Povežite se s nama

Život i društvo

U Općoj bolnici Varaždin lani obavljena 364 pobačaja, a u Županijskoj bolnici Čakovec 260

Izvor: HZJZ

Objavljeno:

- dana

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je Izvješće za 2020. godinu o pobačajima u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, a potpisuju ga autori Ivan Cerovečki, dr. med., izv. prof. dr. sc. Urelija Rodin, dr. med. te Daria Jezdić, dipl. med. tech.

Izvješće sadrži podatke o pobačajima u Hrvatskoj u prošloj godini, a izvor podataka su isključivo bolnice jer se prema zakonskim propisima pobačaji mogu obavljati samo u stacionarnim zdravstvenim ustanovama.

Ukupni podatci

Lani je tako putem individualnih prijava pobačaja u Bazu podataka o pobačajima prijavljeno 5.390 pobačaja, što predstavlja pad od 2.2 % u odnosu na broj zabilježen prethodne godine (5.512 pobačaja), stoji u Izvješću.

No, tom se broju pridodaje još 2095 pobačaja koji nisu prijavljeni unatoč zakonskoj obavezi, ali su zabilježeni u Bazi podataka o hospitalizacijama, stoga je ukupan broj pobačaja zabilježenih u Hrvatskoj 7485.

Primjerice, od 2005. do 2012. godine ukupan broj pobačaja godišnje je iznosio više od 10.000, a u periodu od 2023. do 2020. godine, najmanji broj pobačaja obavljeno je 2017. godine, 6145.

Uspoređujemo li podatke koji se odnose na županije na sjeveru Hrvatske, u Varaždinskoj županiji ukupno je u prošloj godini obavljeno 365 pobačaja, s time da 364 u Općoj bolnici Varaždin, dok je u Međimurskoj županiji ukupno obavljeno 275 pobačaja, od čega 260 u Županijskoj bolnici Čakovec.

Najveći dio pobačaja u prošloj godini, 79,5 %, dogodilo se tijekom prvih deset tjedana trudnoće, a među ženama kod kojih je prijavljen pobačaj u 2020. godini, 35.2 % nije imalo živorođene djece.

U prošloj godini nije zabilježen niti jedan slučaj smrti od posljedica pobačaja, a zbog komplikacija uzrokovanih pobačajem prijavljeno je 156 hospitalizacija.

Nadalje, Prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, u Hrvatskoj žena može legalno izvršiti pobačaj bez dozvole povjerenstva ako je riječ o trudnoći koja traje do deset tjedana.

Takvih je legalno induciranih pobačaja prošle godine bilo 2594. Među ženama kod kojih je evidentiran legalno inducirani pobačaj, najveći je udio onih u dobi od 30 do 39 godina (47,3 %), a potom slijedi dobna skupina od 20 do 29 godina (36 %).

Kada je riječ o maloljetnicima, tijekom 2020. godine zabilježeno je 50 legalno induciranih pobačaja kod djevojaka do 18. godine života, što čini 1,9 % ukupnog broja legalno induciranih pobačaja.

U mladih djevojaka od navršenih 18 do 20 godina života zabilježeno je još 99 legalno induciranih pobačaja, što zajedno čini 5,7 % ukupnog broja evidentiranih legalno induciranih pobačaja.

Dodajmo da većina prijavljenih legalno induciranih pobačaja (88,1 %) učinjena je na zahtjev žene, 6,4 % zbog ugroženog zdravlja majke, a 2,4 % zbog prethodno utvrđene malformacije ploda.

Autori istraživanja dalje navode da su u prošloj godini najviše stope legalno induciranih pobačaja na 100.000 žena fertilne dobi zabilježene u Karlovačkoj (726,9 na 100.000) i Međimurskoj županiji (592,7).

Usporedi li se stanje u Hrvatskoj s onim u susjednim zemljama i Europskoj uniji, stanje je takvo da Hrvatska ima nižu stopu prijavljenih legalno induciranih pobačaja na 1.000 živorođenih od spomenutih, susjednih zemalja i prosjeka Europske unije, ali trend smanjenja stope uočava se u većini europskih zemalja, zaključuju autori istraživanja.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje