirati u našem proračunu. Želja nam je prikazati običaje našega kraja, kako se nekada živjelo i radilo, da se to ne zaboravi, a posebno želimo da mladi ljudi vide kako je to nekada bilo u Trnovcu i u našoj županiji – kazala je načelnica.

Zahvalila je svim mještanima koji su donirali eksponate za izložbu.

– Sve su to predmeti koji pokazuju kako se i čime nekada kuhalo, pralo, radilo u polju, a danas imamo rijetku priliku vidjeti ih, zahvaljujući mještanima koji su ih sačuvali i na taj način oteli od zaborava. Ovo je začetak našem muzejskog prostora i vjerujem da će „Jagina Hiža” uskoro biti u potpunosti uređena i privedena svrsi – izjavila je načelnica Vitković.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu po 15. put obilježen Europski dan jezika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu u subotu, 28. rujna po 15. put zaredom obilježen je Europski dan jezika, čiji cilj je promovirati i zaštititi bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika za sve. Europski dan jezika obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe. 

Moto ovogodišnje manifestacije je bio “Deutsch ist nah!“, a Europski dan jezika održava se uz potporu udruge EKULT-Europski kulturni krug – udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske.

U ovogodišnji projekt obilježavanja uključili su se Elektrostrojarska škola Varaždin, Gospodarska škola Varaždin, OŠ Radovan, Tužno, Trnovec, Višnjica, Donja Voća, Ivanec, Klenovnik, Breznički Hum, Vidovec, Cestica, Sv.Ilija, V.OŠ, II.OŠ, IV. OŠ, III.OŠ i dječji vrtić Škrinjica iz Vidovca, a kroz prezentaciju suvenira koje su izradili učenici građani su se mogli upoznati sa simbolima i poviješću različitih zemalja.

Lea Lesar, učiteljica njemačkog jezika, ujedno i glavna inicijatorica obilježavanja ove manifestacije u našoj županiji zahvalila se Varaždinskoj županiji i Gradu Varaždinu na podršci te je naglasila važnost učenja stranih jezika.

– Iako je pomalo kišno vrijeme i ove smo se godine okupili da obilježimo Europski dan jezika. Europski dan jezika svake godine obilježavamo  26. rujna, ali je učenike, učitelje i njihove mentore lakše okupiti tijekom vikenda, stoga im se i ovoga puta zahvaljujem na odazivu i sudjelovanju. Budući da smo kao učitelji i nastavnici prepoznali važnost višejezičnog obrazovanja odlučili smo baciti svijetlo i na njemački jezik. Njemački jezik je važan za Varaždinsku županiju i grad Varaždin kako zbog geografskog položaja na kojem se nalaze tako i zbog gospodarstva – rekla je Lesar.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje