Povežite se s nama

Međimurje

U Međimurju otvoren regionalni skup o održivom turizmu, prvi takve vrste u svijetu

Objavljeno:

- dana

U Toplicama Sveti Martin 23. listopada je otvoren ekskluzivni skup, prvi takve vrste u Hrvatskoj.

Riječ je o regionalnom treningu udruge Green Destination kojim je Međimurje postalo centralno mjesto edukacije o održivome turizmu, gdje će tijekom tri dana, do 25. listopada, domaći i inozemni turistički stručnjaci i istaknuti dionici razmjenjivati iskustava te diskutirati o najboljim praksama i idejama o održivosti u nizu rasprava, predavanja te interaktivnih radionica.

Ovakav oblik regionalnog treninga po prvi puta se održava u svijetu, i to upravo u Međimurju – jedinoj Green Destination regiji Hrvatske i četvrtoj u svijetu.

Skup organizira neprofitna organizacija Green Destination, odnosno tvrtka Tourism Lab koja ih zastupa u Hrvatskoj, te Turistička zajednica Međimurske županije, a važnost ove jedinstvene regionalne edukacije prepoznala je Hrvatska turistička zajednica, koja je pokrovitelj događanja, kao i Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj.

Župan Matija Posavec pozdravio je na otvorenju sudionike skupa, među kojima su bili brojni direktori i djelatnici turističkih zajednica Hrvatske, ali i Nizozemske, poželjevši im dobrodošlicu u najsjeverniju hrvatsku županiju, regiju velikih potencijala i ostvarenja. Župan je potom sudjelovao u panel raspravi u kojoj je predstavio Međimursku županiju kao regionalnog lidera te govorio o nizu izazova s kojima smo se susretali na putu održivog turizma i njegove implementacije u zajednicu.

Sveobuhvatan je to i zahtjevan put kojim Međimurje uspješno kroči privlačenjem sredstava europskih fondova za projekte koji osiguravaju održivost poput onih iz područja energetike, upravljanja otpadnim vodama, gospodarenju otpadom, prometom: „Kada je Međimurje dobilo certifikat Green Destination regije, naglasio sam da je nama to priznanje sredstvo, a ne cilj. Idemo korak dalje, što i ovaj skup pokazuje te dijelimo naša iskustva i primjere dobre prakse jer imamo što reći o održivosti. Do rezultata smo došli objedinjujući sve segmente – od gospodarstva, kulture i povijesti, prirodnih blaga, poljoprivrede do samog turizma – te promišljenim formiranjem strategiji. Pokazat ćemo zašto smo prva Green Destination regija u Hrvatskoj i među samo četiri na svijetu“, istaknuo je župan Posavec te u nastavku rasprave nizom primjera pokazao da je Međimurska županija, kao regionalna uprava, kontinuirano provodila kvalitetne i transparentne politike prostornog planiranja i ukupnog razvoja, za što nas je Financial Times čak četiri puta svrstao među najpoticajnije sredine za ulaganja.

Veliku ulogu u razvoju odigrale su i razvojne agencije REDEA i MENEA te su uspjeli pronaći ravnotežu između stručnog očuvanja baštine uz maksimalno uključivanje lokalne zajednice, kao i balans između povećanja broja posjeta gostiju i očuvanja okoliša te kvalitete života domaćeg stanovništva. Na ovom je području provedeno i nekoliko uspješnih javno-privatnih partnerstva, poput suradnje Turističke zajednice Međimurske županije s Termama sv. Martin, te prijevozničkom tvrtkom kojima su uvedeni hop on hop off turistički autobus te kratki lanac opskrbe lokalnim proizvodima.

„Međimurje ide dalje s novim inicijativama poput osnivanja Bio districta odnosno ekoregije, čiji je cilj jačanje proizvodnje i plasmana ekološki i biodinamički uzgojene hrane u lokalnoj turističkoj ponudi te kao dio jelovnika u našim zdravstvenim i obrazovnim ustanova“, naglasio je također župan Matija Posavec u raspravi, u kojoj su sudjelovali i Jelena Šobat, načelnica sektora za posebne oblike turizma, analitiku i održivi razvoj Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, Jure Galić, voditelj odjela za podršku i koordinaciju iz Hrvatske turističke zajednice, Igor Kreitmeyer, načelnik uprave za zaštitu okoliša, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, i Katarina Miličević, direktorica Tourism Laba.

Tijekom ovog ekskluzivnog skupa u nizu panel rasprava iznesen je još čitav niz dobrih praksi o kojima su o međimurskoj perspektivi i dosezima svjedočili Nuša Korotaj , direktorica Termi sv. Martin, Zvonko Lajtman, vlasnik prve kuće za odmor s europskim certifikatom Ecolabel, te Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske županije, koji je istaknuo: „Dobivanjem oznake Green Destination obvezali smo se i na senzibilizaciju javnosti i edukaciju i ovaj je skup lijep primjer ispunjavanja te obveze. Regionalni trening je mjesto gdje se od vrhunskih svjetskih stručnjaka može čuti koji su alati i metodologije dostupni u dosezanju ciljeva održivog razvoja, mjesto gdje se razmjenjuju iskustva i primjeri dobre prakse poput naših“.

Međimurska županija je kao domaćin ovom jedinstvenom regionalnom treningu dokazala svoje lidersko mjesto u svijetu održivih destinacija.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje