Povežite se s nama

Međimurje

U skladu s prirodom: Silvija Kolar-Fodor – dobitnica nagrade Utjecajne hrvatske žene 2020.

Objavljeno:

- dana

Mreža hrvatskih žena (Croatian Women’s Network) ove je godine jubilarni peti put dodijelila prestižne nagrade “Utjecajne Hrvatske Žene i Buduće Liderice”.

Ove godine za ove nagrade bilo je najviše do sada nominacija, a 23 dobitnice (1 Buduća liderica i 22 Utjecajne hrvatske žene) bile su odabrane među više od 140 nominiranih. Ovogodišnje dobitnice dolaze iz čak šest zemalja – Bolivije, Kanade, SAD-a, Austrije, Njemačke i Hrvatske. One se pridružuju prethodnim dobitnicama kojih je danas 117, a odabrane su pomno između čak 400 nominiranih.

Prema riječima Caroline Spivak, osnivačice Mreže hrvatskih žena i ove prestižne nagrade: „Uspješna žena je samouvjerena, promiče promjene i nadahnjuje druge. To su uistinu karakteristike dobitnica nagrada Utjecajne Hrvatske Žene i Buduće Liderice 2020. godine. Ovogodišnje dobitnice su suvremene junakinje iz svih krajeva svijeta, a uzdrmale su svijet umjetnosti i kulture, medicine, filantropije, sporta, znanosti i tehnologije, ekologije, a brinule su se čak i za opskrbu hranom.“

Jedna od ovogodišnjih dobitnica je i biovrtlarka, autorica, aktivistica i promotorica ekološke poljoprivrede – Međimurka Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge “Biovrt – u skladu s prirodom”, i to na području vodstva i inovacija. Za ovu prestižnu nagradu nominirao ju je novinar HRT-a Mladen Iličković koji već godinama prati, podržava i promiče njezin rad, kao i brojne druge ekološke teme u emisiji Eko-zona.

Svečana dodjela nagrada održala se u subotu 7. ožujka u Hotelu Westin u Zagrebu – prigodno uoči Međunarodnoga dana žena.

Prema riječima naše Silvije:

– Nema ljepšeg poklona za Međunarodni dan žena nego primiti nagradu za svoj dugogodišnji rad. Sve pohvale svim nominiranima i svim dobitnicama – divnim, sposobnim, predanim i izvanrednim ženama. Velika mi je čast i ponosna sam što je moj dosadašnji rad na edukaciji o biovrtlarenju, životu u skladu s prirodom, čuvanju sjemenja i pokretanju školskih vrtova te biovrtlarskim edukacijama u školama prepoznat i cijenjen. Zahvalna sam svima koji su mi na mom putu dosad bili od velike pomoći i podrške. Hvala organizatorima, a posebne pohvale divnoj Caroline Spivak na entuzijazmu i predanom rade oko Mreže Hrvatskih Žena i ove Nagrade. Idem hrabro i predano dalje – ovo je tek početak i imam mnogo planova za budućnost na mom području rada!

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje