Povežite se s nama

Kultura

U srijedu projekcija dokumentarnih filmova o Varaždinu iz Jugoslavenske kinoteke

Objavljeno:

- dana

U sklopu Srijede u Muzeju 6. ožujka u palači Herzer GMV-a održava se projekcija dokumentarnih filmova vezanih uz Varaždin i okolicu nastalih u prvoj polovici 20. stoljeća.

Filmovi su iz Jugoslavenske kinoteke u Beogradu, jednom od većih arhiva u regiji, u čijem je fundusu Gradski muzej Varaždin uspio istražiti, a potom i na rok od pet godina otkupiti autorska prava za njihovo prikazivanje.

U filmovima su prikazani varaždinski domobrani kao austrougarski vojnici u Beču, kralj Aleksandar Karađorđević, Slavko Kvaternik, Ante Pavelić, radnici Tivara, purgari, vjerske procesije, posjetitelji muzeja u Starom gradu i ostali prizori iz tog razdoblja, a zastupljeni su i kadrovi iz Varaždinskih Toplica.

Velik dio hrvatske povijesne filmske građe uslijed različitih okolnosti izgubljen je tijekom 20. stoljeća. Istu sudbinu dijele i filmski zapisi o Varaždinu, zbog čega je iznimno važno da se istražuju arhivi koji tu građu čuvaju, bez obzira na to kako su je stekli: pohranom, kao ratni plijen ili na neki drugi način. Ova srijeda vratit će nas u prošlost Varaždina kroz filmske kadrove s prizorima iz nekih bivših država, na kojima su uz mnoge poznate osobe i „obični“ ljudi, ovdašnji stanovnici i često samo promatrači događaja koji su na razne načine oblikovali njihove živote i mijenjali ovaj grad.

Uvodne tekstove uz projekciju filmova pripremila je muzejska savjetnica u GMV-u Spomenka Težak, a interpretirat će ih novinar Kristijan Petrović.

Projekcija filmova počinje u 19 sati. Ulaz je besplatan. Gradski muzej Varaždin ovom prigodom poziva građane koji posjeduju stare filmske zapise, ponajprije one s dokumentarnim kadrovima eksterijera i interijera s područja Varaždina i okolice, da ih donesu u Muzej, gdje će se digitalizirati i time sačuvati dio varaždinske prošlosti.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje